Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

V Česku včelaříme blbě, medaři plní úly chemií, píše pronásledovaný včelař

Včelám se v posledních letech nedaří dobře. To ví asi každý. Proč? Zřejmě včelaříme blbě. Často se lidí ptám: Co vlastně o včelařích víte? Jsme přece tradičně nejzavčelařenější místo na zemi a to by se mělo odrazit v obecné vzdělanosti v oboru. Jenže většina nevčelařů neví ani tenhle fakt.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
GN

4. 3. 2015 20:58

S blbcem nemá cenu polemizovat. Nejde o nemoc, jde o likvidaci parazitického roztoče. Amatér neustále opakuje slovo pesticidy. Průměrně vzdělaný čtenář ví, že pesticidy jsou na likvidaci rostlin, v úlech se žádné rostliny nelikvidují. Likviduje se brouk - roztoč, jde tedy o insekticidy, v daném konkrétním případě o akaricidy. Blbce neodsuzuji, domníval jsem se, že lidovky jsou seriozní čtení. Sobotní číslo z počátku března bylo poslední, co jsem si koupil.

0 0
možnosti
JF

J. Friedl

21. 3. 2015 15:31

Tedy nejsem včelař a nemohu hodnotit specificky včelařské problémy, ale když si zde čtu poněkud agresivní reakce oponentů, musím se smát.

Pane G. Novotný, pesticid je obecný pojem, který zahrnuje přípravky proti všemožným škůdcům, od plevelů přes roztoče až třeba po jed na krysy. Lije-li někdo někam akaricid, lije tam tedy pesticid. Látka pro likvidaci rostlin se nazývá herbicid. Herbicidy, insekticidy atd. jsou všechno typy pesticidů.

Takže vám s politováním musím oznámit, že autor článku je pravdědobně výrazně vzdělanější než vy.

0 0
možnosti

22. 2. 2015 21:31
Matoucí článek od zmateného medaře

My léčíme včely na podzim zapálením knotu se třemi kapkami varidolu ve dvou nástavcích s přezimujícími včelami, odkud se med vůbec nevytáčí! Chemie se do vrchních, najaře přidaných nástavků vůbec nedostane! To je to "lití chemie do úlu"?

Když si tento článek přečte laik, tak asi žasne. Článek s podobnou tematikou by mohl být otištěn ve včelařském časopise, kde by mohl vyvolat diskusi. Sem takovýto článek nepatří! Pro laika je matoucí, plný polopravd, nepravd a zkreslujících matoucích formulací.

0 0
možnosti

22. 2. 2015 21:05
Všechno je špatně

Nenapsal tam nic pozitivního, všechno zveličuje, haní, asi to bude hanák....

0 0
možnosti

22. 2. 2015 20:59
To je zhrzený pseudovčelař, medař

Kdyby to byl opravdový včelař, z lásky ke svým včeličkám jim nebude odebírat vůbec NIC!

0 0
možnosti

22. 2. 2015 20:56
To je zhrzený pseudovčelař

Kdyby to byl opravdový včelař, nechá včeličkám všechno co si vyprodukují a nebude jim brát NIC! Asi tolik.

0 0
možnosti
AL

A. Lehovcová

17. 2. 2015 9:34
reakce na článek-pokračování

Na to, aby se to do včelstva

lilo, je lahvička dost malá. Dále pán vůbec nebere v úvahu dostatek či nedostatek včelí pastvy, o

tom se raději vůbec nezmiňuje. Vzhledem

k tomu, jaká je v současné době situace kolem včelího moru, divím, se,

že se o něm pán vůbec nezmiňuje.

0 0
možnosti
AL

A. Lehovcová

17. 2. 2015 9:36
Re: reakce na článek-pokračování

Myslím si, že napadat plošně všechny

včelaře, postihne pouze ty poctivé, kteří se o své včelky starají. Divím se Lidovým novinám a Lidovkám.cz, že to otiskly, aniž by se přesvědčily, kolik je v článku pravdy.

0 0
možnosti
AL

A. Lehovcová

17. 2. 2015 9:32
reakce na článek

Takovou snůšku nesmyslů a polopravd jsem už dlouho nečetla. Ten pán nemá moc znalostí  oborů přírodních věd-chemie, přírodovědy,

genetiky, fyziky a nakonec i historie. Pro příklad: methanol se v těle

nemůže rozkládat na formaldehyd a kys.mravenčí,

není na to dost kyslíku pro úplnou oxidaci. Kdyby to tak bylo, tak by

na methanol nikdy nikdo neumřel. Kys.mravenčí totiž není jedovatá.

0 0
možnosti
JF

J. Friedl

21. 3. 2015 15:44

Paní Lehovcová, nesmysly zde bohužel píšete vy. Kyselina mravenčí jedovatá samozřejmě je (to je také důvod, proč ji mravenci používají). Jedovatý není metanol sám o sobě, chová se podobně jako etanol. Ovčem etanol se rozkládá v těle na atetaldehyd a kyselinu octovou, což jsou neškodné látky. Oproti tomu metanol se rozkládá na formaldehyd a kyselinu mravenčí, což jsou jedovaté látky. Přesně jak se píše v článku nebo každé slušné učebnici biochemie.

Jak jste přišla na to, že je v těle nedostatek kyslíku, nechápu. Kdyby tomu tak bylo, mělo by tělo akutnější problémy.

Mimochodem protijedem proti metanolu je právě etanol. A to prostě proto, že zaměstná enzym provádějící rozklad na aldehyd a metanol se rozkládá pomaleji.

0 0
možnosti
JH

J. Holeček

16. 2. 2015 12:33
To podstatné

Víte, tenhle článek čte veřejnost. Ta nemá o rozdílech v názorech na intenzitu léčení a ve způsobech chovu včel tušení a taky to pro ni ani není podstatné. To hlavní co si laik z takovéhoto článku odnese je to, že včelaři "lijí" do úlu spoustu chemie a napadne je, že se pak může dostat do medu. To je ale naprostý nesmysl, žádná chemie se do úlů nelije a do medu se žádná chemie nemůže dostat z důvodů, které jsem popsal níže. To je to hlavní, co bychom se tady měli snažit sdělit těm, kdo si článek přečetli a ne se tady začít předhánět, kdo to děláme líp než ostatní, protože to v tomhle kontextu není vůbec důležité.

0 0
možnosti
JH

J. Holeček

16. 2. 2015 12:34
Re: To podstatné

To bylo pro pana Muchu

0 0
možnosti
MM

M. Mucha

16. 2. 2015 9:50
"Moderní včelaření"

Článek je napsán snad až příliš emotivně, ale v zásadě s ním souhlasím. Jsem včelař s několika včelstvy a chovám je snad kvůli včelám samotným. Med je spíš jakousi odměnou za péči. Ale k článku. Syntetická léčiva se sice do úlu nelijí, ale jsem přesvědčen, že se užívají mnohem víc než je nezbytně nutné. Za největší zlo páchané na včelách považuji takzvané preventivní léčení, aniž by se objektivně zjišťovalo, jak moc je včelstvo napadené. Podobné praktiky se donedávna používaly i u lidí a zvířat (a možná se ještě používají). Výroba léků je kšeft a syntetická léčiva je to největší svinstvo, ať už je užívají lidé, zvířata nebo včely. Přestože léčím jen velmi omezeně (na podzim), neuhynulo mi nikdy ani jedno včelstvo a zimní vzorky jsou v pořádku. Včely mají úžasné schopnosti, pokud jim dáme prostora, necháme jim v létě část medu pro vlastní potřebu (ne cukerný roztok) a nebudeme je nutit dělat něco, co je jim naprosto cizí a nepřirozené, čímž se, bohužel, "moderní včelaření" vyznačuje.

0 0
možnosti
JH

J. Holeček

16. 2. 2015 10:34
Re: "Moderní včelaření"

Ponechání části medu pro jarní rozvoj patří do moderního včelaření. Plošné léčení probíhá na podzim, takže tak léčí všichni a na jaře se léčí jen v naprosto vyjímečnýcných případech u kriticky postižených včelstev.

0 0
možnosti
KJ

K. Jež

16. 2. 2015 0:31
Kde koupím ten plástvový nechemický med ?

0 0
možnosti
JH

J. Holeček

16. 2. 2015 8:50
Re: Kde koupím ten plástvový nechemický med ?

U každého včelaře. Pokud se s ním domluvíte včas, myslím, že Vám většina z nich nechá nějaký stranou. A zaručeně bude nechemický.

0 0
možnosti