Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Češi snědí v průměru kilo cukroví na osobu. Tradici si vzít nenecháme

Zdraví

  9:41
PRAHA - Každý Čech sní během svátků jeden kilogram cukroví, vánoční tradici si navzdory varováním lékařů vzít nenecháme. Češi v průměru spořádají jeden kilogram vánočního cukroví na osobu. A ačkoli už dávno víme, že jde o kalorickou bombu, jež hrozí žlučníkovým záchvatem, této tradice se nemíníme vzdát. Přitom není až tak starobylá. Kdy se cukrátka roztodivných tvarů, vůní a náplní vloudila do našich domovů?

Raw cukroví foto: varitcinevarit.cz

Mez i dětmi panuje velké vzrušení. Rozzářenýma očima hypnotizují hnědé figurky, které před nimi leží na stole. Nemohou se dočkat, až se konečně budou moci vrhnout na voňavé domečky, hvězdičky a zvířátka, preclíky a třeba i maličké kytary. Ve školce v německém městečku Krippen, které leží kousek od našich hranic, je na programu zdobení perníčků. Dílnu vede Eva Parásková, jejíž ozdoby z cukrové polevy jsou tak dokonalé, že vypadají jako průmyslově vyráběný krajkový papír. S pečením a zdobením perníčků začala před sedmnácti lety, vlastně také kvůli dětem, i když tehdy šlo o její vlastní potomky. Následovalo pečení tradičního vánočního cukroví, včetně bezlepkového, a zdravých sušenek. Založila si firmu Paperník a stejně pojmenovala křehké a vláčné perníčky. Vede také tvořivé dílny. Živí se tím už třetí rok. „Do té německé školky jezdím pravidelně, protože se její vedení hodně zajímá o české tradice,“ říká Parásková, matka čtyř dětí. Ostatně, české zvyky zajímají i ji samotnou; proto vedle běžných druhů velmi ráda peče i staročeské cukroví, jako jsou svatomartinské rohlíčky, peciválky nebo mikulášské pusinky.

Tradice pečení vánočního cukroví se dodržuje ve dvou třetinách českých domácností. Jak vyplývá z loňského vánočního průzkumu společnosti KPMG, polovina dotázaných, která cukroví dostává od známých a příbuzných nebo nakupuje u cukrářů, jako hlavní důvod uvádí nedostatek času. Skoro třetina z těch, kteří nepečou, uvádí, že je to nebaví, a každý desátý se domnívá, že se pečení cukroví finančně nevyplatí. Téměř patnáct procent dotázaných si myslí, že profesionálně vyrobené cukroví je kvalitnější. „Češi se stále více zajímají o to, co jedí, a vyhledávají proto kvalitnější potraviny. Pozitivní trend v gastronomii se tak projevil i při nákupu vánočního cukroví,“ konstatuje Marika Konečná z KPMG. Možná i proto pouze dvě procenta Čechů sahají po cukroví ze supermarketů a dalších prodejen potravin.

Armáda včelích úlků

Navzdory moderním trendům, nabídce soukromých cukrářek, zavrhovanému cukru a varováním před kaloriemi a žlučníkovými záchvaty to ve většině českých domácností před Vánoci vypadá podobně. Ženy – ideálně už na začátku adventu – berou kuchyň útokem a často hluboko do noci několik večerů po sobě řádí u trouby.

Z mouky, másla, cukru a špetky koření či ořechů vyčarují celou hvězdnou oblohu, stáda zvířat, desítky koleček, o nichž se domnívají, že pocházejí z Lince, armádu včelích úlků, do kterých by se sotva vešly dvě včelky, či sladké pusinky s exotickým nádechem.

Recepty na vánoční cukroví často patří k rodinným tajemstvím a jako poklad se dědí z generace na generaci. Uspěchaná doba se ale podepsala i na vánočních tradicích. Zatímco se dříve ženy často mezi sebou trumfovaly, která dokáže napéct více druhů – běžně to bylo patnáct, dokonce i dvacet druhů –, dnes si většina rodin vystačí s pěti či šesti druhy. Nejvíce se peče na jižní Moravě, jedenáct druhů, nejméně na Plzeňsku, kde se spokojí s šesti druhy. Obvykle nechybí nejoblíbenější vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, pracny, včelí úly (alias vosí hnízda) a samozřejmě perníčky. Navíc si dnes ženy už často nepřipravují vlastní těsto, ale kupují je v samoobsluze nebo v cukrárně. Přesto hrdě prohlašují, že cukroví nekupují, ale pečou samy.

Víno, trouba, hudba

Mladší ženy se k nefalšovanému domácímu pečení vracejí. Berou je třeba jako příležitost pro setkání s kamarádkami. „Společné pečení vánočního cukroví bereme jako odpočinek. Otevřeme lahev vína, pustíme si hudbu a užíváme si pěkné odpoledne mezi válečkem a troubou. A na konci dne máme hezký zážitek i spoustu lahodného domácího cukroví,“ říká šestatřicetiletá Karolína z Prahy.

A pečení může být také krásnou příležitostí pro mezigenerační setkávání. U jednoho válu se nezřídka sejdou tři generace – babičky, matky a jejich dcery.

„Skalpel, prosím! Pečeme vytlačované perníky na stromeček. Teď jen nezapomenout na dírky na pověšení. Jako loni,“ píše politoložka Martina na svém facebookovém profilu. Spolu s maminkou upekla překrásné perníčky, které přijdou jako ozdoba na vánoční stromek. Hlavně bude třeba – jako každoročně – uhlídat psa, který se opakovaně pokouší voňavé ozdoby ze stromu sežrat.

Cukroví, které patří na broušené mísy na stůl, samozřejmě pečou také – každá stíhá kolem čtyř druhů a maminka ještě peče „výbornou štólu podle rodinného receptu“, dodává šestatřicetiletá žena.

Kilo na osobu

V České republice během vánočních svátků (a nezřídka i před nimi) každý dospělý průměrně spořádá jeden kilogram sladkostí. Skutečnost, jak obrovské množství se ho spotřebuje, ilustrují i data z jednoho z největších obchodních řetězců. Loni se tam prodalo dvě stě padesát tun vánočních pamlsků. Podle tiskové zprávy jdou nejlépe na odbyt linecká kolečka či vanilkové rohlíčky. „Zákazníci upřednostňují vícedruhové kolekce, avšak v nižší gramáži, než tomu bylo v minulosti,“ uvádí se ve zprávě.

Autor: