8. února 2016 19:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Češi jsou v průměru sezdaní 13 let. Rozpadá se skoro polovina všech manželství

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Častými oběťmi rozvodů jsou děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Častými oběťmi rozvodů jsou děti. | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrné manželství v Česku trvá zhruba 13 let. Rozpadá se téměř polovina svazků. Nejčastější příčinou je rozdíl povah, názorů a zájmů. Kvůli nim skončily zhruba tři čtvrtiny oficiálních soužití. Celkem 57 rozpadlých párů mělo nedospělé děti. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Tradiční svazek se teď snaží propagovat kampaň Národní týden manželství, která dnes začala a potrvá do neděle.

Podle zjištění statistiků nezdarem končí přibližně každé druhé manželství. V roce 2014 úhrnná rozvodovost dosahovala skoro 47 procent, o rok dřív 48 procent. Nejvyšší byla v roce 2010, kdy se rovnala přesně 50 procentům. Rozpadala se tak polovina svazků.

Rozvodovost v Česku postupně rostla. Hranici 40 procent překročila poprvé v roce 1996. Do konce 80. let minulého století nedosahovala 30 procent. V polovině 60. let nevydržela zhruba pětina manželství.

Podle údajů za loňská první tři čtvrtletí průměrnému rozvedenému muži bylo 43,9 roku a průměrné rozvedené ženě 41 let. Pětina rozvedených lidí se rozvedla nejméně podruhé.

Manželé v Česku spolu průměrně vydrží zhruba 13 let. Nejčastěji se ale rozcházejí po šesti letech oficiálního soužití. Návrh na rozvod podávají víc ženy. Ve zhruba třech z deseti případů se ale partneři dohodnou a obracejí se na soud společně.

Nejčastější příčinou rozvratu je rozdíl povah, názorů a zájmů. Druhým nejobvyklejším zjištěným důvodem byla nevěra. Stovky dvojic se rozpadly pak kvůli alkoholismu, násilí, nezájmu o rodinu. U pár desítek rozvodů hrály roli neuvážený sňatek či sexuální neshody.

Loni v prvních třech čtvrtletích se rozpad vztahu rodičů dotkl 17 200 nezletilých chlapců a děvčat. Nedospělé potomky mělo skoro 58 procent čerstvě rozvedených dvojic. V roce 2014 rozvod zažilo kolem 23.100 dětí, o rok dřív jich bylo 24 300. Žily v 57 procentech rozpadlých domácností.

Kampaň na podporu tradičních svazků se v Česku koná už podesáté. Národní týden manželství nabídne ode dneška do 14. února přednášky, kurzy či happeningy ve více než šesti desítkách míst. Program je na webu kampaně www.tydenmanzelstvi.cz.

ČTK
  • 0Diskuse