Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Děti mají úrazy v genech

Věda

  15:39
Každý se asi někdy zranil, ale jsou lidé, kteří si způsobí úraz častěji než jiní. Lze říci, že to mají v genech. Někomu se rodí děti, které jsou víc v nemocnici než doma. Hlavními příčinami úmrtí dětí a mladistvých jsou úrazy a násilí. Vyplývá to ze statistik, podle kterých v ČR v roce 2007 utrpělo úraz 427 tisíc dětí do 14 let věku.

Dítě si hraje na schovávanou. Ze statistik vyplývá, že děti mají úrazy v genech. foto: Shutterstock

Nešikové se přitahují
V mezinárodní studii vědci už 19 let detailně sledují tisíce dětí. V České republice se výzkumu účastnilo 7200 rodin. Experti zmapovali úrazy všech prarodičů nově narozených dětí a současně zjišťovali úrazy jejich dětí, tedy matek a otců dnešních dětí.

„Zjistili jsme, že existuje určitá souvislost mezi počtem úrazů rodičů a jejich dětí. Jistou roli hraje životní styl rodin i určité předpoklady, které se dědí. Lze říct, že rodiče, kteří se nenaučí v dětství bránit úrazům, to nemohou naučit ani své potomky. Je to otázka jakýchsi pravidel hry v konkrétní rodině,“ říká Lubomír Kukla spoluautor výzkumu z lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Co se stane, když si partner s menší úrazovostí ve své rodině, vezme partnerku s větší úrazovostí. Zmenší se úrazovost jejich dětí? Studie ukázala, že k tomu dochází výjimečně, protože do určité míry existuje jakýsi sklon vybírat si v populaci osobu se stejnou úrazovostí. Takže potomci takového páru mají pochopitelně rovněž vysokou úrazovost.

Poznatky vycházejí z velkých souborů, čili míra pravděpodobnosti, že se najdou dva lidé se stejnou úrazovostí, je statisticky velice významná.
A když dojde k výjimce a partner s menší úrazovostí, si vezme partnera s vyšší úrazovostí? U jejich potomků se toto spojení promítne tak, že se nejčastěji zařadí do kategorie střední úrazovosti.

Místo vařečkou patičkou
Podle statistik zanechá každý šestý úraz dítěte trvalé následky. Lubomír Kukla za těch 19 let, co pracuje na mezinárodní studii, zaznamenal opravdu bizarní případy. Například osmiměsíční dítě se batolí v ohrádce, maminka smaží na plotně cibulku. Potomek začne brečet, matka vezme dítě do náručí, jednou rukou míchá vařečkou cibulku, na druhé drží dítě. Zazvoní telefon, maminka odloží vařečku, vyřídí hovor a pak v zamyšlení zamíchá cibulku patičkou dítěte. „Kdybych neviděl tu nožku s příškvarkami cibulky, tak tomu neuvěřím,“ říká Lubomír Kukla.


Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Text zkrátila redakce LN.