Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskriminovaní lidé mají větší sklon podvádět, zjistil student

Věda

  6:43
BRNO - Kdo je diskriminovaný, má větší sklon k podvádění, vyplývá z ekonomické analýzy studenta Gymnázia Chotěboř Vlastimila Rasochy. Je jedním ze sedmi letošních laureátů cen soutěže České hlavičky. Sedm studentů si za své práce rozdělí 180.000 korun, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel projektu Václav Marek.

Diskriminace. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Soutěž je mladší obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce. Cílem je popularizace vědy a podpora nadějných středoškolských studentů. Někteří dřívější laureáti už působí ve výzkumu, řadu angažovaly velké firmy.

Na druhé straně však někteří laureáti z předchozích osmi ročníků mají problém při rozvíjení svých schopností a kvůli nedostatku peněz se vracejí domů ze studií v zahraničí. „Podpora těchto studentů u nás není taková jako v zahraničí, máme u nás jen dvě tři nadace. Snažíme se to řešit s ministerstvem školství,“ řekl Marek. Problém podle něj mají zpravidla ti, kteří se soustředí na základní výzkum.

Dítě vyrůstající v chudobě nemá mnoho příležitostí se z ní dostat

Rasocha dostal cenu Merkur, která se uděluje v oblasti společenských a humanitních věd. Vztah mezi diskriminací a podváděním zatím v ekonomii nikdo nezkoumal. Svou tezi dokázal na experimentálním vzorku 93 studentů gymnázia. „Vyplnili krátký test a byli finančně motivováni k podvádění. Za každý vyřešený příklad dostali dvě koruny, výsledky hlásili sami. Některým však byla odepřená čokoláda,“ vysvětlil Rasocha. Zatímco skupina, která dostala čokoládu, nepodváděla, druhá skupina si „přilhala“ o 11 procent více vyřešených příkladů. Svůj postup gymnazista konzultoval i s americkými vědci. Výsledky mohou být zajímavé například pro zaměstnavatele.

Cenu Genus získali Martin Vondrák a Tomáš Heger z Olomouce za katalýzu nukleotických ribozymů. Dvojici se podařilo bioinformaticky analyzovat veškeré známé krystaly aktivních míst těchto enzymů.

Vojtěch Suchánek z Brna získal cenu Ingenium pro matematiky. Provedl důkaz jedné z nejslavnějších vět v historii, a to Velké Fermatovy věty pro n=3. Využil postupy středoškolské matematiky. Věta tvrdí, že menší krychličky tvořící dvě krychle nelze přerovnat tak, aby vytvořily třetí větší krychli.

Vychytávání uranu

Do výzkumu, jak efektivně získávat uran z vytěžené rudy a jak odstranit lépe následky historické těžby, se pustil Ondřej Groborz z Frýdku-Místku. „Navrhl jsem na odstranění následků speciální chelatační polymery, které umí vychytávat uran z vodných roztoků,“ vysvětlil Groborz. Uvolňování uranu do vody v odkalištích je přitom velký ekologický problém. Polymer tak bude využitý jak k dekontaminaci odkališť, tak získávání uranu ze zatopených dolů.

Cenu Sanitas získala Barbora Čechová z Brna za výzkum helikázy Rothmund-Thomsonova syndromu, což je protein s důležitou funkcí při replikaci DNA. Poslední cenu společnosti SAP obdržel Jakub Topič, který navrhl automatickou meteorologickou stanici a zároveň webové rozhraní, na němž se zobrazují naměřená data.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!