Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Chrápete? Zkuste zhubnout

Zdraví

  13:27
Za chrápání může často nadváha či přímo obezita. Receptem na chrápání proto může být dieta. A když nepomůže, lze na základě vyšetření většinou zkusit operaci nebo jinou léčbu.

Podle statistik chrápe třikrát více mužů než žen. Po čtyřicítce minimálně občas chrápe 54 procent mužů. foto: Shutterstock

Podle odborníků chrápe téměř třetina populace - muži přitom častěji než ženy. Chrápání je způsobeno překážkou v proudění vzduchu horními dýchacími cestami a vibrací uvolněného nebo prodlouženého měkkého patra. Může se projevit v jakékoli fázi spánku a v jakémkoli věku. Zpočátku se projevuje v poloze na zádech, později i v poloze na boku.

„Nejčastější příčinou je přitom nadváha či obezita, které se vyskytují až u 80 procent lidí trpících chrápáním,“ říká Milada Hobzová ze spánkové laboratoře při plicní klinice Fakultní nemocnice v Olomouci. Chrápání je vlastně takové znamení, že bychom měli začít něco dělat se svou váhou a začít se pořádně hýbat. Platí přitom, že čím tlustší člověk, tím pravděpodobněji bude chrápat.
A jak mají kila navíc vliv na chrápání? Lidem trpícím nadváhou či obezitou se ukládá více tuku i v oblasti hrtanu, měkkého patra a kořene jazyka. Dochází tím k zúžení dýchacích cest a člověk má tendenci k chrápání. Kromě toho jim ochabují svaly - a to nejen na břiše, ale také v oblasti krku. Lidem, kteří chrápou a trpí nadváhou či jsou přímo obézní, proto často pomůže dieta.

Chrápání způsobují i kortikoidy
Příčin chrápání je ale kromě nadváhy celá řada a mohou se i vzájemně kombinovat. „Velmi často je geneticky podmíněné, “ říká doktorka Hobzová. Lidé mohou mít například vrozenou špatnou stavbu měkkého patra. Často se to pozná na první pohled. Tito lidé totiž mívají dozadu posunutou dolní čelist.

K deformitě patra může dojít i při úrazu hlavy. S věkem také dochází k povolování svalů měkkého patra, a tedy jeho následné deformitě. Proto se zvyšujícím věkem narůstá počet lidí postižených tímto jevem. Naopak děti chrápou zpravidla kvůli zvětšené nosní mandli. Lékaři pak přistupují k jejímu odstranění.

„Chrápání může být také vyvolané užíváním některých léků - hlavně těch, které snižují svalové napětí, a také kortikoidů, které zase způsobují ukládání tuků v oblasti krku.“ doplňuje Hobzová. Chrápání se ale zvyšuje i po konzumaci alkoholu.

Pomoci vám mohou léky
Vzhledem k tomu, že chrápání, ačkoli nebývá většinou nebezpečné, velmi často narušuje vztahy, stal se z jeho odstranění výnosný byznys. Reklamy lákají například na proužky, které se nalepí na nos a roztáhnou nosní dutiny. „Proužky na nos jsou jen pomocné, zlepší dýchání, subjektivně uleví, ale chrápání nezabrání, ani je nezmírní,“ říká Petr Rambousek z ORL oddělení Všeobecné fakultní nemocnice.

Někdo si zase do pyžama v oblasti zad zašívá míček. Tato metoda ale pomůže jen těm, kteří chrápou pouze v poloze na zádech. Účinné jsou podle Rambouska ortodontické aparátky, které zabraňují zapadání jazyka tím, že nutí pacienta k předsunutí dolní čelisti. Způsobují však nesnesitelné bolesti v čelistním kloubu.
To, zda bude daná metoda účinná, záleží hlavně na příčině chrápání. Takže než sáhnete k nabídce komerčních řešení, navštivte doktora. Ten nejen určí příčinu vašich potíží, ale také vám poradí, jak se s chrápáním ve vašem případě vypořádat.

Může vám doporučit třeba léčbu pomocí medikamentů, která sice nevyléčí příčinu, ale zmírní následky. Zvýší povrchové napětí sliznice měkkého patra a zabrání jeho vibraci a tím i slyšitelnému chrápání. „Jedná se o naprosto bezpečnou neinvazivní léčbu,“ říká Rambousek. Dodává, že pomoci mohou také léky snižující otok, městnání a překrvení nosní sliznice - takzvané anemizační kapky. Speciálními léky jsou dekongestiva, která způsobují oplasknutí nosní sliznice. Někdy lékaři nasazují léky proti alergiím.

Operace není vždy vhodná
Návštěva lékaře je ale důležitá i proto, aby zjistil, zda netrpíte spánkovou apnoe - tedy přechodnými zástavami dechu během spánku. Příznakem apnoe bývá zvýšená denní spavost, usínání při monotónní činnosti a mikrospánky. „Definitivně ji ale potvrdí až vyšetření ve spánkové laboratoři,“ zdůrazňuje Hobzová. Pacienti s těžkou apnoe dostávají na noc přetlakovou masku. Operace v takovém případě není vhodná. „Při středně závažném onemocnění lze přistoupit k chirurgickému řešení. Odstraňujeme patrové mandle, části měkkého patra, patrových oblouků a tzv. uvuly. Tím dojde k zprůchodnění dýchacích cest,“ vysvětluje doktor Rambousek.

U lehčích forem spánkové apnoe a také u prostého chrápání provádí lékaři pomocí laseru plastiku čípku a měkkého patra. Tento zákrok se provádí ambulantně a uvádí se, že je účinný z až 90 procent. Ani v jednom případě ho však nehradí zdravotní pojišťovna. Cena se pohybuje okolo 12 až 14 tisíc korun. U prostého chrápání se podle příčiny provádějí i další drobné zákroky.