Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Einstein: ´Náboženství je pošetilá pověra´

„Věda bez náboženství je chromá, náboženství bez vědy je slepé,“ prohlásil kdysi Albert Einstein. Tento slavný aforismus se stal zdrojem nekonečných diskusí mezi věřícími a nevěřícími, kteří se snažili zjistit, na čí straně největší vědec 20. století vlastně stojí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Delirium Tremens

19. 5. 2008 12:04
Ať si každý věří v co chce,

ale ať svou víru nevnucuje ostatním. To však v praxi není realizovatelné, neboť věřící v jakéhokoliv boka cíti nutkavou povinnost svou svatou víru šířit dál. Po dobrém či po zlém, slovem či mečem - to záleží od aktuální situace.

Častou vlastností věřících je falešný pocit morální nadřazenosti nad nevěřícími psy.

Kdysi dávno jsem viděl film "Barbar Conan" - škvár se Schwarzeneggerem v hlavní roli. Obsah si už ani moc nepamatuju, ale zůstala ve mě scéna, kdy hlavní hrdina sedí u ohně s nějakým zlodějíčkem a přou se o to který bůh je lepší. Nakonec šli spát s tím, že si nechá každý svého a už se o tom nebavili. A to se mi líbilo.

0 0
možnosti

JFP

19. 5. 2008 13:12
Re: Ať si každý věří v co chce,

Zákeřné je, že obdobnou nutkavou potřebu mají i ateisté, setkají-li se s věřícím. Častou vlastností ateistů je falešný pocit nejen morální nadřazensti ("pámbíčkář se jde vyzpovídat, ale my se musíme chovat zodpovědně"), ale také nadřazenosti intelektuální.

Zlatej Barbar Conan...:-DVV:-D

0 0
možnosti

lalis

15. 5. 2008 8:43
co je bůh

Náboženství je pouze neodborné popsání věcí, které si dřívější lidé nedokázali vysvětlit a proto říkali, že bouře je trest boží a přitom již dnes víme, že to tak není. Stejně tak je to i s postavou BOHA. Je to pouze ztělesněné vysvětlení zákonů fyziky, chemie, biologie, atd.

Proto se můžete dívat na boha ne jako na osobu sedící nad mráčky, ale tyto neměnitelné zákony.

0 0
možnosti

slon75

15. 5. 2008 15:14
Re: co je bůh

To je marxistický pohled na věc, který nám vtloukali do hlavy ve školách. Skutečnost je taková, že náboženství vyplňuje lidskou potřebu po duchovnu, po něčem, co nás přesahuje.

A tak potřeba tu je, s tím nic nenaděláte. Jinak by po ústupu křesťanství nedošlo k tak masovému nárůstu zájmu o jógu, budhismus, léčitelství, psychotroniku, astrlogii, okultismus, přehnanému důrazu na sex atd.

Takže jsme vlastně jenom vyměnili známou a kultivovanou formu náboženského prožitku za nepřehlednou džungli, ve které může každý svou náboženskou potřebu uspokojovat čímkoliv od závislosti na nakupování přes pěstování bizarních forem sexualitiy až po čtyřhodinové sezení v poloze bílý lotos ;-)

0 0
možnosti

Tino

15. 5. 2008 4:55
Dotaz A.E.

 Na počátku všeho bylo... ?  ;-)

0 0
možnosti

dgout

14. 5. 2008 21:53
ježišmarjááááá

Einstein samozřejmě nevěřil v normálního tj. křesťanského či muslimského Boha, jeho víra byla mnohem obtížněji definovatelná, velmi těžká na pochopení a cítění, byla podobná tomu čemu se říká Spinozuv bůh, ale co to přesně je je také těžké říct, nelze to uchopit tupě racionalisticky, prostě co filozof to trochu jiná interpretace atd atd. Chtěl jsem ale říct že to že Einstein nevěřil na Boha z bible je notoricky známé, sám to neustále zdůrazňoval, takže nechápu proč to ten redaktor pojal jako kdovíjakou senzaci. Howk.

0 0
možnosti

IDOL DGOUTOVI

15. 5. 2008 14:51
Re: ježišmarjááááá//PRAVDA JE TAKOVÁ, ŽE EINSTEIN DOGMATICKY

VĚŘIL V BOHA V PODOBĚ BĚLOVLASÉHO STAŘEČKA S PLEŠÍ, ALE CELÝ ŽIVOT ZPOCHYBŇOVAL .......

PS ....... ŽE MÁ BŮH PLNOVOUS!!Rv;-D

0 0
možnosti

apoštol

14. 5. 2008 16:39
Nevěřící "věřící"

SKoro každý, kdo se zabýval historickými a vědeckými důkazy o existenci Boha a pravdivosti biblických událostí (včetně narození, života, smrti a vzkříšení Ježíše Krista) i osudy vyvoleného Božího národa - Ždiů, nakonec dospěl k poznání, že Bůh EXISTUJE, je živý, mocný, milující (dokonce navzdory okolnostem, kterými se samospravedliví "ateisté" snaží Jeho existenci popírat), je možné a dokonce i nutné HO znát SOOBNĚ. Paradox je, že mnozí lidé jsou tak "hluboce věřící", že si dovolují popírat autentičnost a autoritu BOžího slova ve prospěch bezbožných lidských filozofií a vlastních názorů. Pak se sami okrádají o možnost POZNAT vlastní zkušeností Boží charakter a pravdivost Jeho slova. CO si mylsí a napsal (nebo nenapsal) nějaký vědec, není důležité. D"ležité je, zda Boha ZNÁTE OSOBNĚ. NE jestli připouštíte nebo popíráte Jeho existenci - jestli HO ZNÁTE. Tohle si především vyřešte a nespoléhejte na svou "nevinnost, zbožnost podle lidských měřítek, pocit soběstačnosti a nezávislosti na Něm,..!! Setkejte se s Ním ještě DNES. VV 

0 0
možnosti

nikija

14. 5. 2008 8:23
rozumbradové

obdivuhodné mlácení prázdné slámy,mám již ale vysvětleno,proč je hovězí tak drahé-volové občas vlezou na internet

0 0
možnosti

Alex

14. 5. 2008 7:10
Víra v Boha je jak strašidlo Barbucha

Víra v Boha je jak strašidlo Barbucha v knížce pro děti Kubula a Kuba Kubikula které vyrůstalo ze strachu lídí, kteří se ho báli. Pokud člověk nemůže něco zvládnout nebo nemůže si něco vysvětlit rád si představí nějakého taťku který všechno ví a všechno zná, dovede ve všem poradit a ať se děje co se děje dobře ví, co činí - zcela vyplňuje pojmy MOUDROST a SPRAVEDLNOST. Lidé si prostě těžko připouštějí, že někdo má prostě smůlu, že za rok po jejich smrti po nich neštěkne ani pes, že ta genialita kterou v soubě mají a ta moudroust kterou v sobě za léta nashromáždili se stane během pár minut hromádkou biologického odpadu, který je třeba rychle ekologicky zlikvidovat - nic víc, nic méně.

0 0
možnosti

Emigrant

14. 5. 2008 7:37
Re: Víra v Boha je jak strašidlo Barbucha

Nu, dockej casu a uvidis. Rimane take psavali na sve nahrobky "Byl jsem a uz nejsem, nestaram se". No a nejak jim ta jejich dokonala organizace a administrativa nestacila  k udrzeni. ;-P

 

0 0
možnosti

No

14. 5. 2008 7:07
Ve vesmiru jsou vsude stejne fysikalni a chemicke zakony !

Tedy je tam organisace.

A kde je organisace - tam musel byt organisator !

0 0
možnosti

daemon

14. 5. 2008 8:20
Re: Ve vesmiru jsou vsude stejne fysikalni a chemicke zakony !

mno, jestli třeba nakonec není organizátorem sám člověk, když si ty zákony hledá a nachází, že ano.

0 0
možnosti

čtenář

14. 5. 2008 6:52
JHVH

Náboženství a s ním spojená víra nabízí uspokojení nám vlastních tužeb po bohatství, štěstí, lásce atp., ale jejich naplnění odkládá až do případného života v  nebi a za odměnu. Z toho si vyvozuji, že buď jsou tyto tužby a jejich naplňování zcela v pořádku, nebo se jedná snad o pokrytectví.

Věda poznává přirozené zákony světa, ty které nám dal Bůh. Můžeme se takto o něm dost dozvěděl, ale těžko ho dokonale popíšeme. To je jako bychom chtěli z počítače nebo programového vybavení popsat jeho konstruktéra nebo programátora jako lidský druh.

0 0
možnosti

Kyklop

14. 5. 2008 6:33
Náboženství je totéž, co berle pro ochrnutého.

0 0
možnosti

Martin

14. 5. 2008 6:56
Re: Náboženství je totéž, co berle pro ochrnutého.

No jo, ale jak se, jako ochrnutý, bez berle obejdete? Neboť naším ochrnutím je náhrada instinktu relativně nedokonalým rozumem.

0 0
možnosti