Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Českou hlavou je Josef Koutecký. Jiří Grygar cenu odmítl

Věda

  14:07
PRAHA - Národní cenu vlády obdržel za celoživotní přínos onkolog Josef Koutecký. Za přínos k popularizaci vědy tato organizace navrhla ocenit astrofyzika Jiřího Grygara. Ten ovšem cenu odmítl. Změny ve financování vědy, které rada zavedla, totiž podle něj vědu spíš poškozují.

Zesnulý Josef Koutecký. foto: Lidové noviny

Pod patronací nadace Česká hlava se dnes v Praze rozdělovala "česká obdoba Nobelových cen" v několika vědeckých kategoriích. Hlavní Národní cenu vlády Česká hlava získal za celoživotní přínos medicíně onkolog Josef Koutecký. Tuto cenu uděluje Rada pro výzkum, vývoj a inovace při vládě České republiky.

Tento lékař a vědec založil na dlouhou dobu jediné specializované pracoviště na dětské pacienty s nádorovými onemocněními. "V době, kdy jsem začínal, téměř všechny děti s nádory umíraly," řekl profesor Koutecký. "Dnes se námi jich podaří vyléčit více než 80 procent. Snad právě za tenhle rozdíl jsem tuto cenu dostal."

Grygarovo odmítnutí

Za přínos k popularizaci vědy a výzkumu se Rada pro výzkum, vývoj a inovace rozhodla ocenit astrofyzik Jiřího Grygara. Ten ovšem v písemném vyjádření cenu odmítl. Jako dlouholetý pracovník Akademie věd nesouhlasí se změnami financování vědy, které rada prosadila.

Ve svém prohlášení Jiří Grygar uvedl, že tyto změny mohou "ohrozit samotnou existenci Akademie věd, což nedokážu pochopit, protože se domnívám, že Akademie patří dlouhodobě k nejproduktivnějším složkám českého vědeckého výzkumu".

Od profesorů ke studentům

Kromě těchto dvou cen udělovaných radou dnes vedení nadace Česká hlava oznámilo i jména dalších pěti oceněných, o nichž už rozhodovala komise významných českých vědců z nejrůznějších oborů pod vedením Evy Sykové, ředitelky Ústavu experimentální medicíny.

Cenu Patria pro vědce působící v zahraničí získal prof. Jan Klein, odborník na genetickou podstatu imunitiy. Ten patří k nejcitovanějším českým vědcům. Dlouhou dobu byl ředitelem Biologického ústavu Maxe-Plancka v německém Tübingenu, v současnosti působí jako profesor na Pensylvánské univerzitě v USA.

Za vývoj optických biosenzorů, které dokážou na určitém místě odhalit i extrémně nízké hodnoty biologických a chemických látek, byl pak cenou Invence oceněn badatel Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd. Přístroje využívající jím navržené senzory se používají například při kontrole kvality potravin, v lékařské diagnostice nebo při kontrolách stavu životního prostředí.

Podmanivý hlas, kmenové buňky a neutrony

Cenu Industrie za inovace v průmyslu získala firma C.C. Novasoft za svůj software NovaVoice. Ten umožňuje automatický přepis mluveného slova do textu s přesností více než 97 procent. Lékaři s jeho pomocí mohou například popisovat rentgenový snímek a nálezy se samy "zapisují " do počítače. Proběhly už také úspěšné zkoušky jeho využití v soudnictví.

Studentskou cenu Doctorandus pro studenty postgraduálního studia získal Jiří Šedý, který zkoumal léčbu poranění míchy pomocí kmenových buněk. Výsledky jeho práce jsou připraveny k zahájení klinických zkoušek na lidských pacientech. "Stačí jenom najít ochotný lékařský tým s dostatečným počtem specialistů", řekl LN Jiří Šedý.

Druhou studentskou cenu, Gadeamus pro studenty magisterských a inženýrských programů, získal Milan Hanuš. Jeho matematická práce se zabývala modelováním transportu neutronů v jaderných reaktorech. Práce vzniká v úzké spolupráci s českým průmyslem.

Laureáti si mezi sebou rozdělili peněžité výhry v celkové hodnotě 2,4 milionu korun.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...