Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci hledají šampiony mezi spermiemi

Věda

  21:51
BRNO - Která spermie je nejkvalitnější? Co všechno spermiím škodí? Odpovědi přináší unikátní projekt, který výzkumníci představili dnes na konferenci Gate2BrnoBiotech. V rámci něj chtějí sestrojit i jakýsi trenažér, kde schopnosti spermií otestují.

Spermie. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Připravit a start, vypustit a sledovat, kdo se nejrychleji dostane do cíle. Do cesty navíc postavit pár překážek. Takový úkol chystají pro spermie vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno.

Oba týmy zatím spolupracují "na dálku", už brzy by ale měly své síly spojit v připravovaném biotechnologickém centru CEITEC. "Zatím se zkoumání spermií věnujeme jen okrajově. Díky CEITECu získáme větší laboratoře a další speciální mikroskopy," těší se Jan Přibyl.

I tak už vědci ovšem tuší, jak by měla vypadat nejkvalitnější spermie. Prohlíží si je totiž "lupou" s nejvyšší možnou rozlišovací schopností - mikroskopem atomárních sil. Vidí tak třeba jednotlivé biomolekuly.

"Nejlepší spermie musí být symetrická. Sledujeme také, zda má správě uchycený ocásek," popisuje Jan Přibyl. Prověření šampioni by se v budoucnu mohli využívat při umělém oplodnění.

Vědci budou testovat jejich schopnosti i v praxi. "Rádi bychom napodobili dělohu. Vytvoříme uměle cestu, kterou putují spermie k vajíčku," popisuje plány Igor Crha. Uvedený "trenažér" bude mít tvar kanálku, teplota i chemické prostředí bude odpovídat děloze.

To umožní věrně nasimulovat závod spermií cestou k vajíčku a následně vybrat ty nejlepší. "Díky tomu by měla vzrůst naděje na úspěšné umělé oplození," říká Jaroslav Koča a dodává, že podobné problematice se zatím ve světě nikdo nevěnuje.

Mimo hledání šampionů se vědci chystají zkoumat, jak životaschopnost spermií ovlivňuje okolní prostředí. I to by mohlo pomoci neplodným párům.

Další informace

Podrobný text o výzkumu spermií najdete v úterní příloze Věda a výzkum

Autor: