Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Opravují starý statek ve Vlčkovicích, pomáhají tak sociálně slabým

Určitě je takových míst spoustu, ale jen málokteré ožije. Zámečky, statky, chalupy. Rodinná sídla, kdysi pečlivě udržovaná, dnes chátrají. Roky se o ně „starala“ komunistická družstva. Jedno takové stavení dává dohromady skupina mladých ve Vlčkovicích u Votic.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Šrámek

30. 9. 2012 14:50
Cukrkandlový nadpis článku,ale co víc?

Kdo jsou to ti ,,socíálně slabí"?Co to znamená ,,nevyhovující bydlení"?Chtěl tím autor článku říci,že rodina mající zaměstnání s minimální mzdou bydlí v ve starém,rozpadajícím se činžáku s vysokým nájmem,ale součet jejich mezd jim nedává nárok na příplatek na bydlení?Tedy,majitel a nadace pracují ve prospěch konkrétní rodiny,nebo rodin?Příliš mnoho otázek pro autora článku,který si ani nedal práci něco zjišťovat.Jak sláma z bot zde trčí jen tunel na potencionální sponzory,zamaskovaný bohulibým úmyslem!

0 0
možnosti

D. Hála

1. 10. 2012 14:48
Re: Cukrkandlový nadpis článku,ale co víc?

Dobré odpoledne pane Šrámku,

příspěvek na bydlení je hlavním nástrojem rodin a jednotlivců k udržení nájmu. Trend, který vyplývá z koncepce bydlení ČR do roku 2020, je ten, že příspěvek na bydlení by měl být postupně odstavován a nahrazen jinou dávkou, která bude částečně suplovat i doplatek na bydlení. Naším cílem není poskytovat přímo sociální bydlení, které ještě není zakotveno v legislativě a na zplnomocnění tohoto pojmu se stále čeká. V naší zemi je přebytek předražených nájmů, kteří lidé s nízkými příjmy nejsou schopni uplatit téměř ani za podpory příspěvku na bydlení. Je tedy lepší tuto skupinu podpořit nižším nájmem, který mají možnost uplatit i bez toho, aniž by čerpali ze státního rozpočtu příspěvek na bydlení. A nevyhovující bydlení může znamenat, že se k nám nastěhuje rodina, která vlivem vysokých nákladů na bydlení ztrácí schopnost být solventní. A např. kritérium pro sociální bydlení je pro čtyřčlennou domácnost 0,9 násobek průměrné měsíční mzdy, což je téměř tak vstřícné kritérium, že by se do sorty sociální bydlení vešel i samotný ředitel naší organizace.

Rodina a lidé sociálně znevýhodnění (ať už nízkými příjmy, náhlou složitou životní situací, dlouhodobou nezaměstnaností) musí být schopni prokázat, že náklady na bydlení na statku ze svých příjmů uhradí. Po té by měli být schopni definovat, v čem by potřebovali pomoci, co zlepšit a kam na statku dojít, aby byli schopni bydlet ve standardních tržních nájmech. Nabízíme jim možnost pomoci v dluhové problematice, informace o sociálních dávkách a jejich podmínkách, kontakt s úřadem práce a dalšími institucemi (job kluby, agenturou pro podporované zaměstnání, komunikace se zaměstnavateli). Zároveň zde bude probíhat pracovní terapie, pro nepracující členy domácnosti na rozsáhlém statku. Potenciální obyvatelé přicházejí také v rámci doporučení sociálním odborem městského úřadu.

Takže tolik k vysvětlení problematiky.

0 0
možnosti

J. Savova

29. 9. 2012 16:52
proč

a proč si to ti sociálně slabí neopravují sami či se na tom nějak nepodílejí? alespoň by si trochu zasloužili dávky a získali by něco pracovních návyků......

0 0
možnosti

M. Zavala

30. 9. 2012 21:56
Re: proč

zrovna jsem se chtel zeptat

0 0
možnosti