Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Číňan předstíral, že je 200 let mrtvý císař, z investorky ‚vytáhl‘ 145 milionů

Magazín

  12:58
ŠEN-ČEN - Dvojici čínských podvodníků se podařil nevídaný výkon. Jeden z mužů předstíral, že je světově uznávaný finančník, zatímco druhý na sebe vzal identitu čínského císaře, který zemřel v roce 1799. Z bohaté investorky podvodem vymámili zhruba 145 milionů korun.

Čínský císař Čchien-lung (1711-1799) foto: Wikimedia

Oba “finanční poradci“, Wan Ťien-min a Liou Čchien-čen, plán spustili již v roce 2012, kdy se Wan v čínské provincii Kan-su představil bohaté investorce Čeng Süe-ťü, napsal ve čtvrtek čínský Lidový deník (žen-min ž’-pao).

Wan ťien-min se představil jako protřelý finančník, který studoval u známého investora George Sorose, měl za sebou minulost ve válce ve Vietnamu a udržoval „přátelské kontakty“ s lidmi v Komunistické straně Číny. Také tvrdil, že jeho rodina vlastní Kanadskou královskou banku, což je největší banka v Kanadě.

Co se smyšlených historek týče, může se s Wanem měřit už jen jeho partner, Liou Čchien-čen.

Liou předstíral, že je ve skutečnosti císař Čchien-lung, který vládl v Číně v rozmezí let 1735 až 1796. Tento čínský císař sice zemřel v roce 1799, ale Liou měl připravený plán, jak veškeré pochyby zažehnat. Investorce namluvil, že již téměř 300 let pravidelně požívá lék nesmrtelnosti. K tomu ještě naznačil, že s trochou pomoci by získal přístup k majetku svržené čínské dynastie Čching, který v jeho podání dosahuje 300 miliard dolarů.

Investorka Čeng Süe-ťü oběma mužům uvěřila a v následujících letech jim ze svého účtu přeposlala zhruba 36 milionů korun a posléze i 109 milionů z účtu svého manžela. Peníze měly mířit na skupování pozemků určeného pro pozdější investice a skoupení podílu v několika firmách. Investorka očekávala desetinásobný výdělek během prvního roku, jelikož jí to slíbil „císař“. To se ale pochopitelně nestalo.

V současnosti se případ projednává u soudu.

Autoři: