Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Co to teď všichni najednou řeší? Jednoduchá hra s písmeny vzala internet útokem

Hra ve webovém prohlížeči Wordle foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních sítích, kde se mohou lidé pochlubit, jak rychle vyluštili hádanku. Každý den je navíc k dispozici jen jedna, takže není kam spěchat.
  9:18

Možná to zaznamenala už spousta z vás, že najednou lidé na sociálních sítích (zejména na Twitteru) začali sdílet podivnou kombinaci bílých, zelených a žlutých čtverečků. Tuto šifru dále doplňovali výrazy jako „Wordle 214 3/6". Není to však celosvětové spiknutí, kdy sociální sítě ovládli roboti mluvící v divných kódech, jen spoustu lidí začala bavit velice jednoduchá slovní hříčka Wordle.

Vytvořil ji americký softwarový vývojář Josh Wardle (jméno hry je tak slovní hříčkou na jeho příjmení) a původně ji zamýšlel jen jako pokus, jak zabavit svou manželku během pandemie. Ta mu s vývojem hry i pomáhala. Minulý týden se však Wardle přiznal, že hrou zaujal podstatě více lidí než jen svou manželku, na stránky mu chodí přes 2,7 milionů lidí denně.

Hra se tak dá nazvat jako virální senzace. Ačkoliv je k dispozici už od loňského října, ohromný boom zažila po Novém roce a najednou to vypadá, jako kdyby jí ani nešlo uniknout. Co na ní však je, že ji hraje najednou tolik lidí? V první řadě má ohromný záběr právě proto, jak moc je jednoduchá, avšak univerzální. Kdo někdy hrál třeba deskovou hru Scrabble, Wordle pochopí prakticky okamžitě. Těm Scrabblem nepolíbeným to však také nejspíš nebude dlouho trvat.

Wordle je zkrátka o tom, že máte uhodnout slovo o pěti písmenech. Nejprve máte k dispozici všechna písmena abecedy, ale hra vám s každým dalším pokusem napovídá, která písmena ono tajné slovo obsahuje, nebo ne. Neplatné písmeno označí po pokusu jej použít šedě, to, které je správně, ovšem na jiné pozici, žlutě a to, jež jste trefili na správném místě, zeleně.

S každým dalším pokusem se vám tak výběr písmen zužuje a u nějakého čtvrtého až pátého pokusu už z omezeného výběru písmen hádáte slovo, které by se mělo vejít na daných pět pozic. Musíte se v tu chvíli také řídit již správně uhodnutými pozicemi, takže se vám hra vlastně i trochu zjednodušuje, byť kolikrát se stává, že si stále lámete hlavu třeba i u třech uhodnutých pozic z pěti. Ale o tom to zkrátka celé je.

Kouzlo této hry je také v tom, že je vždy na daný den k dispozici pouze jedna. Není tedy vůbec za čím se hnát, není to ona běžná mobilní či webová hra, která se vám ohraje za jedno celé odpoledne, během kterého ji vyluštíte celou. Wordle si zapnete třeba ráno nebo při obědové pauze, dáte mu pět deset minut, nasdílíte případně výsledek na sociální síť a můžete jej zase až do dalšího dne pustit z hlavy.

Samozřejmě kdo neumí anglicky, nemusí se strachovat, český ekvivalent této hry už je také k dispozici. Najdete jej na stránce hadejslova.cz a funguje úplně stejně jako originální Worldle. Vlastně je trochu těžší, protože máme oproti angličtině o něco více znaků abecedy díky diakritice.

Jak Wordle, tak i český ekvivalent lze hrát ve webovém prohlížeči, byť je přizpůsoben zejména pro mobilní verzi webu. Dejte si pozor, fenoménu už stihly využít různé napodobeniny, které plní aplikační obchody v Androidu i iOS a najdete v nich v lepším případě kupu reklam, v horším případě třeba i nějaký malware. Originální webová stránka je přitom zcela zdarma a bez reklam.

Na fenomén hledání písmenek se už chytly i různé velké firmy. Na slávě hry Wordle se tak nezapomněly na sociálních sítí přiživit i třeba velké značky jako je Lego, Nokia či hotely Hilton.

Autor: