Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Měli Bójové vlast na našem území? To není vůbec jisté, upozorňuje archeolog

Kde domov můj, kde domov můj, zpívá se v české hymně. A ti Češi, kteří s oblibou odvozují svůj pradávný původ od keltského kmene Bójů, si mohou nápěv prozpěvovat nadále. Archeolog Vladimír Salač z Akademie věd totiž upozorňuje: Není jisté, že keltští Bójové měli svou vlast na našem území, jemuž dali jméno „Bohemia“. Vyvozuje to ze tří prvních zmínek o Búiaimonu či Boihaemu, ale i z archeologických souvislostí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AA

A. Alda

12. 6. 2017 13:44

Ta věc je přeci dávno jasná.

Keltů u nás žilo málo a výhradně v povodí velkých řek. Když přišly germánské vlny, smetly je velmi rychle. Germáni Kelty dílem vytlačili, dílem vyvraždili, zbytek asimilovali. A pak zde žili až do příchodu Hunů do Panonie. Po Hunech zde bylo prázdno a tento prázdný prostor Slované obsadili bez bojů.

0 0
možnosti

J. Škodák

12. 6. 2017 15:21

Ono to není tak jasné, jak si přestavujete a neustále se objevují nová archeologická naleziště a tak si to musíme v hlavách poněkud opravit! Ten prostor nebyl prázdný, po Hunech jsou to dále Avaři, kteří si podmaňují Slovany.

Koncem 5. a v průběhu 6. století se Langobardi přemístili od dolního Labe na Moravu a následně do Panonie. Pod tlakem Avarů, kteří jim nejprve pomohli zničit Gepidy, se v roce 568 vydali Langobardi vedení králem Alboinem z Panonie do severní Itálie a založili zde langobardskou říši. Její existence trvala pak až do druhé poloviny 8. století, než si ji podrobil Karel Veliký. Toto tažení, kterému předcházel moudrý pokus východních Římanů usadit Langobardy v severní Itálii jako federáty, je považováno za konec období stěhování národů. Císařským vojskům se podařilo udržet jen asi polovinu poloostrova (včetně Ravenny a Říma). Asi v téže době se poprvé objevují Bavoři a o něco později obsazují Slované kdysi germánská území a usazují se na dosud římském Balkáně.

0 0
možnosti
VK

12. 6. 2017 9:08

mimo mísu, neznám nikoho kdo by odvozoval svůj původ on Bójů. Kromě toho česká historie na našem území přišla až později, takže všechny tyto kmeny mají na českou historii mizivý dopad. Ale je to zajímavé povídání o osídlení před příchodem slovanů.

0 0
možnosti

J. Škodák

12. 6. 2017 12:05

Pokud sledujete sdělovací média nemůžete něco takového tvrdit. Znám hodně Čechů, kteří tvrdí že jsou potomky Keltů a dokonce to mají geneticky potvrzené. Uctívají keltské božstvo a schází se na opidech.

0 0
možnosti

J. Škodák

11. 6. 2017 22:30

Velice podnětný článek a těch změn v české historií je poněkud více! Tu změnu by potřebovaly udělat všechny ty české dubové palice! V Rousínově se začalo asi před pěti lety se stavbou autobusového nádraží. Bagry odkryly vrchní vrstvu hlíny a našlo se sídliště, kde byl pohřbený Kelt s celou výbavou u germánské chaty. Zrovna jsem se studenty naší školy probíral v dějinách výtvarné kultury dobu železnou a bronzovou a tak jsem se tam se studenty vydal. Archeoložka nám vše vysvětlila a bylo to velmi zajímavé. Ptal jsem se podle čeho se to pozná, že se jedná o tzv.germánské chaty a bylo to dobře vidět. Spěchalo se, aby stavební firma mohla pokračovat a vyšel k tomu článek v okresních novinách. O germánském sídlišti tam nebyla zmínka, Zavovlal jsem do muzea paní archeoložce, proč tam byla zmínka jen o tom Keltovi. Odpověděla, že do redakce poslala celou zprávu. Tak jsem zavolal do redakce a bylo mně sděleno, že to germánské sídliště není jen historická, nýbrž také politická záležitost!

0 0
možnosti

J. Škodák

11. 6. 2017 22:39

Tak tomu se říká česká ubohost! To, co je zde napsáno tomu odpovídá, protože Kvádové táhli v 1.stol.př.nl. přes Moravu. Kdyby se to přihodilo v době obrození, bylo by to pochopitelné, protože by to byl odpor proti všemu germánskému, kdy se čeští nacionalisté neštítili ani podvodů. Ale takto se uboze zachovat v dnešní době je neomluvitelné!

0 0
možnosti
JN

J. Nový

11. 6. 2017 19:03

Tak to o nich zpívala Sabrina tu svoji písničku:

Bójs, Bójs, Bójs....

0 0
možnosti
MJ

M. Jandáková

11. 6. 2017 14:31

Minulost je nejistá. Zřejmě nejsme ani keltové, ani slované. Jsme potomky německých kvádů a konečně se znovusjednotíme - in einem Heim. Mě to baví.-)

0 0
možnosti
HDB

H. Balzám

11. 6. 2017 12:56

"Špičkový výzkum ve veřejném zájmu!" = někdo, nevíme kdo, někde, nevíme kde, řekl o někom, nevíme o kom, něco, nevíme co... a možná to bylo úplně jinak :-):-):-)

0 0
možnosti
MH

M.Halasek

11. 6. 2017 11:49

Nejhlavnější na tom je, že kdo si stále myslí , že Češi jsou Slované je hlupák. Můj rozbor DNA mě stál 2600 Kč , ale stálo to za to. 60% Němec, 20% Madar, 10%Čech, 10% Žid.

0 0
možnosti
LM

11. 6. 2017 12:12

Vetsine ale po DNA testu vyleze ven; rudy ohnout, socan, komous, ovarovec ... :)

0 0
možnosti
VV

11. 6. 2017 10:56

Propagace bludu je nejen v historii, ale asi vsude, vcetne te nize zminene fyziky.

K radne vede patri overovani, dohledani puvodnich zdroju.

Randova rekla v teto souvislosti jednu pamatnou vetu - volne cituji - ze zadny vedec hodny toho jmena si nemuze dovolit rici, 'nase generace zacina tam, kde ta predchozi skoncila, tedy navazuje na badani predchozich generaci vedcu'. Takovy nekriticky pristup je zivnou pudou pro propagovani omylu, treba i po staleti. A nasledek byva, ze se veda dostava vice a vice do slepe ulicky, z niz neni vychodiska.

0 0
možnosti
FK

11. 6. 2017 12:35

Propagace nějaké fyzikální hypotézy není důkaz a důkazem ve fyzice je experimentální ověření. Nic jiného fyzika neuznává. Ovšem i fyzikální ověření se děje v nějakém definičním oboru, které se samozřejmě může posunout a pak se hledá nová hypotéza, která by nové podmínky popsala.

0 0
možnosti
FN

F. Navr8til

11. 6. 2017 9:37

Proč máme tolik dokladů o pobytu Keltů a málo o pobytu Germánů? Protože Keltové zde žili nepřetržitě, zatímco Germáni přišli a za nějaký čás odtáhli. Slované byli lidé nížin, živili se především pěstováním obilí. Keltové byli lidé kopců, kde si stavěli opevněná sídliště. Důležitý pro ně byl zejména chov dobytka a těžba a zpracování kovů a dalších surovin. Dlouho dobu pak Slované a Keltové mohli žít vedle sebe bez konfliktů a postupně proběhnout asimilace.

0 0
možnosti
RD

11. 6. 2017 13:01

Ano, o tom svědčí i některá keltská místní jména, která používáme dodnes.

0 0
možnosti
FK

11. 6. 2017 9:33

Závěr článku: "vše mohlo být i jinak". Ale to přece chápe každý. Historici musí nalézt tolik důkazů, aby se následně mohli dohodnout na hypotéze s nejvyšší mírou pravděpodobnosti. Tak to platí třeba i ve fyzice, i když hypotézy se zde ověřují v realitě, což u historie samozřejmě nelze. Já jako laik, jsem pak nucen si myslet, že ti historici vlastně neví vůbec nic.

0 0
možnosti