Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čína úspěšně poslala do vesmíru tři kosmonauty, podruhé ženu

Věda

  7:00aktualizováno  13:28
PEKING - Čína vyslala do vesmíru další pilotovanou misi. Trojice kosmonautů, včetně jedné ženy, se na palubě kosmického plavidla Šen-čou 10 vydala k čínskému experimentálnímu modulu na oběžné dráze. Posádka se má vrátit za dva týdny.

Čína plánuje na úterý další start rakety s lidskou posádkou foto: ČTK

Raketa Dlouhý pochod, která loď Šen-čou 10 s kosmonauty vynesla, odstartovala v 17:38 pekingského času (11:38 SELČ) z čínského kosmického střediska Ťiou-čchüan, jež se nachází v poušti Gobi v severozápadní provincii Kan-su. Start, který se uskutečnil pod bezmračnou oblohou a kterému přihlížel prezident země Si Ťin-pching, vysílala v přímém přenosu čínská televize CCTV.

ČTĚTE TAKÉ:

Na oběžné dráze Šen-čou 10 zakotví u pokusné stanice Tchien-kung 1. Ta je na oběžné dráze od září 2011 a dvě kosmické lodě se už s ní spojily, přičemž jedna byla pilotovaná. V roce 2020 má být experimentální modul nahrazen novou verzí, která má vážit 60 tun. Co do velikosti má být šestinový ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

V trojici, která podle plánu stráví na misi 15 dní, je i jedna žena. Oznámila to dnes mluvčí čínského programu pilotovaných letů Wu Pching.

Wabg Ja-pching je druhou čínskou ženou v kosmu a během své cesty se chystá přednést první přednášku z vesmíru studentům na Zemi. "Předvedu jisté fyzikální experimenty ve stavu beztíže," řekla 33letá žena v pondělí na tiskové konferenci posádky.

Čína dohání Rusko a USA

Čína zatím jen dohání už zavedené vesmírné velmoci USA a Rusko. Nový let rakety s lidskou posádkou ale bude další ukázkou sílící pozice Číny ve vesmíru. Přichází navíc v době, kdy americký vesmírný program brzdí omezování rozpočtu a přesuny priorit.

Nová mise je pátým letem čínské rakety s lidskou posádkou od roku 2003, kdy astronaut Jang Li-wej při prvním čínském pilotovaném letu do vesmíru v kosmické lodi Šen-čou 5 čtrnáctkrát obletěl Zemi. Čína rovněž plánuje přistát na Měsíci s raketou bez lidské posádky a vyslat na jeho povrch robotické vozítko.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...