Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diplomka? Státnice? Prášky na paměť neberte, varuje psycholožka

Zdraví

  7:00
Blíží se čas odevzdávání diplomových prací a studenti začínají ve velkém propadat hysterii. Někteří z nich se snaží učení podpořit i různými povzbuzujícími prášky a prostředky na podporu paměti. Vedoucí katedry psychologie FF UK Doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc. o nich ale mluví jako o riziku. Nikdy prý nevíte, jak na vás budou působit.
Student (ilustrační foto)

Student (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Spoustu studentů bere před odevzdáváním diplomky či státnicemi přípravky na povzbuzení a posílení paměti. Myslíte si, že jim opravdu pomůžou?
Tyhle přípravky bych nedoporučovala. Nemá cenu rychle podpůrné prostředky riskovat. Může se totiž stát, že začnou fungovat úplně jinak, než je popsáno v příbalovém letáku. Spíše by měli studenti využívat učící styl, který si osvojili v předchozích letech studia.

Lidovky.cz: Co třeba přemíra kofeinu? Nemůže učení ještě zhoršit?
To je strašně individuální, někoho káva uspí, druhého aktivuje. Takže takové to obecné 'Dejte si kafe, půjde vám to lépe' takhle nefunguje.

Lidovky.cz: Jak se tedy učit efektivně? V čem studenti chybují při přípravě na státnice?
Problémem je, že si lidé nenastaví správný studijní management, ve kterém by si měli rozvrhnout čas, harmonogram učení. Neměli by se jen po hlavě vrhnout do učení, zobat k tomu prášky a pít litry kávy. Ta příprava na závěrečné zkoušky je náročná, ale shrnuje studium za celé roky, takže by neměla být tak těžká, aby byli studenti nuceni dopovat se podpůrnými prostředky. Spíš by měli realizovat ten studijní plán.

Anketa

Zkoušeli jste někdy užívat přípravky na podporu paměti?

Ano, užívám je a cítím rozdíl. 56
Ano, ale nepomohly mi. 40
Ne, nikdy jsem je neužíval. 168

 Lidovky.cz: Přesto většina studentů nechává učení na poslední chvíli.
Připravit se ale na poslední chvíli nejde. Množství učiva se v krátké době zvládnout nedá. Na druhou stranu jsou ve výhodnější pozici, protože se neučí něco úplně nového, vždy dělají státnice ze zkoušek, které už složili. Takže dochází k takovému 'znovuučení'.

Lidovky.cz: Jak by měli studenti efektivně odpočívat?
Určitě není dobré učit se třeba 14 hodin v kuse. Je potřeba střídat činnosti. Moc dobře funguje odreagování děláním nějaké drobné domácí práce, procházkou, cvičením. Třeba i návštěva kina pomůže k odreagování a je užitečná. Student to ale musí mít vyzkoušené. Někomu pomáhají časté přestávky, jiný se potřebuje učit osm hodin v kuse a k tomu si dá dvě hodiny odpočinku.

Lidovky.cz: Studenti se spíš než domácími pracemi chodí odreagovat do hospody...
To je sice dobré pro to, co bylo, ale není to dobré pro to, co bude následovat. Měli by si uvědomit, že druhý den pro ně bude učení problematické. Jedno pivo nebo sklenička vína určitě problém není, ale měli by si dát pozor na větší spotřebu.

Lidovky.cz: Pokud už se student dostane do časového presu, často má problémy se spánkem. Dá se tomu nějak předejít?
Když člověk přichází do takovéhle zásadní životní situace, je přirozené, že je nervózní a špatně spí. To není nic nepřirozeného. To patří k situaci a nějak zvlášť bych to neřešila. Za chvíli to dobře dopadne a studenti to dospí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!