Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Digitální zvěčnění Sixtinské kaple. Více než čtvrt milionů snímků děl nejen Michelangela

Magazín

  12:15
Když byla celá Sixtinská kaple naposledy fotografována pro budoucí generace, byla digitální fotografie ještě v plenkách a slova jako pixel byla známá jen hrstce počítačových nadšenců a vědců z NASA. Po několika desetiletích umožnil technologický pokrok v umělecké fotografii pořízení 270.000 digitálních snímků, které ukazují fresky Michelangela a dalších mistrů v neuvěřitelných detailech

Michelangelova freska v Sixtinské kapli. foto: wikipedia.org

Projekt, jenž trval pět let, pomůže příštím generacím při restauračních pracích, napsala agentura Reuters.

„V budoucnu tak budeme znát každý centimetr kaple v dnešním stavu, v roce 2017,“ řekl Antonio Paolucci, bývalý šéf Vatikánských muzeí a světově uznávaný odborník na Sixtinskou kapli.

Naposledy byly všechny fresky fotografovány mezi lety 1980 až 1994, kdy restaurátoři nástěnné malby také poprvé po staletích vyčistili. Nové snímky vznikaly po 65 nocí v době od 19 hodin do dvou hodin ráno. Fotografové použili deset metrů vysoké lešení a speciální teleskopické objektivy. Výsledek jejich práce je uložen na vatikánských serverech, má velikost 30 terabytů digitální dat.

Fotografie jsou součástí luxusní třísvazkové sady knih o celkovém počtu 870 stran, která byla vytištěna v limitovaném počtu 1999 kopií. Sada stojí 12.000 eur (asi 324.000 Kč) a je společným projektem Vatikánských muzeí a italského uměleckého nakladatelství Scripta Maneant. Obsahuje snímky celé kaple, včetně mozaikové podlahy. Více než 220 fotografií je vytištěno v poměru jedna ku jedné, například výjevy ze slavného Michelangelova Posledního soudu. Sada je určena sběratelům a k mání bude od zatím neznámého data i v renomovaných knihkupectvích.

Každý svazek váží zhruba devět kilo, měří 43 krát 61 centimetrů a některé stránky je možné rozložit až na 1,2 metru. „Použili jsme speciální postprodukční software, abychom získali hloubku, intenzitu, teplotu a variace barev umožňující 99,9procentní přesnost,“ řekl Giorgio Armaroli, šéf nakladatelství Scripta Maneant. Budoucí restaurátoři se podle něj budou moci spolehnout na to, že fotografie zobrazují zcela věrně.

Kaple se začala stavět v roce 1477 na příkaz papeže Sixta IV. Roku 1506 vyzval papež Julius II. Michelangela Buonarrotiho, aby klenbu stropu stavby vyzdobil. Tento renesanční umělec tam pak strávil prací období mezi lety 1508 až 1512. Na stropě je zachyceno Stvoření světa a Prvotní hřích. Okolo jsou výjevy ze Starého a Nového zákona. Fresky mají nevyčíslitelnou hodnotu. Kapli, kde kardinálové tradičně volí nového papeže, ročně navštíví kolem šesti milionů lidí.

Autor: