Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Češi mohou už teď podstoupit léčbu v EU bez schválení pojišťovny

Evropa

  16:50
PRAHA - Čeští pacienti mohou podle právníka Ondřeje Dostála podstoupit plánovanou operaci a léčbu v zemích EU za peníze zdravotních pojišťoven bez předchozího schválení už teď, i když ČR nemá v zákonech zapracovanou bruselskou směrnici o přeshraniční péči. Dostál to sdělil s vysvětlením, že v evropském právu platí pravidlo přímého účinku směrnice.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Reuters

Závaznost směrnice potvrdil legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek. Upozornil ale, že se čeští pacienti zatím možná budou muset domáhat úhrady soudně. Radí vyčkat na novelu, která by mohla platit od února 2014.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dne 25. října vypršela ČR lhůta k naplnění požadavku směrnice, která dává právo čerpat péči v jiné zemi EU, zpravidla bez nutnosti předchozího schválení pojišťovnou," uvedl Dostál a připomněl, že toto právo platí právě v situacích, kdy stát zanedbává svoji povinnost vydat prováděcí zákon. Občané se práva mohou domoci bez ohledu na nečinnost státu.

Projednávání novely

Nynější novelu schválila vláda, ministerstvo navrhlo sněmovně schválit ji v prvním čtení. Pokud se to stane v prosinci, v lednu ji může schválit Senát, takže už v únoru by mohla nabýt účinnosti, popsal postup Plíšek.

"Informace, že čerpat péči v zahraničí bez předchozího schválení zatím nelze, protože ještě není zákon, jsou mylné," zdůraznil Dostál. Plíšek připomněl, že ministerstvo loni na jaře poslalo novelu sněmovně, kde byla projednána v prvním a druhém čtení. Proces skončil s rozpuštěním sněmovny.

Soudní cesta

"Je samozřejmě možné, že by se pacient mohl, dejte tomu u soudu, na základě směrnice domoci svého práva, to pravda je," řekl Plíšek. Lépe podle něj ale je počkat na národní úpravu, z hlediska úhrad se vůči pacientům nic nezmění. Péči hradí pojišťovny v tuzemských cenách.

"Prodlení nehrozí, musela by nastat situace, že pojišťovna odmítne uhradit následně výkon, ale myslím, že to se v praxi neděje," dodal.

Dostál vyzdvihl přínos směrnice hlavně pro pacienty z pohraničí, odkud to je blíž do zahraniční nemocnice než do specializovaného centra v Praze či krajském městě. Směrnice podle něj pomůže i pacientům na čekacích listinách a těm, kteří "nedostávají dostatečnou léčbu, protože jsou pro českou nemocnici pod tlakem úhradových omezení příliš drazí".

Ministerstvo očekává, že spíše než Češi do ciziny budou jezdit pacienti z EU do ČR. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji. Na plánovanou péči českých pacientů v zahraničí bylo v předchozích letech vynakládáno zhruba deset milionů korun ročně. Je to minimální procento z celkových výdajů zdravotních pojišťoven, které se ročně pohybují kolem 220 miliard korun.

Autoři: ,