Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Delfíny a netopýry přivedla k využívání ultrazvuku stejná mutace

Věda

  17:16
Studie britských vědců odhaluje nečekané podobnosti v genetické výbavě netopýrů a delfínů. Práce prokázala, že u obou druhů došlo ke stejným změnám genu, který je klíčový pro využívání ultrazvuku. Jde o překvapení, protože na molekulární úrovni existuje mnoho cest vedoucích ke stejnému výsledku.

Delfín. foto: Reprofoto

Jediní létající savci a nejinteligentnější kytovci jsou naprosto odlišná zvířata žijící ve zcela odlišných prostředích. U obou se echolokace, tedy schopnost využívat zvukové vlny k orientaci v prostoru, vyvinula nezávisle.


Vědci z University of London prokázali, že tento "šestý smysl" je zakódován na mnohem nižší úrovni, než se dosud soudilo. Jak delfínům, tak netopýrům se během dávných fází vývoje ve vnitřním uchu vytvořily specializované vlásky, které umožňují z odražených vysokofrekvenčních zvukových vln vyčíst polohu okem neviditelných překážek či vystopovat kořist.

Evoluce přistižena dvakrát ve stejné řece
"V přírodě je spousta příkladů druhů, u kterých se vyvinuly podobné vlastnosti zcela nezávisle, jako třeba kly mrožů a slonů," říká Stephen Rossiter ze School of Biological and Chemical Sciences. Londýnské univerzity. Obecně se předpokládalo, že k těmto podobnostem příroda došla rozdílnými změnami DNA. "Naše studie ukazuje, že jedna velmi složitá dovednost – echolokace – se ve skutečnosti u delfínů i netopýrů vyvinula díky totožným změnám genetického materiálu," vysvětluje Stephen Rossiter.

Podle vědců objev "bezprecedentní konvergence" zaznamenané u tak odlišných zvířat nastoluje možnost, že další výzkumy mohou u různých druhů odhalit více genetických podobností, než se dosud pokládalo za možné.

Inovace ve vnitřním uchu
K objevu vedlo zkoumání genu kódujícího klíčovou bílkovinou obsaženou ve vláskových buňkách vnitřního ucha. Tento protein mají ve vnitřním uchu všichni savci. Práce, kterou otiskl odborný časopis Current Biology, dokládá, že sledovaný gen vykazuje u netopýrů a delfínů stejné změny.

Kódovaný protein hraje důležitou roli při přenosu vibrací. Je možné, že genetické inovace, k nimž došlo u delfínů i netopýrů, dovolovaly rychlejší vibrace a tím pádem umožnily vnímat vyšší frekvence. To je klíčový předpoklad pro vznik echolokace.

"Skutečnost, že totožné změny DNA se odehrály dvakrát, může svědčit o tom, že existuje jen malý počet evolučních cest vedoucích u savců k vývoji schopnosti vnímat vysoké frekvence," dodal Rossiter.