Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští a slovenští vědci vyslali sondu do stratosféry. Testují biosenzory

Slovensko-cest

  6:15
PRAHA/BRNO/SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Čeští a slovenští vědci vypustili do stratosféry sondu. Ve výšce téměř 35 kilometrů tímto způsobem otestovali účinnost unikátních biosenzorů, které vyvinuli vědci z brněnské Mendelovy univerzity.

Čeští a slovenští vědci vypustili do stratosféry sondu. Ve výšce téměř 35 kilometrů tímto způsobem otestovali účinnost unikátních biosenzorů. foto: ČTK

Biosenzory v podmínkách blízkých kosmu snímaly vliv kosmického záření na DNA. Pokud se technologie osvědčí, mohla by být do budoucna využita při výzkumu vesmíru či v jaderných elektrárnách, uvedla dnes univerzita v tiskové zprávě.

Bakterie poslané ve vesmíru

Sonda vypuštěná z letiště ve Spišské Nové Vsi na Slovensku nesla ve svém obalu do stratosféry také nádobky obsahující živé kultury bakterií. „Bakterie jsou schopny přežít i ve velmi extrémních podmínkách. Do experimentu jsme vybrali kolonie bakterií, které se vyskytují na lidském těle nebo se kterými se běžně setkáváme,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu René Kizek. Při dnešním letu do stratosféry dosahovala podle něj teplota minus 63 stupňů Celsia a tlak 14 hPa, hodnoty blížící se vakuu. „V příštích týdnech budeme zkoumat, do jaké míry přežily nebo jak byly poškozeny,“ dodal.

Sledování on-line

Výsledky experimentů byly při pokusu prvně přenášeny on-line. Vědci tak mohli sledovat přesnou trajektorii letu, údaje o dosažené nadmořské výšce i první výsledky testů. Podle Kizeka splnil let očekávání. Dokázal, že biosenzory jsou schopné měřit i v tak extrémním prostředí, jako je vesmír.

„Biosenzory chceme dále testovat v dalších letech. Pokud testy potvrdí dnešní výsledky, chceme tuto technologii nabídnout k dalšímu využití nejenom při výzkumu vesmíru, ale i na Zemi,“ řekl Kizek. Biosenzory by podle něj mohly mít značný přínos například při zjišťování dopadu záření na posádky letadel, v radiologických odděleních či v atomových elektrárnách.

ČTĚTE TAKÉ:

Let sondy vážící 4,2 kilogramu trval téměř tři hodiny. Sonda dosáhla výšky téměř 35 kilometrů a dopadla u slovenské obce Giraltovce, která leží 100 kilometrů vzdušnou čárou od místa startu. Sondu vynesl do stratosféry balón vyrobený ze speciálního latexu. „Ten musí vydržet náročné podmínky stratosféry. Při startu má průměr dva metry, ve stratosféře se však jeho průměr zvětší až na dvanáct metrů,“ uvedl Libor Lenža, ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí, který se na projektu podílel.

Autoři: ,