Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dědičné riziko rakoviny se dá obejít, říká onkolog

Zdraví

  6:46
Případů rakoviny dělohy přibývá. Češky jí trpí vůbec nejčastěji v Evropě. Naštěstí je její léčba poměrně úspěšná – pokud žena přijde včas. Bohužel, u karcinomu vaječníků to neplatí, ten zůstává obtížně léčitelný. Lékařům se alespoň daří prodlužovat dobu přežití, navíc počet případů onemocnění klesá, říká onkolog Jindřich Fínek.
Zánět močových cest - ilustrační foto

Zánět močových cest - ilustrační foto foto: REPROFOTO

LN Jaký je vývoj počtu případů rakoviny dělohy a vaječníků? Lze pozorovat nějaký trend vzhledem k věku žen, například stoupající počet mladých pacientek?
Případů rakoviny dělohy strmě přibývá spolu s rostoucí obezitou našich žen. U nádorů vaječníků pozorujeme mírný pokles počtu nových případů.

LN Jak je na tom Česká republika ve srovnání se světem?
Rakovina dělohy, nebo přesněji řečeno děložního těla, je nejčastějším nádorem ženských reprodukčních orgánů – tvoří více než čtyřicet procent všech gynekologických zhoubných nádorů. Nových případů zaznamenáváme zhruba dva tisíce ročně, což je v přepočtu na počet obyvatel nejvíc v Evropě. Nádor se obvykle objeví až po šedesátce a dá se celkem dobře léčit, kvůli nemoci umírá ročně přibližně pět set žen. Zhruba čtvrtina případů se vyskytne ještě před menopauzou, vzácně ještě před čtyřiceti lety věku. Oproti rakovině dělohy představuje karcinom vaječníků gynekologický nádor s nejhorší prognózou. Diagnóza se ročně potvrdí u více než tisícovky žen, kolem sedmi set jich na nemoc zemře. Nejčastěji se objevují u žen mezi 50 a 75 lety věku, ale některé geneticky podmíněné typy nádorů se vyskytují i u žen podstatně mladších.

Jindřich Fínek

Prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph. D. (1957) Od roku 1983 pracuje na onkologickém oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, od roku 1995 jako primář. Stal se zakladatelem onkologické a radioterapeutické kliniky fakultní nemocnice, kde působí jako profesor. Je dlouholetým členem výboru České onkologické společnosti.

LN Mění se možnosti diagnostiky a léčby těchto onemocnění? Máte nějaké nadějné novinky?
Pro pokročilé nádory vaječníků se stala dostupnou cílená biologická léčba. Podávání léků prodlužuje dobu přežití, ale bohužel ani ono nedokáže ženy vyléčit. Roli hraje i fakt, že karcinom vaječníků má zprvu většinou nenápadné příznaky, většina případů je odhalena pozdě a po potvrzení diagnózy už bývá na účinnou léčbu pozdě. Pokud je nádor odhalen v počátečním stadiu, je prognóza dobrá. Naopak nádory dělohy se většinou daří zjistit včas, léčba bývá chirurgická – odstraňuje se děloha, vaječníky a vejcovody, v pozdějších stadiích nemoci se přistupuje i k odstranění lymfatických uzlin z pánve a v oblasti tepny aorty. Součástí léčby gynekologických nádorů je ozařování a chemoterapie, případně hormonální léčba, vše se volí podle stavu pacientky a pokročilosti onemocnění.

LN Mohou ženy po léčbě otěhotnět, pokud je nemoc postihne v plodném věku?
Základem léčby nádoru vaječníku je odstranění dělohy, vaječníků, vejcovodů, předstěry (blány oddělující vnitřní orgány od trávicí soustavy) a lymfatických uzlin. Jenom v minimálnímpočtu případů lze odstranit pouze jeden vaječník, a žena si tak zachovává plodnost.

Na rakovinu plic umírá v Česku osm z deseti nemocných. Většinou se na ni přijde pozdě

LN Je to tak, že u obou těchto diagnóz nelze provádět nic podobného screeningu rakoviny prsu či děložního čípku? Je možné doufat, že bude také existovat nějaký test?
Nádory děložního těla se projevují časně zakrvácením mimo cyklus. Nebo vyšetření ultrazvukem ukáže ztluštění děložní sliznice, což může lékař při vyšetření snadno odhalit. Léčba má vynikající prognózu, proto není žádný plošný screeningový program potřeba. Zato u nádoru vaječníků je situace zcela jiná. Jde o rychle rostoucí nádor s nejasnými příznaky. Ultrazvukem nelze časná stadia nemoci zachytit, zvláště pak v době, kdy je žena v plodném věku, protože tehdy se na vaječnících stále „něco děje“. Řešením není ani sledování ukazatelů, jako je například onkogenní znak CA 125 v krvi, protože v počáteční fázi růstu nádoru nevykazuje vysoké hodnoty. Pokud jsou hodnoty zvýšené, bývá to už známkou pokročilého onemocnění.

LN Má tedy smysl chodit na pravidelné kontroly pomocí ultrazvuku u gynekologa? Čeho by si žena měla v rámci prevence všímat a na co určitě svého lékaře upozornit?
Zvětšování objemu břicha, nepravidelnosti v menstruačním krvácení, krvácení mimo cyklus. Lékaře by žena měla upozornit i na bolesti a různé tlaky v pánvi. Mnohé pacientky však mají tyto i závažnější příznaky, ale přesto na vyšetření nejdou. Unádorů vaječníků se například stává, že se ženě kvůli výpotku při nádoru vaječníku zvětšuje břicho, ale k lékaři přijde až v době, kdy nezapne oblečení, což je samozřejmě pozdě.

Prsa (ilustrační foto)

LN Zvyšuje se něčím riziko, či naopak snižuje? Ovlivňuje rozvoj nemoci například obezita, kouření, počet těhotenství a podobně? Jsou tyto nemoci dědičné?
Jak se ukázalo, u žen s dědičnou mutací genů BRCA1 aBRCA2 je až osmdesátiprocentní riziko, že onemocní nádorem prsu či vaječníků. Proto by měly chodit na preventivní vyšetření a sledování ve věku minimálně o deset let nižším, než byl nejnižší věk v době diagnózy karcinomu v rodině, případně ve věku dvaceti let. Nejvýrazněji pak snižuje pravděpodobnost výskytu karcinomu prsu nebo vaječníků chirurgické odstranění ohrožených orgánů. U karcinomů dělohy je jednoznačnýmrizikovým faktoremobezita, u mladých nemocných pak takzvaný Lynchův syndrom – toto onemocnění se projevuje vznikem mnohačetných zhoubných nádorů většinou v mladém nebo ve středním věku. Nejčastěji postihují tlusté střevo a dělohu, případně vaječníky. Riziko vzniku nádorů dělohy zvyšuje také časný nebo naopak pozdní nástup menstruace. Kromě obezity je rizikovým faktorem i kouření. Bezdětné ženy mají též vyšší riziko vzniku nádoru.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.