Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Archeologové v Římě patrně objevili bájnou jídelnu císaře Nerona

Italští archeologové odkryli na římském pahorku Palatium relikty kruhovité místnosti z prvního století našeho letopočtu, která byla patrně pověstnou jídelnou římského císaře Nerona. Tato otočná jídelna, známá z písemných pramenů, údajně napodobovala rotaci Země.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hamáček

1. 10. 2009 1:50
Brzy po Neronově smrti,

už za Vespasiána, byl celý areál Domus Aurea postupně zahrnut zemí a nový terén zastavěn. Vespasiánův pozoruhodně sofistikovaný eliptický stadión stál u kolosa, bronzové sochy Hélia, na místě byvšího umělého jezera. http://cs.wikipedia.org/wiki/Domus_Aurea" target="_blank" rel="nofollow">http://cs.wikipedia.org/wiki/Domus_Aurea Kolos sám stál na konci Via Appia. V 15 století byly některé části pohřbeného areálu objeveny, a mezi dobovými grafitti později archeologové identifikovali podpisy; také tam byli Pinturicchio, Raphael, Michelangelo, Casanova, Marquis de Sade (British Archaeology June 1999), Domenico Ghirlandaio, Martin van Heemskerck, and Filippino Lippi [1].

Ještě jedna věc je hodna pozornosti. Celá jídelna měla napodobovat otáčení Země, a ve vestibulu stála obrovská, nepřehlédnutelná socha - Slunce ... ale ke Galileovi to tehdy bylo patnáct století, a tak to i zůstalo.

0 0
možnosti

Jazzy

30. 9. 2009 19:09
Ten obrázek je boží

, Colloseum bylo totiž postaveno až po Neronově smrti, navíc na místě Zlatého domu :) Jinak ta část Zlatýho domu, označená na mapě, nestojí na Palatinu, ale na Esquilinu.

0 0
možnosti

Míla

30. 9. 2009 22:36
Re: Ten obrázek je boží

Tak tady je vidět jak masmedia klamou. V jiném případě by jim nalítl někdo jiný.

0 0
možnosti

Daniela

30. 9. 2009 12:23
Domus aurea,

ničivě marnotratný, postavený na místě v r. 64 vypálené aristokratické čtvrti.

http://en.wikipedia.org/wiki/Domus_Aurea" target="_blank" rel="nofollow">http://en.wikipedia.org/wiki/Domus_Aurea Součástí areálu byla i 120 stop vysoká socha boha Hélia, pochopitelně s tváří Nerona. Pomatený Nero zasadil Římu těžší rány, než Hannibal; domu bez záchodů si do roku 68, kdy nejspíše došly peníze, a začala ho zničehonic stíhat koňmo spousta zkušených vojáků, neužil dlouho, zato podle dochovaných svědectví intenzívně podle svého gusta. Kolosální bronzovou sochu po jeho smrti kupodivu nestrhli. Vespasián jí později dal skutečnou tvář boha Hélia, a údajně nesla i tváře vícera císařů. Kolos se stal symbolem věčného města, a přečkal kupodivu také několik století řádění prvních křesťanů. Přesto se milénia nedočkal; okolnosti jeho sešrotování nejsou příliš známy.

0 0
možnosti

notabene9

30. 9. 2009 8:02
Podobnou..

Podobnou jídelnu máme doma..

0 0
možnosti

Ahasver

30. 9. 2009 8:34
Re: Podobnou..

čo si sprivatizoval?

0 0
možnosti

Maur

29. 9. 2009 22:03
Nero

Dle G. Suetonia Nero po dokončení stavby paláce pronesl tato slova: "Konečně začínám bydlet jako člověk". K hrubkám v LN: možná by se nějaké našly, ale mně vadí spíš nadužívání různých anglikanismů a žaledek zvedajících rádoby in floskulí.   

0 0
možnosti

P.

29. 9. 2009 20:19
Ahoj, mistři novináři!

1) Ten pahorek se nejmenuje Palatium, ale Palatin (mons Palatinus), a teprve podle něj se (císařskému) sídlu na něm začalo latinsky říkat palatium.

2) Domus aurea nestál na Palatinu, ale na úbočí Esquilinu. Dodnes jsou jeho zbytky tam (překvapivě).

Tento článek má však i své lepší stránky:

1) Dotyčný císař se skutečně jmenoval Nero a městem, v němž (a to opravdu ve starověku) žil, byl vskutku Řím. 2) Nejsou v něm hrubky, což u LN již po léta není samozřejmostí.

P.S.: "Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah." Může však ovlivnit obsah článků. Škoda, že toho nevyužívá...

0 0
možnosti