Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci vyvinuli nový druh mikroskopu

Věda

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Čeští vědci vyvinuli nový druh optického mikroskopu, který umožní sledovat změny v živých buňkách, jež dosud nebylo možné pozorovat. Je jím také možné vidět elektrické signály putující v jednotlivých neuronech v mozku.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mikroskop by měl pomoci při objevování nových léků a přispět k tomu, aby vědci lépe porozuměli fungování buněk a celých organismů, řekla mluvčí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Hana Bumbová.

Na vývoji mikroskopu se podíleli vědci Jihočeské univerzity a Akademie věd ČR.

Nový mikroskop je výsledkem desetileté práce Josefa Lazara, s níž začal během svého působení na Columbijské univerzitě ve Spojených státech. Ve výzkumu pokračoval na Akademii věd ČR a Jihočeské univerzitě.

Spolupracovali s ním Alexey Bondar, Štěpán Timr z Jihočeské univerzity a Akademie věd a Stuart Firestein z Columbijské univerzity. Autoři dnes svůj výzkum prezentovali v prestižním vědeckém časopise Nature Methods.

Na čem staví nová technologie?

Nově vyvinutá technologie staví na pokročilém druhu optického mikroskopu, takzvaném dvoufotonovém mikroskopu. V něm je biologický vzorek osvětlován pomocí silného infračerveného laseru takovým způsobem, který umožňuje trojrozměrnou prostorovou lokalizaci fluoreskujících molekul.

Fluorescentní látky jsou v současnosti v biologii často využívány k zobrazení jinak nebarevných molekul.

Zlepšení mikroskopu spočívá v uzpůsobení použitého laserového svazku tak, aby jeho světelné vlny oscilovaly střídavě v různých, přesně definovaných směrech.

To umožňuje využít dvoufotonového mikroskopu k zjišťování nejen toho, kde se fluorescentní molekuly nacházejí, ale i jak jsou orientovány.

Psali jsme:

Uspořádání a aplikace nového mikroskopu jsou chráněny českým patentem.

Autoři usilují také o mezinárodní patent a o komerční uplatnění mikroskopu.

Autoři: ,