Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč pes kousne dítě? Lidé přehlížejí varovné signály

Pokousání dítěte psem je vždycky obrovskou tragédií. Dítě utrpí nejen fyzická poranění, ale takový zážitek pořádně a na dlouho otřese i jeho psychikou. Pes často svůj hřích zaplatí životem, vztahy mezi rodiči dítěte a majiteli psa (pokud nejde o psa vlastního) bývají nadobro rozbity a končívají vleklými soudními spory o výši odškodného. A politici oprašují téma zákazu nebo omezení chovu některých plemen psů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Sulc

18. 11. 2011 5:37
Proste: ani pes, ani kocka neni hracka

A je chyba kdyz rodicove koupi detem zviratko na ''hrani''. Kdyz pejsek ci kocicka vyroste, vyzenou zvire z domu. Hnus na hnus.

0 0
možnosti

M. Kopřiva

17. 11. 2011 10:35
Majitele "mazlicku".....

....by meli platit rocni POVINNE RUCENI za skody, "milacky" zpusobene. Vzhledem ke zpusobenym zranenim ( zejmena celozivotniho poskozeni deti ) by mely byt pojistne castky v milionech korun.

0 0
možnosti

M. Raabová

18. 11. 2011 9:03
Re: Majitele "mazlicku".....

Na 500 000 Zranění dětí ročně připadne 400 poranění od zvířat, z toho jen 10% tedy 40 vážnějších s následky. Navíc většina majitelů si pojistky platí. Tak nepřehánějte.

0 0
možnosti

J. Maretka

17. 11. 2011 7:28
Možná to bude i tím,

že psa se lidé snaží učit poslouchat a reagovat na příkazy, kdežto dítěti je dneska povoleno vše.

0 0
možnosti

K. Pořická

17. 11. 2011 1:32
To je ale snůška polopravd .

Každý opravdu zkušený kynolog vám, PT auoři, potvrdí, že i ten klidný, nejhodnější , jinak sebelépe vycvičený pes se může "špatně vyspat" či prostě "má své dny", kdy je schopen bez varování natrhnou zadek i svému pánovi a živiteli, neřku-li pak i řadovým členům jeho vlastní, natož pak cizí  lidské smečky pokud  " naruší (jeho) psí kruhy" .Lidičky se prostě jen nechtějí smířit s tím,že nevypočitatelnost patří do přírody a příroda nerespektuje lidské etické kodexy.

0 0
možnosti

J. Kliment

17. 11. 2011 8:12
Re: To je ale snůška polopravd .

Paní Pořická, promiňte, ale tohle Vám žádný opravdu zkušený kynolog neřekl. Ani méně zkušený. To co píšete prostě není pravda, to neodpovídá ani chování volně žijícího zvířete, natož tvora od nepaměti domestikovaného. To, o čem píšete může nastat jedině v případě totálního selhání ze strany člověka, ať úmyslného či z neznalosti. A to ještě velice vyjímečně.

0 0
možnosti

M. Rafnik

16. 11. 2011 10:45
Dobrý článek

Vystihuje povahu problému. Mnohem více bych pak zdůraznil, že snad nejvíce záleží na výchově psa od štěněte (zde je problém se psy z útulku-lze však trpělivostí vyřešit) a na "socializaci" psa.

Poznámka: Pro pravicově orientované- "socializace nemá nic společného se socializmem".

 Měli jsme v rodině (maminka) postupně 7 středních černých pudlů(5 psů a 2 fenky) a já mám teď svého osmého. Ačkoliv měli velmi rozdílné povahy i inteligenci, měli i řadu shodných povahových rysů. Mezi ně  vždy patřilo dobré chování k dětem a neagresivnost vůči lidem obecně. Přitom v rodině rozdhodně nebyly vždy malé děti. Matka však psy od malička pouštěla i mezi cizí děti s dozorem i poučením, co nesmějí pejskům dělat. Později je dětem i půjčovala na vyvenčení a ony si pro ně chodily k ní domů. Psi tak poznali desítky a snad i stovky dětí a nikdy na děti nezaútočili. Já svého psa vychovávám stejně (je mu teprve 10 měsíců). Zastavíme se u jakéhokoliv dítěte, které má o kontakt zájem, u těch malých ho přidržím tak, aby mu nemohly nechtěně ublížit, větší pak poučím, co nesmějí dělat (oči, nos a ocas). Pes to přijímá velmi pozitivně a jdeme-li kolem blízké školky sám děti přes plot vyhlíží a nechá se od nich hladit a dotýkat.

Chtěl jsem s ním podstoupit i výcvik v kynologickém středisku. Při druhé návštěvě jsem slyšel jak cvičitel doporučuje majitelce malého štěněte tzv. "bojového" psa, že její pes si nesmí všímat druhých psů a seznamovat se s nimi!!!  Jak asi ten pes dopadne? Už jsem tam nešel.  Já se s takovými psy denně setkávám a to ve velikosti čivavy až po dogu. Majitelé jim brání v jakémkoliv kontaktu, nemají na ně sami čas a psi jsou pak dle naturelu bojácní nebo agresivní.

0 0
možnosti

L. Orlita

15. 11. 2011 21:49
jestli to není také problém vyloženě městských dětí

a městských rodičů... já nejsem odborník na psy, ale na vesnici u babičky (jsem jinak z města) jsem potkával psy běžně a běžně si s níma hrál nebo je respektoval... je prostě třeba být ve střehu a vycítit, co ten pes chce  či nechce

0 0
možnosti

J. Kliment

15. 11. 2011 22:12
Re: jestli to není také problém vyloženě městských dětí

Tohle byla pravda - až donedávna. Dnešní vesnice se bohužel hodně změnila - ne všude, zaplaťpánbůh - a tak se dnes i na českém venkově vyskytují děti, kterým je vlastní panická hrůza z větších zvířat a naopak k těm menším dokáží být velmi kruté. I tady na vesnici lze vidět, anebo spíš slyšet, maminky hystericky vyžadující odvedení psa či kočky z dohledu jejich ratolesti. Je to hloupé. Ale nalít někomu do hlavy rozum je nemožné.

0 0
možnosti

M. Raabová

15. 11. 2011 20:08
400 napadení

dětí v Česku, bohužel není známo, kolik bylo nevyprovokovaných, z toho jen 1% velmi vážných na 520 000 z toho 10% smrtelných zranění dětí  za rok.  Paní doktorka pouze dává návod jak poznat, že pes je zahnán do úzkých  a proto nebezpečný. Je dobře, že se ale dává těmto úrazům takové publicity. Rodiče snad už pochopí, že by měli taky říct svým ratolestem jak se chovat v přítomnosti jakýchkoliv zvířat a konečně se začít i o své dítě starat, ne jej vypustit - hele, pejsek , hrej si, já si dám kafiíčko!!

0 0
možnosti

A. Herzog

15. 11. 2011 16:01
Můj názor

Rozumím tomu, že veterinářka se musí zastávat psů, když ji živí ale já s tímto názorem nemůžu souhlasit.

Autorka zapomněla, že ještě častěji psi napadají děti, které si je ani nevšimli, například na ulici. Tohle není vůbec vysvětleno.

Můj názor jako "nepsíčkaře" je že pes úžasně přesně pozná základní rysy povahy člověka, tedy svého pána a chová se podobně. Všiml jsem si to v několika případech, kdy jsem dobře znal majitele psa.

Dneska je to tak, že silnější si může k slabšímu dovolit cokoliv, a to cítí i ten pes a dovolí si k dítěti. Normálně by pes měl vydržet i nějaké hmaty dítěte, které mu moc příjemné nejsou.

0 0
možnosti

V. Václav

15. 11. 2011 17:16
Re: Můj názor

PAne Herzogu, podle vaší reakce nechováte psa nebo psy. Dnes je velká móda medializovat a zveličovat události, které mají něco společného se psem. TAžení proti bojovým plemenům, ovčákům a podobně. Je pravda, že šlechtění a plemena směřují k zvýraznění nějakých vlastností, které jsou požadovány na plemeni. Avšak i z oříška uděláte bestii, pokud ho budete k tomu vychovávat, ať vědomě či nevědomě. Málokdy se stane, že by pes bez důvodu kohokoli kousl. On se, totiž, málokdo zabývá celou událostí, třeba mu pokousaný jedinec ublížil, aniž by ten, kdo případ posuzuje, ot to mcokoli věděl.

Tím se ale nezříkám odpovědnosti za svého psa a pokud mám psa, který by mohl být nebezpečný, tak se o něho musím starat tak, aby ke konfliktu nedošlo. Větší pes může oblížit, aniž by to chtěl. Bere svým způsobem hru, kterou mu dítě nabízí.

Ale vezměte si statistiku: Kolikrát dojde k poranění psem za určité časové období v poměru k poranění nebo zabití auty, nebo dokonce napadení člověka člověkem ?

0 0
možnosti

F. Eliáš

15. 11. 2011 12:10
Pes pro toho, kdo má komplexy

Psi jsou tvorové velmi servilní vůči člověku. Proto si je pořizují především lidé, kteří chtějí, aby je aspoň někdo poslouchal. Pes se někdy nedokáže ovládnout. Když pokouše kohokoli, měl by být velmi přísně potrestán jeho majitel. Psa utrácet netřeba, ale majitel minimálně 10 roků natvrdo.

0 0
možnosti

J. Frgalova

15. 11. 2011 12:47
Re: Pes pro toho, kdo má komplexy

chyba, psi nejsou servilní, to je charakter, který se spíše hodí na člověka. Připisujete psovi lidské vlastnosti.

Pes je zvíře se schopností se naučit pomáhat člověku ( doplnit jej). To že vznikla řada plemen, která se přerodila na společenská, nemění nic na věci, že i ta společenská plemena byla původně pracovní. Např. jorki chytá báječně myši, je to plemeno, které si brali dělníci z Yorkshire do Londýna, aby jim pomáhali od myší a zároveň hlídali obydlí. Retrívr má báječnou schopnost empatie ( proto se hodí ke slepcům a hendikepovaným). Bígl má stonásobně lepší čich nežli osatatní plemena a tak pomáhá s vyhledáváním drog na letištích. Lovecká plemena - pomáhají s dohledáváním uhynulé zvěře. Služební plemena, stopují a hledají pachové stopy, pomáhají najít lidi v zasypaných domech po zemětřesení. atd..atd..každé plemeno mělo a má svůj účel.  

Hodně lidí se domnívá, že pes vystartuje jakmile má příležitost. Ano, ale to musí být přirozený vůdce smečky ( ten pes) a musí cítit, že někdo ohrožuje jeho vůdčí pozici. Když půjde o psy podřízené  ( a těch je většina), tak ti raději utečou než by vystartovali, takoví psi vždy hledají nejprve únikovou cestu, ovšem když jim tu únikovou cestu člověk ( nějak) přehradí svojí neznalostí, či blbostí, pak i podřízený pes na člověka vystartuje. A v tom jsou ty problémy s dětmi, ty nevědí, že zahnat psa do kouta je blbost, tahat jej za ocas je blbost, dloubat jej do očí je blbost, tahat jej za uši je blbost. Zkártka i ten malý človíček, stejně jako pes, co jej dospělý nenaučí, neví.

0 0
možnosti

J. Frgalova

15. 11. 2011 12:03
hromada lidí

si pořizuje psa ( důvody má různé) a přitom si o něm nepřečte ani to nejzákladnější. My jsme měli nejprve dva bígly, od rána do večera jsem byla v knížkách, chtěla jsem vědět o nich víc, to se pak rozšířilo i na další plemena, protože psi ( veškerá smečkovitá zvířata) mne vždycky od malička fascinovali. Líbilo se mi studovat jak se chovají k sobě navzájem, jak řeší konflikty atd..

 Po bíglech jsme měli nějaký rok pauzu, byli pro mne v té době nenahraditelní. Pak, protože jsme se odstěhovali z domu do bytu, jsme po nějakém čase si chtěli pořídit nějakého psa. Je jasné malý byt = malý pes. Ptala jsem se na všech stranách, četla na webu, který by byl nejlepší, abych já byla pro něj ta pravá a on pro mne. Nakonec je to velké a statečné srdce v malém chlupatém těla. Jorkšír ( už vidím některé pohrdlivé úsměvy, i já kdysi malými plemeny pohrdla, no člověk své názory mění).

Proč to píši, protože většina lidí - pejskařů si pořizují stále stejné plemeno a tudíž ani neví, že co plemeno to jiný způsob chování, jiné potřeby, jiné nároky na váš čas, jiný charakter, jiný přístup ze strany chovatele, prostě jsou to živí tvorové podobně jako lidi, kteří mají své nálady i své chyby.

 A nakonec ještě dodám : věřím tomu, že  duševně zdravý pes udělá vše proto, aby jste jej měli rádi. Pes s lidmi v zásadě nemívá problém, protože od přírody člověka miluje, pokud však tuto vyjímečnou vlastnost ze psa nějaký lidský paskřivec  nevymlátí.

0 0
možnosti

J. Kliment

15. 11. 2011 13:17
Re: hromada lidí

"Yorkšíráček" je vskutku velice zajímavé plemeno. Z původního menšího až středního psa který se skutečně v Británii choval v chudších čtvrtích průmyslových měs jako hlídač a zabíječ krys se časem vypěstoval ten dnešní "mrňous". Ale jakkoli se zmenšilo tělo zůstalo mu ohromné sebevědomí a odvaha. Tenhle pejsek se nebojí snad ničeho - snad proto bývá terčem (a někdy obětí) velkých psů - všimněte si , že opravdu jen vyjímečně uplatní vůči ostatním psům submisivní chování. Je to bezesporu "osobnost". Bohužel - mnoho lidí si je pořizuje jako hračku, zacházejí s ními jako s plyšáky, snaží se z nich vychovat "gaučáky", domácí mazánky. Výsledkem bývá nervózní vystresovaná potvora, která neustále ňafá na všechny a na všechno, je agresivní a neposlušná. To je veliká škoda, a vlastně zločin na tomhle zvířeti.

Přeji mnoho radosti. :-)

0 0
možnosti