Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Král Artuš je propaganda

Francouzští historici obvinili Brity, že šířili legendu o králi Artušovi z „politických důvodů“. Informoval o tom včera britský list The Daily Telegraph. Pokud by charakter, který se nejasně podobal legendární postavě doopravdy existoval, byl by to pravděpodobně Velšan s bretaňskými kořeny, jehož zapřísáhlými nepřáteli by byli Anglosasové, tvrdí Francouzi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Daniela

10. 7. 2008 11:31
(Ztracený půlnoční příspěvek)

"Artušovy stopy se uvádějí také ve Skotsku.:

Autor: Daniela IP: 85.195.119.xxx Datum: 03.07.2008 00:38

Podle jiných zdrojů byl Artuš, Arthursus, titul , složený z britského Arth a latinského ursus, obojí znamená medvěd. Ve dvanácté bitvě se Sasy, na Baddon Hillu, (Bath) údajně v jediném dni pocítilo sílu Artušova prudkého výpadu 960 Sasů. Ani jeden z nich Artuše nezabil, Artur sám vyšel ze všech soubojů vítězně. Rozhodný britský odpor nakonec Sasy přiměl k odchodu. Dodejme, že dodnes britský panovník udílí kříž bathského řádu, spojený s titulem rytíř bathského řádu, sir.

http://www.egbert.co.uk/darkages.html";

....byl nedopatřením jinde. Bathský řád byl založen Jiřím I. 18. května 1725, je spojen se symbolickou očistnou lázní.

http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_Bath

0 0
možnosti

Daniela

7. 7. 2008 0:25
Britové

nejčastěji umísťují battle of Badon Hill, nejslavnější king Arthurovu bitvu, do prostoru dnešního města Bath.

http://www.legendofkingarthur.co.uk/battles/12-badon-hill.htm

http://www.legendofkingarthur.co.uk/battles-king-arthur.htm

http://www.legendofkingarthur.co.uk/battles/14-camlann.htm

0 0
možnosti

Bart

6. 7. 2008 11:32
Zapomněli na Homéra.

Slepý ideolog ten vymýšlel propagandu na tisíciletí dopředu, zlotřile přitom užívaje faktu, že příběhy o lidech rekovných vyprávět lze vždy znovu a znovu.

0 0
možnosti

pcháá

5. 7. 2008 1:12
Artuš zjevně nebyl křesťan.

Proto byl době, která následovala, mužem určeným k likvidaci. Co o něm víme dnes, jsou v mnoha případech záměrně pitomé pomluvy, propaganda. Je vůbec div, že při svých konexích - byl jedna ruka s Merlinem, rovněž určeným k likvidaci - vůbec přežil.

0 0
možnosti

kacíř

4. 7. 2008 16:04
Ve 13. století

se vyprávěly Artušovské příběhy napříč celou Evropou? A překládal je někdo? A ví so o takových překladech?

Ať už šlo o propagandu nebo ne, dochovaly se, a dodnes mají co říci. Podobně jako příběh tří set válečníků, kteří u vchodu do země, jímž nemohly projet dva vozy vedle sebe, rozdrtili stonásobnou přesilu, zdržujíce záplavu tisícinásobnou. A budou mít co říci ještě dlouho poté, co ti, kteří jim nasazují psí hlavu, skončí na smetišti dějin.

0 0
možnosti

Daniela

2. 7. 2008 21:11
Paul Johnson, Dějiny anglického národa

Za masové migrace saských hord stala nížinatá část Británie konfederací regionálních království. Vůdce užíval titul Vortigen a ke konci století se jeden z jeho nositelů jmenoval Ambrosius Aurelianus. Byl to pravděpodobně ortodoxní křesťan s výraznou náklonností ke kontinentální Evropě – je označován za „posledního z Římanů“. Jeden z jeho armádních velitelů, pocházející z majetné jihoanglické rodiny se jmenoval Artorius neboli Artuš, což bylo římské jméno, kterým rodina symbolicky stvrzovala svou věrnost impériu. Artuš se narodil roku 475 a krátce po roce 500, když Ambrosius zemřel, převzal velení armády. Bojoval proti saským nájezdníkům jako generál a později jako absolutní vladař. Zvítězil ve vše dvanácti bitvách, vrcholem jeho postupu bylo vítězství v bitvě u Mons Badonis v roce 516. Tam došlo k naprostému zničení saské armády o síle 900 mužů.

Pravděpodobně v roce 537 přišel pád Artušova království a on sám byl zabit v průběhu občanské války.

http://www.sehor.cz/index.php?menu=2_z&start=20&kolik=8

0 0
možnosti

Daniela

2. 7. 2008 23:00
Croeso i Cymru, vítejte ve Walesu, zemi červeného draka.

Za WWII v Cardiffu čeští bombardéři s překvapením zjistili, že asfalt na betonu ranveje místní vylepšili hřebíky a střepy, ranvej se musela polít napalmem, povrch spálit a zbylý svinčík zamést.

Jak anglický dragon, tak velšský draig jsou odvozeny ze stejného latinského kořene, což zrovna nepodporuje teorii o velšských praporech s draky naproti římským legiím.

Nejvyšší vrchol Kambrických hor, 1085 m vysoký Snowdon. Každoročně na něj vystoupí statisíce Velšanů. Podle pověsti je hrobkou obra Rhita, jehož skolil Artuš. Někteří tvrdí, že zde Artuš se svými vojsky odpočívá a čeká, až bude povolán do boje proti Sasům.

Wales Anglosasové neúspěšně dobývali několik staletí. Výsledkem mnoha potyček bylo vybudování valu, jímž nakonec nedobyté území v roce 770 obehnal anglický král Offa z Mercie. Keltové uvnitř sami sebe nazývali Y Cymry, krajané, a svou zemi Cymru, vidíme, že obrozenci a dalšími jazykotepci pečlivě diskriminované slovo cimra není jen germanismus. Anglosasové jí říkali Wales podle starého anglického slova wealas neboli cizinci. Násep dodnes poměrně přesně vyznačuje velšsko-anglickou hranici. Nástup ve Walesu narozeného Jindřicha Tudora, prvního prince waleského, na anglický trůn (Jindřich VII.) vedl k tomu, že za vlády jeho syna Jindřicha VIII. byl vyhlášen v roce 1536 Akt sjednocení, jenž svázal Wales s Anglií.

http://www.zemesveta.cz/archiv/rocnik-2007/wales-2-2007/636-3/zeme-cerveneho-draka

http://www.zemesveta.cz/data/pictures_items/Zeme-cerveneho-draka3_v.jpg

0 0
možnosti

Daniela

1. 7. 2008 23:26
Artuš a jeho poslední řeč

Sean Conery, ex-007, pronesl, pokud se pamatuji, na Camelotu zhruba toto: "Toto je moje poslední řeč jako vladaře svobodné země. Musím vám sdělit podrobné pokyny pro to, co bude nyní následovat. Prosím, abyste mi nyní pozorně naslouchali, protože to nebudu opakovat!

Braňte se! Braňte se jako nikdy! Braňte se teď! Braňte se vždycky! Braňte se, dokud nebudete opět svobodni!"

http://cs.wikipedia.org/wiki/Geoffrey_z_Monmouthu

Podle Wikipedie hradem Camelot obdařil Artuše až francouzský básník Chrétien de Troyes, 1130-1183, autor Tristana a Isoldy, inspirovavší se legendami Bretonska.

0 0
možnosti

Josef Ryzec

2. 7. 2008 11:31
Re: Artuš a jeho poslední řeč

Ano, Chrétien se možná inspiroval jen legendami Bretonska, protože Bretaň mu byla asi blíž (co do vzdálenosti), než Británie. Legenda o Artušovi je však mýtem britských Keltů (Bretaň a Británie je jeden nedělitelný duchovní svět), kde není vůbec důležité, zda je řeč o kontinentální nebo ostrovní lokalizaci Camelotu. Právě proto, že mýtus o Artušovi je typickou legendou keltských Britů (to se týká rovněž i území Cornwallu). Též vlastní vznik výchozí legendy je časově přesně zařaditelný a týká se konrétní situace (pro britské Kelty tehdy až katastrofálního rozměru), ke které došlo v druhé polovině 5. stol. někde na území Walesu (tedy ne v Bretani). 

Jo.Ry.        

0 0
možnosti

Josef Ryzec

1. 7. 2008 21:09
Úsměvná neznalost Francouzů

Docela mne v tom článku překvapilo, že se v něm ani jednou nevyskytlo slovo Kelt. A přitom jde o typickou keltskou legendu - i s tím, co je rovněž typické pro keltské vnímání světa: nikdy se nikdo z Keltů nepřel o to, zda se jedná o legendu či o historickou skutečnost. To totiž vůbec není důležité. Naopak důležitá je snad ta nejistota, ne? Koho například zajímá "pravda" jezera Loch Ness? Asi ty Francouze z článku, kurátorku výstavy ... možná také Karla Marxe, nebo ty naše nezničitelné komunisty, kteří vždy věděli, jak se věci kdekoliv na světě "ve skutečnosti" mají ...  

Josef Ryzec, Kelt     

0 0
možnosti

Daniela

1. 7. 2008 20:54
1!

Jakkoli je tedy Artuš účelově spískaný, jistě perfidními euroskeptiky, leccos z jeho legendy našlo se na pobřeží francouzském...

...Ano, již v dobách krále Artuše byla Bretaň nepochybně zemědělská. Z archlivu zdařilosemiť vydolovati letopočtovanou zmínku o Artušovi, kterak zrušil tradiční trest ukamenování za nevěru. Údajně stalo se tak v době jeho válečného tažení ve Francii, v souvislosti s problémy královny Guinevery doma.

0 0
možnosti