Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Chcete zhubnout? Cukr, brambůrky a alkohol jsou tabu

Zdraví

  6:25
Trpíte-li nadváhou, pak na vás v supermarketech číhají místa „hříchu“. Na některé vystavené zboží se raději ani nedívejte.

Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. foto: Shutterstock

Pokud chci shodit přebytečná kila, existuje několik pravidel, jak se v nákupním centru chovat. „Měli bychom chodit nakupovat sytí a se seznamem potravin, které opravdu aktuálně potřebujeme. Obloukem se vyhneme pultu s cukrovinkami, zákusky a pochutinami, jako jsou chipsy, tyčinky nebo solené oříšky. Totéž platí u alkoholu, hlavně sladkých likérů a ochucených piv,“ radí vedoucí nutriční terapeutka Vítkovické nemocnice Olga Plačková.

Naopak více času věnujme oddělení ovoce a zeleniny. U ostatních potravin je nutné sledovat jejich složení – obsah tuků, bílkovin, sacharidů, tedy cukru, a vlákniny.

Diety nejsou pro každého

S dietami se roztrhl pytel a každou chvíli přichází nějaká „nejzaručenější“. Jak se v nich ale vyznat? „Ne vždy platí, že co pomůže jednomu, zabírá i na druhého. Nejjednodušší je zlaté pravidlo: jíst méně, častěji a dostatečně se pohybovat,“ říká Olga Plačková.

Výčet diet z webu je široký a různorodý. V poslední době jsou „trendy“ diety Mačingové, dělená strava, bezlepková, Dukanova, paleolitická, krabičková, Breussova, Mayerova a největším hitem poslední doby dieta proteinová.

„Každá z těchto diet má svá specifika a soustřeďuje se na určité druhy potravin a naopak některé potraviny zcela vylučuje. Existují také diety jen na bázi zeleninoovocných šťáv nebo hladovek. Tím se ale stávají neplnohodnotnými a jejich dlouhodobé dodržování může vést k řadě zdravotních potíží. V organismu nám pak mohou chybět důležité živiny jako například bílkoviny – to ale ovlivní naši svalovou hmotu. Nebo sacharidy, které jsou tolik potřebné k dodání energie pro organismus. Veškeré nedostatky se po čase mohou projevit lámavostí nehtů, vypadáváním vlasů, zhoršením pleti, řídnutím kostí nebo zatížením ledvin při naopak nadbytečném příjmu bílkovin. Diety také může doprovázet únava i psychické a zažívací obtíže,“ varuje nutriční terapeutka.

Nemoc mění jídelníček

Pokud jsme zdraví, nemusíme škrtat z jídelníčku žádné potraviny. Když máme zdravotní problémy, je to jinak. „Například při vysokém krevním tlaku bychom měli omezit potraviny s vyšším obsahem soli – paštiky, konzervované potraviny, instantní pokrmy, tavené a uzené sýry, slané tyčinky, oříšky a chipsy. V případě vysokého cholesterolu je vhodné vyloučit žloutky, majonézu, tatarku, vnitřnosti, bůček, slaninu, živočišné máslo, sádlo, smetanové mléčné výrobky. Při nadváze a obezitě je nutné vynechat potraviny s vysokým obsahem cukru a nulovou biologickou hodnotou. To jsou bonbony, cukrovinky, limonády, alkohol a energetické nápoje,“ pokračuje Olga Plačková.

Většina nabídky řetězců rychlého občerstvení – fastfoodů – sice příliš kvalitní není, ale pro zdravého člověka je jejich občasná konzumace neškodná. „Pro toho, kdo trpí některou z civilizačních chorob, nejčastěji nadváhou, vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo vysokým cholesterolem, jsou však zcela nevhodné,“ upozorňuje Olga Plačková.

Škvarek jako škvarek. Škodí

Mnohdy se dozvídáme, že potraviny z farem jsou zdravé a stejný druh ze supermarketů nám uškodí. Přitom deset deka škvarků z domácího prodeje je spečeným živočišným tukem stejně jako škvarky ze supermarketu. „Pokud ale budeme mluvit o mase, jsou určitě zdravější a chutnější ta, která pocházejí ze zvířat z domácích farem. Lepší kvalitě masa jistě prospívá pastva a pohyb zvířat venku, větší komfort chovu, lepší krmivo,“ říká Olga Plačková.

U biopotravin platí pro ty, kdo se chtějí zbavit nadváhy stejná pravidla, jako u potravin „obyčejných“. Jejich přednost je jinde: neobsahují chemické látky, konzervanty, stabilizátory, umělá barviva. „Je prokázána jejich pozitivní výživná hodnota, tedy vyšší obsah vitaminů, zejména C a E, vyšší obsah minerálních látek. Ekologicky vypěstovaná zelenina má také nižší obsah dusičnanů a nižší obsah pesticidů v porovnání se zeleninou pěstovanou ve velkém objemu,“ připomíná Olga Plačková. ̈

Autor: