Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Černý kašel znova začíná být strašákem

Zdraví

  7:00
Hygienici varují před černým kašlem. Nemoc, proti které se od roku 1958 v ČR povinně očkuje a kterou lidé jako smrtící dětskou chorobu znají spíš z románů, se podle nich vrací.
Dětská nemoc (ilustrační foto).

Dětská nemoc (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Horší je, že od dospělých ji mohou chytit dosud nenaočkovaní novorozenci. Mívá u nich nesmírně těžký průběh a ve třech případech v ČR skončila smrtí, řekla dnes novinářům Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Vyzvala k očkování.

Podle Vaverkové čeští lékaři 40 let případ smrti novorozence na černý kašel nezaznamenali. "V posledních pěti letech jsme však měli případy tři a vždy to bylo velice dramatické, nešťastné a hlavně zcela zbytečné," uvedla. Vakcínu proti černému kašli dostávají děti asi v devátém týdnu po narození.

Očkovat by se měli nechat i rodiče

Později však imunitu na nemoc ztratí. Hygienici proto doporučují mladým lidem, aby se nechali přeočkovat - možnost mají kolem svých 25. narozenin, kdy jim lékaři aplikují očkování proti tetanu. Od ledna lze nově oficiálně používat obohacenou vakcínu, která obsahuje i očkovací látku proti černému kašli a složku proti záškrtu. "Protilátky vydrží člověku minimálně po dobu deseti let a pokrývá se tak doba, kdy se s velkou pravděpodobností stává rodičem," uvedla epidemioložka. Za lepší vakcínu si zájemce musí připlatit, a to asi 500 korun.

Nemoc je podle lékařky zrádná v tom, že u dospělého člověka nemusí být vůbec rozpoznaná. Hygienici odhadují, že ve skutečnosti je případů třikrát víc, než kolik se jich prokáže v laboratoři. Člověk s kašlem ani nemusí vyhledat lékaře. Studie přitom uvádějí, že novorozenci ve 42 procentech případů chytnou černý kašel od své matky. U miminek se však nemoc projevuje intenzivním dusivým kašlem, jehož záchvaty končí až zvracením. Bakterie mohou zasáhnout dýchací centrum v mozku a způsobit dokonce krvácení do mozku, na které dítě může zemřít.

Dodržujte šestinedělí, radí lékařka

Nemoc se léčí antibiotiky. Podle Vaverkové přestává být člověk infekční pro své okolí už po 48 až 72 hodinách. Kašel však ani pak neustává, protože látky, které bakterie vyloučily, zůstávají na sliznicích dýchacích cest a ke kašli dráždí.

Lékařka zároveň vyzvala rodiče, aby dodržovali šestinedělí a v prvních šesti týdnech po narození s dítětem nechodili do společnosti. "Ne, že se s malými dětmi budeme chodit vystavovat do supermarketu, jak to často vídám a jsem zděšena. To jsou novorozenci pár dnů na světě a jsou vláčeni do obchodních domů," popsala.

Autoři: ,