Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Cukr v krvi ohrožuje i oční cévy

Zdraví

  6:57
Cukrovka patří k nemocem, které zpočátku nijak nebolí. Pokud se ale nepodaří ji včas odhalit, může způsobit různé komplikace.

Oko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Diabetici mají zvýšenou koncentraci glukózy v krvi, která ohrožuje cévy, a to i ty v očích. „Pro pacienty s počínající cukrovkou bývají relativně typické zduřeninky na konci drobných očních céviček, které působí jako malé červené tečky,“ říká profesorka Jarmila Heissigerová, přednostka Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „V hodně pokročilých stádiích diabetu se objevují křehoučké trsy a keříčky nově vytvořených cév, které snadno krvácejí.“

Takto poznamenané oko trpí dlouhodobou nedokrveností a nedostatkem kyslíku, na který je oční sítnice velice citlivá. Začne proto vytvářet nové cévy, které mají za úkol ji lépe prokrvit. Ty však, místo aby prospívaly, způsobují krvácení a poškozují vidění. Obzvlášť velké riziko hrozí pacientům s cukrovkou 1. typu, u níž hraje významnou roli dědičnost.

Oči občas potřebují cvičení. Absolvovat by jej měly především děti s tupozrakostí

Ve své ordinaci se profesorka Heissigerová nejednou setkává s mladými lidmi, které k ní poslal diabetolog, přestože nemají se zrakem žádné problémy. Právě mladé sítnice totiž na nedokrvení bujně reagují patologickou cévní tvorbou. Na očním pozadí těchto pacientů bývají pak patrné celé trsy „neukázněných“ cév, které mohou o zrak připravit i lidi v relativně nízkém věku. Nad tím, jak tomu zabránit, si v současnosti lámou hlavy odborníci na celém světě.

„Diabetická retinopatie (poškození sítnice následkem cukrovky – pozn. red.) bývá totiž jednou z hlavních příčin slepoty v mladším věku u lidí ve vyspělých zemích světa,“ dodává profesor Jan Škrha, vedoucí Laboratoře pro endokrinologii a metabolismus Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak ochránit oči

Míra rizika závisí především na tom, jak dobře má diabetik nemoc pod kontrolou. Mnozí pacienti si myslí, že je před diabetickou retinopatií ochrání pouze léčba, ale realita je jiná. „Diabetes nezávisí pouze na léčbě a lécích, ale na čtyřech základních faktorech,“ říká profesor Škrha. „Vedle farmakoterapie k nim patří i správný dietní režim, dostatečná fyzická aktivita a vyrovnaná psychika.“

Podceňovat některý z nich se podle jeho slov nevyplácí. Pacient, který úzkostlivě dodržuje dietu, ale málo se hýbe, může mít s očima problém. Stejně tak jako ten, jenž trpí stresy a depresemi. Do hry navíc v mnoha případech vstupuje také dědičnost, jejíž vliv na vznik a vývoj diabetu není ještě v současnosti zcela probádaný.

Ve své ordinaci se profesor Škrha nejednou setkává s pacienty, kteří mají relativně horší parametry cukrovky, a přesto se u nich neobjeví žádné komplikace. A na druhé straně s diabetiky s dobrými hladinami cukru v krvi, u nichž oftalmolog diagnostikuje změny na očním pozadí. Už dnes je však jisté, že v celkovém průměru mají pacienti s dobře léčeným diabetem podstatně nižší výskyt komplikací než ostatní.

Dánský recept

Očními komplikacemi nejrůznějšího typu trpí v současnosti 30 až 40 procent z celkového počtu diabetiků. Moderní oftalmologie naštěstí dokáže často zachránit i vážně postižené oko. V takových případech se obvykle provádí takzvaná laserová koagulace, která dokáže zpravidla zabránit dalšímu poškození očního pozadí, ale ne vrátit původní zrakovou ostrost. Tuto metodu navíc nelze použít u všech typů diabetické retinopatie.

Základem tedy stále zůstává dostatečná prevence – brát pravidelně předepsané léky, dodržovat správnou životosprávu a pravidelně navštěvovat lékaře. Diabetici 1. typu by měli kontroly u oftalmologa absolvovat každoročně. Pacienti s cukrovkou 2. typu pak alespoň jednou za dva roky. Záleží vždy na tom, zda již mají určité změny na sítnici.

Zapomínat by ovšem neměli ani na preventivní prohlídky u dalších specialistů. Před časem měl profesor Škrha možnost navštívit diabetické centrum v dánském Gentofte, kde mají péči o diabetiky velice dobře propracovanou. Pacienti se nemusejí složitě objednávat k jednotlivým specialistům, řadu odborných vyšetření totiž absolvují během jedné návštěvy. Výsledky testů jejich diabetolog ihned vyhodnotí a podle nich jim případně i upraví léky. Profesor Škrha doufá, že podobný systém by se mohl časem zavést i u nás.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...