Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Češi chtějí naučit tibetské děti hrát hokej

Magazín

  18:16
MULBEKH/PRAHA - Když v Malém Tibetu v indickém Himálaji začne zima, teplota klesne až na minus 30 stupňů Celsia. Celá oblast se i na pět měsíců uzavře okolnímu světu. Zabavit se po tu dobu ve výšce přes 3 tisíce metrů nad mořem není úplně snadné.Podle tradičních kulturních zvyklostí tak přicházejí na řadu různé veselice, na kterých se popíjí alkohol. Takže nic pro děti.

Ženská hokejová asociace vznikla v Malém Tibetu v indickém Himálaji loni. Brzy by ho mohly hrát i školačky ve vesnici Mulbekh. foto: BRONTOSAUŘI V HIMÁLAJÍCH

Mládež ale začíná i díky Čechům objevovat hokej. „Spring Dales Public School vnímá jako svou povinnost zajistit mladým lidem jiné způsoby zábavy. Jednou z nich je právě hraní hokeje,“ sdělil Jiří Sázel, předseda české organizace Brontosauři v Himálajích, která pomáhá tuto školu budovat.Vzdělávací zařízení není ještě kompletně hotové, dostupné ale bude žákům ze všech sociálních vrstev a pro všechny obyvatele administrativního bloku Shergole, kde žije na ploše 200 kilometrů čtverečních 3500 obyvatel.

Před pěti lety školu navštívil i tibetský duchovní vůdce dalajlama, který na ni finančně přispívá.

Deset hodin autobusem jel Stanzin, aby poprvé viděl hokej.
Až na pět měsíců se v zimě uzavře horský Malý Tibet okolnímu světu.

Škola leží ve vesnici Mulbekh, v okresu Kargil. „Tam žádné hřiště není a hokej se nevyučuje. Naše škola bude první, která hokej uvede,“ věří Sázel.

Organizace už spustila pětiletý projekt Český hokej pro tibetské děti. Lidé mohou přispívat na výstroj i stavbu hřiště. Cílem má být pravidelná výuka tohoto sportu. „Prostě tamní komunita o hokej má zájem a Češi jsou hokejový národ,“ vysvětluje Sázel s tím, že hrát by se mohlo začít za rok.

Popularita sportu roste

V Malém Tibetu nabývá hra s pukem na popularitě, i když se v tamních podmínkách dá hrát přibližně tři měsíce v průběhu prosince až února. Místní nemají možnost zajít na uzavřené kluziště, k dispozici jsou jim jen ta venkovní, přírodní.

Nyní musejí obyvatelé Kargilu za hokejem cestovat zhruba deset hodin. „Hraje se tak na pěti místech v okolí hlavního města Leh,“ podotkl Sázel. Vybavení hráčům posílají zahraniční západní kluby, a jejich hráči si dokonce přijíždějí s těmi místními zahrát. Jednou za rok se v hlavním městě koná hokejový turnaj.

„O zimních prázdninách jezdíme s rodiči do hlavního města na návštěvu vzdálené rodiny. Kvůli tomu, že je to 10 hodin autobusem, to zvládneme jenom jednou ročně. Po příjezdu mi bratranec ukázal, jak hrají hokej,“ řekl chlapec jménem Stanzin.

První klub – s názvem Ladakh Winter Sports Club – byl založen v roce 1995 a je podle Sázela považován za jediný hokejový klub v Indii podobný těm západním. První mezinárodní turnaj s indickou reprezentací byl odehrán vloni. Letos vznikla v hlavním městě první ženská hokejová asociace a poprvé se podařilo vyslat jeden tým z Malého Tibetu na mezinárodní hokejové utkání asijských národností.

Pro příští rok mají hráči jiný velký plán – chtějí v hlavním městě pokořit Guinnessův světový rekord odehráním regulérního hokejového zápasu v nejvyšší nadmořské výšce. „Jsme pevně přesvědčeni, že když se hokej hraje v hlavním městě, nebude tak těžké pro něj nadchnout i obyvatele naší vesnice, respektive okresu Kargil,“ zmínil také Sázel.

I když hokej místní teprve objevují, podle historických materiálů úplnou novinkou není. V Indii se objevil před 150 lety díky Britům, kteří ji tehdy kolonizovali. „V té době se hrál hokej v indickém státě Himáčalpradéš jenom pár dní v roce, jindy už led roztál. Vybavení si vyráběli svépomocí z lokálně dostupných zdrojů,“ dodal Sázel.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!