Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

USA

Holčička uzdravená z HIV je opět nemocná, zjistili zdrcení lékaři

Laboratoř (ilustrační foto).

Laboratoř (ilustrační foto). foto: Shutterstock

PRAHA - Americké děvčátko, považované za prvního novorozence vyléčeného z vrozené infekce virem HIV díky intenzivnímu podávání protivirových preparátů hned v prvních hodinách po porodu, má tento virus opět v krvi. Oznámili to podle agentury AFP ve čtvrtek výzkumníci, které spojovali s případem "holčičky z Mississippi" velké naděje.
  15:49

Infikovaná holčička, nyní čtyřletá, se narodila v Mississippi na jihu USA matce nakažené virem HIV, který likviduje imunitní systém člověka a způsobuje smrtelnou nemoc AIDS. Většina matek nakažených virem HIV dostává během těhotenství léky, které výrazně snižují riziko přenosu na novorozence. Matka z Mississippi ale neabsolvovala žádnou prenatální péči a choroba AIDS u ní byla zjištěna až těsně před porodem.

Matka přerušila léčbu

Lékaři začali podávat protivirové přípravky jejímu dítěti 30 hodin poté, co přišlo na svět, i když ještě neměli z testů potvrzeno, že je infikováno. Děvčátko tuto léčbu postupovalo po 18 měsíců, než matka terapii přerušila a děvčátko se na deset měsíců ztratilo lékařům z dohledu.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesto však žádný z následujících krevních testů nezjistil u dívky přítomnost viru HIV, což výzkumníci považovali za "prostě neuvěřitelné", jak říkala pediatrička Deborah Persaudová. Současně ale upozornila, že bude zapotřebí pokračovat ve výzkumu, aby se hypotéza o uzdravení potvrdila.

Čím červenější, tím nakaženější. Interaktivní mapa USA ukazuje počty HIV pozitivních.

Spící buňky

Lékaři se domnívali, že se nejspíš podařilo virus zničit dříve, než se stačil "ukrýt" do takzvaných spících buněk. Ty se většinou při vysazení medikace aktivují. Až rutinní kontrola tento měsíc v dívčině krvi opět odhalila zjistitelnou úroveň HIV, což potvrdil i opakovaný test.

"Samozřejmě, že je to rozčarování pro toto dítě, zdravotníky i celé vědecké společenství," konstatoval ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) Anthony Fauci. Tento obrat podle něj připomíná, jak mnoho je ještě nutné zjisit o úskalích HIV a také pokračovat ve výzkumu léčby. Lékaři obnovili protivirovou léčbu dívky.

V březnu se objevily zprávy, že v USA se zřejmě podařilo vyléčit druhé dítě narozené s HIV, holčičku narozenou v Los Angeles v Kalifornii. V tomto případě ale léčba pokračuje, a tak se má dít přinejmenším do druhých narozenin děvčátka.

Češi se AIDS nebojí

  • Podle průzkumu, který začátkem června provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), se více než čtyři pětiny Čechů nebojí, že by se samy mohly nakazit virem HIV. Navzdory tomu považují nemoc AIDS v Česku za problém.
  • "Proti předchozímu roku došlo k mírnému úbytku těch, kteří se nakažení virem HIV obávají," uvedlo CVVM. Obavy z možné nákazy má 14 procent dotázaných, loni to bylo 18 procent, v letech 2012 a 2011 pak 17 procent. Naopak strach z infekce nyní nemá 83 procent lidí, loni to bylo 80 procent a předloni 79 procent.
  • Podle autorů se pohled žen a mužů na možnost nakažení neliší. Roli nehrálo ani jejich vzdělání. Obavy ale rostly se snižujícím se věkem.
  • V Česku v poslední době rekordně přibývá nakažených. V prvním čtvrtletí lékaři evidovali 74 nových pacientů s virem HIV. Je to nejvyšší počet za první čtvrtletí od roku 1985, kdy se nákaza v zemi začala sledovat. Celkem národní laboratoř od té doby do konce letošního března zaznamenala 2196 nakažených - 1832 mužů a 364 žen. Nemoc AIDS se rozvinula u 407 osob - 332 mužů a 75 žen.
  • Česko sice patří ve srovnání s vyspělými zeměmi ke státům s malým výskytem choroby, podle neziskových organizací a expertů je ale stále nutné na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci spolků i lékaři míní, že strach z nemoci v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. Lidé se přestávají chránit. Nemocných však přibývá velkou rychlostí, zvlášť ve východní Evropě.
Autoři: ,