Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cukrovka je dědičná. Zdravým životním stylem ji lze oddálit

Zdraví

  7:00
Onemocnění cukrovkou hrozí podle profesora Milana Kvapila každému, kdo má mezi předky diabetika. Dědičnost totiž hraje roli zejména u cukrovky druhého typu, která se pojí se špatnou životosprávou. Dobrá zpráva podle něj je, že zdravým životním stylem lze nástup choroby oddálit. Rozvoj komplikací, které vedou k mrtvici, infarktu, oslepnutí či amputaci končetiny, trvá roky. Když tedy nemoc začne ve vyšším věku a je současně dobře léčena, může diabetik dožít relativně bez obtíží.
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Cukrovka vzniká vždy na dědičném podkladě. Když rodiče měli cukrovku, byť stařeckou, tak jí člověk také onemocní. Kdy se objeví, záleží na tom, jak žije," řekl Kvapil, který je předním český diabetologem.

ČTĚTE TAKÉ:

Ze všech diabetiků druhého typu mají podle něj čtyři pětiny nadváhu nebo jsou obézní. Kila navíc zvyšují riziko vzniku cukrovky, ale také jejích komplikací, stejně jako nedostatek pohybu. Proto zásadním doporučením pro každého pacienta podle profesora je, aby se více pohyboval a omezil ve stravě příjem energie, hlavně vynechal takzvané jednoduché cukry. Pokud se neobejde bez sladké chuti, může použít umělá sladidla, jako aspartam, sacharin nebo stévie, což je rostlinka, kterou užívají ke slazení amazonští Indiáni.

Nahrazení cukru medem nebo cukrem třtinovým nepomůže

Nahradit řepný cukr třtinovým nebo hroznovým podle profesora nepomůže, na váhovou jednotku je v nich zhruba stejně energie a také zvyšují hladinu cukru v krvi. Náhrada medem také nemá smysl, dává sice o něco méně energie než cukr, ale stále ještě zbytečně mnoho. A také med zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Zavedené diety pro diabetiky jsou podle Kvapila charakterizovány obsahem sacharidů, které jsou ze škrobu, tedy z chleba, rýže či těstovin.

"Dieta pro diabetiky je postavena na vyváženém poměru sacharidů, tuků a bílkovin, k tomu minerály a vitaminy. Základní limit je 225 nebo 175 gramů sacharidů ve třech až šesti denních dávkách, jen to nejsou ty jednoduché sladké cukry, ale složité, které se pomaleji tráví, takže nezvyšují tak rychle a tak výrazně glykémii," vysvětlil Kvapil.

Léky hned od počátku nemoci

Diabetici by podle něj neměli vůbec jíst cukr, s výjimkou diabetiků léčených inzulínem, když se "předávkují". První pomoc je sníst jednu, dvě kostky cukru, ještě lepší je vypít trochu nápoje s cukrem.

K léčbě diabetiků profesor doplnil, že podle nových doporučení by měla být intenzivní od počátku. Dřív se začínalo dietou s omezením cukru, pak teprve se dávaly léky, případně inzulín. "Nyní se doporučuje prakticky každému hned podat léky, protože pomohou udržet glykémii normální. A čím déle je normální, tím se oddalují komplikace," shrnul Kvapil.

Autoři: ,
Témata: cukr, med, sacharidy

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...