Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci mají patent na stimulátor růstu rostlin

Věda

  6:46
OLOMOUC - Olomoučtí vědci získali společně s berlínskými kolegy evropský patent na stimulátor růstu rostlin. Látka s pracovním názvem PI-55, kterou odborníci společně vyvinuli, dokáže utlumit rostlinu ve vnímání vlastních přirozených hormonů.

Kukuřice (ilustrační foto) foto: Reprofoto

„Vědci si od přípravku do budoucna slibují velké využití. Přínosem by mohla být například pro zemědělce,“ informovali o tom zástupci Univerzity Palackého, na které čeští odborníci působí.

Látka, kterou vědci vyvinuli, dosud na trhu není. Nepředstavuje podle nich žádné ekologické riziko, podporuje růst kořenové soustavy, zvyšuje výnos plodin i jejich odolnost vůči stresovým podmínkám. "Například mák je náchylný na sucho. Látka má ale protistresový účinek, takže pomůže rostlině tuto stresovou situaci lépe přečkat. Testování bylo úspěšné i na pšenici, ječmeni, kukuřici i řepce," uvedl Lukáš Spíchal z vědeckého týmu Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Přípravek může být podle odborníků přínosem pro zemědělce všude tam, kde bude potřeba ovlivnit růst rostlin. "Může pomoci řešit naléhavé problémy výživy populace," míní Spíchal.

PSALI JSME:

Dosud se pro tyto účely používají stimulátory, které ale fungují na odlišných principech. Přínos olomouckých a berlínských odborníků spočívá v objevu látek, které v rostlinách vnímání hormonů, takzvaných cytokininů, naruší. Tím dokážou vědci pozměnit vývoj rostlin i jejich růst. "Rostlina má svoje receptory, jimiž vnímá vlastní chemické signály - hormony. Naše látka ale receptory zablokuje, rostlinu zjednodušeně řečeno oslepí pro vnímání jejích vlastních hormonů. Pokud by se látka použila jako agrochemikálie, není nutné ji podávat ve velkých dávkách," doplnil Spíchal.

Hormony

Na vývoji už odborníci pracují řadu let. První látku založenou na tomto principu popsali v roce 2009, kdy získali český patent. Nedávné udělení evropského patentu je důležité pro komerční uplatnění látky, o němž vědci jednají. Na vzniku látky se podílel výzkumný tým Laboratoře růstových regulátorů pod vedením Miroslava Strnada, který stojí mimo jiné i za objevy látek na bázi rostlinných hormonů, které mají protinádorové účinky. Jde například o olomoucin či roskovitin.

Autoři: ,