Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi dobyli severní pól. Letecky

Magazín

  19:12
LONGYEARBYEN - Posádka historického letounu L-200 Morava v sobotu večer dosáhla svého cíle a doletěla na severní pól. Piloti Petr Bold a Richard Santus poté, co v sobotu v 19:05 SELČ dosáhli nejsevernějšího bodu zeměkoule, přeletěli nad všemi poledníky a po dvouminutové otočce odletělina základnu Barneo, která se nachází přibližně 150 kilometrů od pólu. Tam přistáli, aby doplnili palivo.

Dopravní letoun. foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Let_L-200_Morava-03.jpgReprofoto

"Byly to opravdu bojové podmínky. Museli jsme dotankovat za chodu motoru v mrazu minus 25 stupňů Celsia a za prudkého větru, posilovaného točícími se vrtulemi. Tankování trvalo téměř hodinu," uvedl Bold. Letci odstartovali na finální fázi cesty směrem k severnímu pólu v sobotu ve 13:40 SELČ z letiště Longyearbyen. Protože měli dostatek paliva, cestou k severní točně vynechali jedno plánované přistání a ledovou kru s ruskou základnou Barneo pouze přeletěli. Zastavili se na ní až na cestě zpět. Po doplnění paliva piloti se strojem odletěli na Špicberky.

"Čistá doba letu byla 10 hodin 40 minut. Letadlo fungovalo po celou dobu perfektně," dodal čtyřiašedesátiletý bývalý automobilový závodník Bold. Se svým společníkem, o 30 let mladším dopravním pilotem Santusem, dnešní den stráví na Špicberkách. Musí zkontrolovat letoun a připravit se na návrat domů. Z norského souostroví v Severním ledovém oceánu posádka zamíří do Tromsö, nejsevernějšího letiště v Norsku, a pak je čeká cesta přes Oslo do Prahy. Do české metropole zřejmě přiletí nejdříve ve čtvrtek. Vše ale prý bude záviset na počasí.

Legendární letoun československé výroby L-200 Morava odstartoval na severní pól 1. dubna z letiště Aero Vodochody. Organizátoři výpravy North Pole Exhibition 2008 chtějí letem mimo jiné připomenout 90. výročí vzniku československého letectva. Zároveň má expedice upozornit na výkonnost letounu L-200 Morava, jehož první prototyp vzlétl před 51 lety, 8. dubna
1957, z letiště mateřského závodu Let v Kunovicích.

Česká invaze
K severnímu pólu míří v současné době na lyžích další dvě české expedice. Miluše Netolická, první Češka usilující o dobytí severní točny, vyrazila v doprovodu kolegů Dušana Kunovského a Ladislava Franty k nejsevernějšímu místu Země z ruské základny Barneo 3. dubna. "Počasí jim moc nepřeje, je třicetistupňový mráz a vane silný protivítr," řekla ČTK mluvčí výpravy
Taťjana Soizová. Skupina ale podle ní boj nevzdává a pokračuje na lyžích a se psím spřežením rychle kupředu. K pólu by měla dorazit 10., nebo 11. dubna a na ruskou arktickou základnu se vrátí vrtulníkem.

K severnímu pólu směřují také polárníci Petr Horký a Miroslav Jakeš, kteří v úterý vyrazili z místa vzdáleného 200 kilometrů od cíle. Jejich výpravu zkomplikovaly problémy na základně Barneo, kde kvůli poruše buldozeru několik dnů nemohla přistávat letadla. Vysazeni byli na jiném místě, a museli tak ihned vykročit k cíli. "Mají za sebou asi 65 až 70 kilometrů,"
odhadla mluvčí výpravy Pavlína Procházková.

Dobrodruh a režisér dokumentárních a cestopisných filmů Horký hodlá ze své cesty natočit dokument. S Jakešem, který na severní pól došel jako první Čech v roce 1993 a byl tam už pětkrát, by měli urazit trasu, kterou se kdysi vydal slavný horolezec Reinhold Messner. Na místo chtějí přinést DVD nahrávku s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem a láhev vodky Amundsen. Smyslem je prý uctít památku legendárního norského polárníka Roalda Amundsena, který na severním pólu nikdy nebyl.
Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...