Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čínská nemocnice už nesmí léčit závislost na internetu elektrošoky

Magazín

  16:59
PEKING/PRAHA - Čínské ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnici v provincii Šan-tung, aby přestala používat elektrošoky při léčbě mladých lidí závislých na internetu. Důvodem čínského rozhodnutí podle agentury AP je, že se neprokázala jejich účinnost.

Přelet nad kukaččím hnízdem - ilustrační foto foto: Reprofoto

Nemocnice pro mentální nemoci v Lin-i zařadila do čtyřměsíčního programu léčby závislých na internetu i šokovou terapii. Ta byla aplikována na téměř 3000 mladých lidí, napsal deník China Youth Daily s odvoláním na tamního vedoucího psychiatra Jang Jung-sina.

Podle ministerstva neexistují v Číně ani v zahraničí vědecké důkazy, že terapie elektrošoky pomáhá léčit internetovou závislost. Tato terapie je často užívána k léčbě těžkých depresí.

Elektrošoková terapie byla objevena v roce 1938. Protože tehdy neexistovaly žádné účinné léky na duševní choroby, elektrošoková léčba se zkoušela postupně na prakticky všechna duševní onemocnění.

"Ale ukázalo se, že je účinná pouze u depresí a u některých typů schizofrenického onemocnění," řekl tisku náměstek bohnické léčebny pro vědu, výzkum a vzdělávání Ivan David.

Elektrošoková terapie má podle něj rychlejší účinky než antidepresiva, používá se proto u nejzávažnějších forem deprese, kdy pacienti nejvíc trpí.

Zkrátí se tím doba léčení. "Nevím, že by v nějaké jiné indikaci byly elektrošoky účinné," řekl David.

Čínští psychologové uvádějí, že k příznakům závislosti na internetu patří připojení jedince k síti denně více než šest hodin - ať už osoba hraje hry nebo sleduje porno, místo aby se věnovala studiu či práci. A také hněv, když se dotyčnému nedaří se připojit.

Mluvčí nemocnice sdělil, že s touto terapií se přestalo ihned po ministerském upozornění. Kromě toho prý to byla jen část léčebného programu, který zahrnuje i léky a psychologickou poradnu. Pacientům se za něj účtuje 5500 jüanů (téměř 15.000 Kč) měsíčně.

Používání počítačů a internetu v Číně v posledních letech prudce vzrostlo zároveň s ekonomickým boomem v této nejlidnatější zemi na světě. Podle oficiálních údajů je na internetu závislých kolem deseti procent mladých uživatelů ve věku do 18 let, avšak jako klinický stav to uznáno není.

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha