Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Cvrččí samečci nosí samičkám originální 'věno'

Magazín

  6:04
BERLÍN - Je známo, že některé pavoučí samičky, stejně jako například kudlanky nábožné, po spáření sežerou samečka. Ten je pro ně vítaným zdrojem bílkovin - a z hlediska evoluce tak jde o užitečný krok. Sameček přinese nejvyšší oběť, aby samičce umožnil vyprodukovat tisíce vajíček. Samečci dalších druhů hmyzu pro změnu samičkám nosí kořist, která slouží stejnému účelu - aby poskytla výživu oplodněné samičce.
Cvrček (ilustrační foto)

Cvrček (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mezi nimi ale vyčnívá jeden z druhů cvrčků s latinským názvem Gryllodes sigillatus. Také tady samečci nosí samičce svatební dar, ale ten slouží jinému účelu, a také to není sebeobětování ani kořist.

Gelové balíčky

Samečci cvrčků dávají přednost gelovým „balíčkům“ obsahujícím proteiny jako dar pro samičku. Tyto gelové kuličky jsou spojené se spermatofory - malými kapslemi obsahujícími spermie. Během kopulace se spermie z těchto ampulí přenesou do pohlavního orgánu samiček, kde jsou uloženy pro pozdější oplodnění vajíček. Samičky během páření požírají gelové pouzdro - ale na rozdíl od pavouků či kudlanek jim neslouží jako zdroj výživy.

Američan žaluje vládu za úraz mozku způsobený šiškou

„V případě tohoto druhu cvrčka se ukázalo, že dar od samečka nemá nutriční hodnotu jako takovou,“ řekl zpravodajskému serveru Deutsche Welle výzkumník z Institutu Maxe Plancka pro chemickou ekologii v Jeně Yannick Pauchet. „Zjistili jsme, že tento ‚dar‘ obsahuje proteázové inhibitory.“ To jsou látky, které účinně chrání různé proteiny v samečkově daru před zažívacím procesem v samiččiných útrobách.

A vědci proto došli k závěru, že musí sloužit jiným funkcím. Biolog Pauchet našel nejméně dvě vysvětlení. První z nich je jednoduché - čím déle se samička zaměstnává konzumací donesené lahůdky, tím déle trvá kopulace. „Když samička skončí s jídlem, odpoutá se od spermatoforu a sežere ho také. Zjistili jsme, že existuje přímá úměra mezi dobou, po kterou se samička krmí na daru, a časem, který potřebuje spermie, aby se dostala do úložiště v jejím rozmnožovacím ústrojí,“ vysvětlil Pauchet.

Cvrček

Pokud samec samičce donese chutnou a velkou lahůdku, kterou bude dlouho konzumovat, zvýší tím šanci na vyšší počet potomků. Na druhou stranu pokud nabídnutý dar samičce nebude chutnat, odpojí se od spermatoforu, sežere ho a tím ukončí přenos spermií.

A ještě jednu funkci těchto balíčků s věnem, která podporuje vyšší počet potomků, se podařilo vědcům objevit - jde o proteiny plnící specifické funkce. „Některé z nich vypadají jako růstové faktory, které jsou běžně k vidění u jiných druhů hmyzu,“ řekl Pauchet. „Pokud se tyto růstové faktory dostanou do vaječníků samičky, mohou mít pozitivní dopad například na počet vajíček,“ dodal.

Pohlavní zdrženlivost

Pauchet a jeho kolegové ovšem zatím prozkoumali jen část proteinů, které tyto gelové dárkové balíčky předkládané cvrččím samičkám obsahují. Ještě jich tam je spousta a mohou plnit funkce, které dosud vědci plně nepochopili.

Některé z nich například mohou sloužit k zajištění pohlavní zdrženlivosti - alespoň na nějaký čas po kopulaci. Také to je v souladu s evoluční teorií, protože zvyšuje šanci pro samečka, že předá další generaci své vlastní geny - a zabrání jinému cvrčkovi, aby u stejné samičky udělal totéž.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...