Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co by mělo obsahovat krmivo? A co to vlastně je extrudované krmivo?

Magazín

  6:03
PRAHA - Dnes se podíváme pod pokličku výživářům, co by mělo obsahovat krmivo pro naše miláčky. Aby bylo krmivo plnohodnotné, mělo by obsahovat všechny potřebné živiny, a to ve vyváženém poměru k obsahu energie, kterou takové krmivo tělu dodá. Jednou z velkých výhod granulovaných krmiv je, že správně nastavený poměr musí řešit výrobce a my nemusíme nic počítat.

Jak uchovat granule čerstvé? foto: Shutterstock

Granule neboli extrudovaná krmiva jsou majiteli psů a koček celosvětově nejčastěji používána. Vyrábí se v extrudéru protlačováním jemně našrotované, navlhčené a směsi surovin přes matrici, která dává krmivu finální tvar za použití optimální teploty a tlaku. Poté se ještě suší, aby byla zajištěna jejich dlouhodobá trvanlivost. A právě ta, spolu se snadným podáváním bez nároku na další úpravu, stojí za jejich masivním rozšířením v dnešním pohodlném světě.

Z čeho se skládají krmiva. Je to celé hlavně o marketingu?

Živiny se dělí se do několika skupin a na obalech výrobků bychom je téměř všechny měli najít. Jsou to bílkoviny, tuky, sacharidy, vláknina, minerální látky a vitamíny. Protože hlavním kritériem kvality krmiv dnes je obsah masa, je zde rovněž největší prostor pro marketingové fígle. Granule jsou vyráběny s vlhkostí cca 9%, musí tedy být i syrové maso s vlhkostí cca 70% zbaveno vody na stejnou úroveň. Jeho obsah v hotovém výrobku se tak sníží cca 3,5x. Použití 35% syrového masa tedy znamená 10% -ní podíl masa v každé granuli. Někteří výrobci „šibalové“ pak sečtou maso s vlhkostí 70% s procenty masové moučky a tuku a hrdě prezentují i 80% čerstvého masa.

Ale zpět k živinám- začněme u bílkovin. Zvíře je potřebuje k tvorbě a obnově tělesných tkání a také k zajištění tělesných funkcí. Jsou tedy nezbytnou součástí enzymů, které usnadňují chemické reakce. Najdeme je rovněž v hormonech, imunita organizmu je z velké části závislá na protilátkách a to jsou také bílkovinné molekuly. Dýchání – přenos kyslíku krví – zase bílkoviny. Dále je známe jako součásti tkání. Tělo z nich buduje svaly, kůži, srst i drápy. Zdrojem bílkovin v krmivu jsou většinou masové složky.

Nedoceňovaným faktem je skutečnost, že tělo nepotřebuje z potravy získat konkrétní bílkoviny – z kuřete, lososa, bizona, králíka, daňka apod. To jen alergici se musí některým bílkovinám vyhýbat. Pro tělo jsou důležité jejich základní stavební „kameny“, totiž aminokyseliny. Právě ony se vstřebávají do krve a z nich jsou v těle budovány konkrétní bílkoviny, specifické pro každý živočišný druh. Podstatné je, aby tělo mělo k dispozici všechny potřebné aminokyseliny ve správném množství. Některé si samo umí vytvořit, ale jiné získá pouze z vhodné stravy. Bílkoviny samozřejmě najdeme i v rostlinných surovinách, využitelnost jejich aminokyselin je ale mnohem nižší. Proto jedním z klíčových kritérií je obsah živočišných bílkovin, který by měl být co nejvyšší.

Další živinou, která v krmivu rozhodně být musí, jsou tuky. Jsou nejkoncentrovanějším zdrojem energie a platí přímá úměra – méně tuku = méně energie. To je důležité si uvědomit hlavně u obézních zvířat. Krmivu dodávají žádoucí chuť a strukturu. Bez tuků by také nebylo možné vstřebávat z potravy některé vitamíny (A,D,E a K). Pro tělo jsou velmi důležité i další součásti tukových molekul, a to všem notoricky známé mastné kyseliny. Z různých potravin známe pojmy Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny. Jejich správné zastoupení v potravě se nejlépe projeví na kvalitě a lesku srsti. Tuky jsou velmi náchylné ke žluknutí a jako prevence této jejich degradace jsou do krmiv přidávány antioxidanty. Fakticky jsou to jejich tělesní strážci, kteří zabezpečí, aby tukové molekuly zůstaly nepoškozené.

Sacharidy jsou živinou, o které mnozí polemizují, zda ji pes nebo kočka ve své potravě potřebují. Jisté je, že pes ji umí trávit a využívat jako energetický zdroj mnohem lépe než kočka. Do krmiv se dostávají ve formě škrobu jako významná součást obilovin a také rostlinných hlíz (brambor, batátů nebo manioku). A právě škrobu vděčí granule z velké části za to, že drží pohromadě. Škrob v krmivu musí být dostatečně tepelně upraven, což extruze zabezpečí, aby byl stravitelný, jinak to skončí nejčastěji průjmem.

Život na cestách s kočkami a psy

Další důležitou součástí je vláknina, ta přispívá ke správné funkci střev. Její nestravitelná část poskytuje mechanickou oporu při kontrakcích, které umožňují posun tráveniny střevem. A její stravitelná část je zdrojem potravy pro žádoucí střevní mikrofloru. Ideálním zdrojem vlákniny jsou např. sušené řepné řízky.

Základem principem výživy je, že jakékoli krmivo podávané zvířeti by mělo být kompletní a vyvážené, platí to pro doma připravovanou stravu, granule i konzervy.
Neméně důležité, i když zastoupené v gramových množstvích na 1kg krmiva, jsou minerální látky (vápník, fosfor, hořčík, sodík draslík a chlor), stopové prvky (železo, měď, mangan, zinek, jód a selen) a v miligramových množstvích vitamíny. Přesto i při tak malé potřebě mají v těle nezastupitelné role při tvorbě kostí, hospodaření s vodou, v energetickém metabolismu, při tvorbě bílkovin, srážlivosti krve a mnohé další. O jejich významu jsou napsány celé knihy.

Kočka není pes
Autor: