Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dítě zplozené třemi rodiči? Jde to, ale má to svá rizika

Věda

  7:00
LONDON - Boj o početí dítěte může být hlavní starostí, která někdy zklame páry, ale také nebezpečným experimentem na matkách a dětech, varují vědci a odborníci na etiku. Velká Británie, která spustila pokročilou formu in vitro fertilizace, tj. oplodnění ve zkumavce, je první zemí, která uzákonila možnost zplodit dítě s pomocí tří účastníků. První dítě takto „vytvořené“ spatřilo světlo světa v Mexiku, uvedl server BBC News.
Dítě v kočárku (ilustrační foto)

Dítě v kočárku (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jedny z prvních dětí, jimž dala život nová metoda, se také narodí začátkem roku 2017 na Ukrajině. Vědci říkají, že obě ukrajinské ženy byly více jak dvacet týdnů těhotné se speciálně upraveným plodem. K tomuto „pokusu“ se ale někteří vědci staví skepticky. Tvrdí, že by tuto metodu zakázali, dokud se neprokáže, že se první děti narodí skutečně zdravé.

Děti, „vytvořené“ třemi rodiči, se neobjevily jenom ve Velké Británii. Minulý měsíc vědci odhalili, že pár v Jordánsku má zatím zdravé dítě, vytvořené touto metodou.

Zplození dítěte třemi rodiči má ale i svá úskalí. Na Ukrajině se například objevil případ, kdy embryo vzniklé in vitro fertilizací, náhle přestalo růst ve fázi dvojbuněčného dělení, tvrdí Valerij Zuckin, ředitel Kliniky reproduktivní medicíny v Kyjevě.

Dítě má 0,1 % DNA od dárkyně

Zuckinův tým použil metodu nazvanou nukleární přenos. Vědci oplodnili vajíčko matky a vajíčko od dárkyně otcovou spermií. Za použití jemné jehly vyjmuli jádro z matčina oplodněného vajíčka – buněčné tělísko, které obsahovalo jak matčiny, tak otcovy chromozomy. Poté nahradili jádro oplodněného vajíčka dárkyně, a tak vytvořili embryo, které obsahovalo sadu chromozomů od rodičů a zároveň bylo odolnější před případnými riziky. Dítě potom mělo 0,1 procenta DNA od dárkyně.

Celá myšlenka je založená na tom, že uvnitř cytoplazmy se nacházejí enzymy, které pomáhají buňkám růst a dělit se. Pokud aplikujeme jádro z vajíčka do vajíčka jiné ženy, tak je zde naděje, že se eliminuje případné zastavení vývoje embrya.

Vědci chtějí jistotu

Naproti tomu Dean Betts z kanadské Western University před novou metodou varuje. „Je to příliš riskantní,“ sdělil Betts. „Je potřeba provést více výzkumů. Zakázal bych provádět tyto procedury, dokud nebude jisté, že přispějí k větší bezpečnosti,“ dodal.

Zukin tvrdí: „Někteří pacienti očekávají uskutečnění dalších embryových přenosů, ale rádi bychom si byli jisti, zda se děti narodí zdravé.“

Klíčovým argumentem, proč britský parlament umožnil novou metodu, byl ten, že u žen s vážnou mutací mitochondrií není jiná možnost léčby. Na druhou stranu existuje několik možností, jak léčit neplodnost, ne ale tak efektivních.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!