Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo nám krade vlasy? Choroby i špatný účes

Zdraví

  7:00
Běžná žena se narodí s 100 000 vlasy, které si po většinu svého života udrží. Ztráta 50 až 100 vlasů denně není žádný problém, stejný počet jich doroste. Co když ale vlasů začne nápadně ubývat?
Ukradené vlasy zřejmě skončily u výrobce paruk (ilustrační foto)

Ukradené vlasy zřejmě skončily u výrobce paruk (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kdo z nás by se nechtěl pyšnit lví hřívou? Zlý osud ovšem některým přidělil spíše „bleskovku“. Pleš je ale povětšinou problém mužů, ztrátou vlasů trpí dobrá polovina z nich. Ženám vlasy „pouze“ řídnou, což ovšem působí jenom jako slabá útěcha – ztráta vlasů u nich má citelné psychologické následky. Ve chvíli, kdy na polštáři či v hřebenu začnou nacházet podezřele mnoho vlasů, začne trpět jejich sebevědomí, kvalita života, partnerské vztahy, a v neposlední řadě také vzhled.

ČTĚTE TAKÉ:

Růst vlasů si můžeme představit jako zahrádku – jak dobře nám rostliny vyrostou, záleží na tom, co se děje pod povrchem. I růst vlasů probíhá v několika cyklech a cokoliv je naruší (ať už se jedná o těhotenství, choroby, infekce, léky, ale také o chemikálie používané při úpravě účesů), může tvorbu a růst vlasů poškodit.

Aktuální problém, nebo dědičná porucha?

Za normálních okolností jsou nové vlasy stejně silné jako ty, které nahradily. U nejběžnější, dědičné poruchy jsou nové vlasy stále tenčí, až přestanou růst úplně. Největším nepřítelem hustého porostu je testosteron a především jeho derivát dihydrotestosteron, který má na vlasové folikuly vysloveně spadeno. I když ženy mívají jen minimální množství mužských pohlavních hormonů, hormonální nevyrovnanost – klasickým příkladem může být období menopauzy či nasazení antikoncepce – se často projeví právě řídnutím vlasů.

Pokud jsou vlasy stále stejné, jen jich více padá, bude se spíše jednat o zdravotní potíže. Vypadávání vlasů může mít souvislost třeba s těhotenstvím, anémií, autoimunitními chorobami nebo s potížemi se štítnou žlázou. Dalšími důvody může být extrémní stres, operace, prudké hubnutí nebo příliš velké dávky vitamínu A.

Horký fén ublíží jen na čas Za ztrátu vlasů si ale mohou ženy také samy, stačí nevhodný účes, třeba příliš těsně uvázaný ohon. A prakticky všechno, co ženy se svými vlasy dělají, od barvení až po příliš horké sušení, může vlasy snadno poškodit. Naštěstí ve většině těchto případů jde pouze o dočasné problémy a vlasy zase dorostou.

Každopádně platí, že pokud máte pocit, že ztrácíte příliš mnoho vlasů, zajděte za dermatologem. Čím dřív se na něj obrátíte, tím větší budete mít šanci na vyléčení. Klíčem je přesná diagnóza a eliminování možných příčin. Způsobů léčby je teoreticky několik, v případě dědičné ztráty vlasů má ale klinicky prokázané účinky pouze ženská verze léku Rogaine (v ČR se prodává pod názvem Regaine), která pomáhá obnovit vlasový porost.

„Zázračné“ léky si nebezpečně hrají s vašimi hormony

Jak tedy ztrátě vlasů předcházet? Dědičné potíže nebo prudké změny zdravotního stavu ovlivníme jen těžko, ale obecně platí, že co je dobré pro naše tělo, je dobré i pro naše vlasy. Dobrá výživa nám sice z pleše hřívu neudělá, ale pomůže k tomu, aby vlasy déle vydržely.

Nejlepší živiny najdeme v jídlech, jako jsou ryby, vlašské ořechy nebo sója. Často také pomůže doplnění vitaminu B12, a když už saháme po lahvičce s vitaminy, nezapomeňme ani na další „béčka“, především na biotin (B7, někdy též označovaný jako vitamin H, podle německého slova haut, tedy kůže).

Po internetu kolují desítky laických návodů, jak ztrátě vlasů zabránit, jejich účinnost je ovšem velice sporná. Totéž platí i o nejrůznějších tinkturách a mastičkách, které prodávají desítky čiperných firem. Většina z nich se snaží snížit hladinu mužských pohlavních hormonů (androgenů), o to nebezpečnější ale mohou být.

Pokud totiž mají takovou sílu, že androgeny skutečně ovlivňují, neměli bychom si s nimi bez vědomí lékaře zahrávat. Nedávná studie navíc prokázala, že 99 procent z těch, které vědci v jejím případě testovali, stejně nemá na růst vlasů v podstatě žádný vliv, takže můžeme peníze s klidem použít na něco lepšího.

Autor:
Témata: účes, Česko