Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Děti a televize. 3D obraz může způsobit i epileptický záchvat, říká lékař

Zdraví

  6:51
Velké televize, 3D obraz, tablety a smartphony, které děti používají čím dál tím dříve. Všechny tyto technologické vymoženosti se mohou negativně podepsat na jejich zraku. „Čas trávený u televize by neměl být příliš dlouhý. Jednak dítě neudrží tak dlouho pozornost a každý rodič by si měl svého potomka užít co nejvíce, tyto vzácné okamžiky se už nebudou opakovat,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz oční lékař Pavel Beneš.
Děti sledují televizi - ilustrační foto.

Děti sledují televizi - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jako malým nám rodiče říkali: Nekoukej na televizi zblízka, zkazí se ti oči. Co je na tom pravdy? 
Pokud si dítě sedá blízko k televizi nebo monitoru zpravidla to znamená možnou přítomnost refrakční vady - v tomto případě krátkozrakost. Můžeme sledovat i to, že takové dítě například „čte nosem“, dává si tedy vše blízko před oči. Po řádném vyšetření očním specialistou pak bývají zpravidla předepisovány brýle. Pokud však dítě žádnou refrakční vadu nemá a dívá se zblízka na televizi, zvýšeně namáhá oční svaly. Tím může dojít ke vzniku únavy, případně bolestem hlavy. Při dlouhodobém dívání se na televizi, monitory počítačů nebo do tablety tak může dojít k akomodačnímu spasmu – křeč závěsného aparátu oční čočky. S tím se setkáváme například u studentů, kteří ve zkouškovém období dohání vědomosti. Jejich vidění je následně rozostřené a neostré, takový spasmus do několika dní odezní.

Lidovky.cz: Dnešním televizím ale už neskáče obraz, mají i tak na oči vliv? 
Obraz sice neskáče, ale novinkou v tomto hledu jsou 3D televize, jejichž sledováním je opět kladen vyšší nárok na zrakový systém. Tím, že je výsledný obraz zpracováván mozkem, může u některých jedinců dojít v extrémních případech například k vyvolání epileptického záchvatu. Další změnou je také jiná doporučená pozorovací vzdálenost – trojnásobek délky uhlopříčky obrazovky (dříve pětinásobek). Navíc používání agresivních efektů ve filmech také příliš zrakovému orgánu příliš pohody nepřidá. Dítě se pak soustředěně dívá na obrazovku, snižuje se frekvence mrkání, čímž navíc dochází k osychání povrchu oka. Oči pak začínají řezat, pálit, být zarudlé.

Sledování televize - ilustrační foto.

Lidovky.cz: Děti používají chytré telefoy svých rodičů a tablety klidně i od dvou tří let? Mohou si už v tomto věku zadělávat na problémy s očima v dospělosti? 
O možných problémech jsme se zmínili už výše, tablety a chytré telefony však na druhou stranu mohou být dítěti k užitku, pokud neslouží jen jako „náhrada za hračku“. Je třeba si uvědomit, že zrak dítěte se vyvíjí do šesti až osmi let věku. Pokud dítě tráví příliš mnoho času s takovýmto elektronickým zařízením, může mít jeho vyzařování vliv nejen na oči. Je pro něj důležité, aby pro správný vývoj využívalo různých námětových her (hra na obchod či školu) a zaměřovalo svůj zrak do různých vzdáleností. Tím se tak naučí správnému „používání“ svých očí, zejména správnému poměru akomodace a konvergence. To znamená, že při dívání se na určitou vzdálenost, se oční bulby musí stočit do odpovídající pozice. Jestliže tomu tak není, vzniká se možnost rozvoje tupozrakosti a různým formám šilhání. Včasná diagnostika pak napomůže eliminovat takové problémy do budoucna.

Lidovky.cz: Co byste doporučil rodičům: Jak co nejvíce chránit dětské oči? Lze to vůbec nějak zařídit? 
Všeobecně je dobré dítě nevystavovat extrémním podmínkám a situacím. Určitě důležité je v případě potřeby využít ochranné brýle. Podle aktivity se může jednat o lyžařské brýle, které lze kombinovat buď s klasickými brýlemi, nebo lépe s jednodenními kontaktními čočkami, ideálně z materiálu hypergel. . U brýlí totiž hrozí – při pádu – poškození oka sklíčkem. Každé dítě by mělo mít i kvalitní sluneční brýle. UV filtr je dnes už téměř ve všech brýlích, nicméně se podstatně liší kvalita brýlových čoček – u velmi levných brýlí bývají kazové, poškrábané, špatně probarvené, naprasklé. Při plavání doporučuji používat plavecké brýle, které chrání naše oči před bakteriemi z bazénů, případně bazénové chemie.

Lidovky.cz: Jaka vzdálenost je pro koukání na televizi optimální? 
Čas trávený u televize by neměl být příliš dlouhý. Jednak dítě neudrží tak dlouho pozornost a každý rodič by si měl svého potomka užít co nejvíce, tyto vzácné okamžiky se už nebudou opakovat. Televize by měla být pro dítě jen velmi okrajovou záležitostí. V dnešní době je doporučovaná jako optimální vzdálenost od televize 2,5 násobek až 3 násobek délky její úhlopříčky.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: A co velikost televize? Hraje roli? 
Ano, určitě. Pokud je obrazovky příliš veliká, nedovede ji dítě svým rozsahem zorného pole obsáhnout. Navíc velké obrazovky vyzařují více světla a energie a dítě může být zvýšeně oslněno. To může způsobovat nepříjemné pocity řezání a pálení očí, pocit podráždění. V některých případech byly dokonce popisovány i kožní projevy v oblasti obličeje – zarudnutí. Proto i zde by mělo platit pravidlo zlatého selského rozumu.

Lidovky.cz: Jak poznáme, že dítě může mít problém se zrakem a co s tím případně dělat?
První příznaky očního onemocnění nemusí být vůbec zjevné. Jedním ze znaků přítomnosti refrakční vady může být to, že si dítě dává předměty blízko k očím, když si hraje (netýká se batolat), nevyhledává kamarády a je více introvertní, ve školním věku pak tito bývají vášnivými čtenáři. Občas je dobré sednout si k dítěti, nechat jej dívat na malou hračku nebo náš prst, který před něj umístíme v úrovni jeho očí a přibližujeme se s ním směrem k jeho nosu. Zároveň sledujeme, zda se obě oči stejně stáčí a fixují předmět. Pokud tomu tak není a jedno oko má například tendenci se stáčet míň nebo víc, je načase vyhledat dětského oftalmologa, případně strabologa. Určitě bych nepodceňoval preventivní prohlídku u dětského lékaře, kdy dítě má za úkol číst optotyp (obrázky na stěně). V případě pochybností se opět obrátit na dětského očního lékaře.

Autor: