Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dívky ve školách dostávají lepší známky, i když vědí to samé co chlapci

Vzdělávání

  17:12
PRAHA - Výzkumy opakovaně ukazují, že dívky mají ve škole lepší známky než chlapci i v případě, že jsou jejich výsledky v testech srovnatelné, uvedla Česká školní inspekce (ČŠI). Potvrdilo se to podle ní také při důkladné analýze výsledků mezinárodního průzkumu TIMSS 2011 a PIRLS 2011 zaměřeného na znalosti matematiky a čtení u žáků čtvrtých tříd základních škol.
Ilustrační foto: školák

Ilustrační foto: školák foto: Shutterstock

Chlapci při testu z matematiky dosáhli průměrně 516 bodů a měli průměrnou známku na vysvědčení 1,9, zatímco průměrný výsledek dívek byl o jedenáct bodů horší, ale na vysvědčení měly průměrnou známku 1,7. S využitím dalšího statistického modelování analytici zjistili, že dívky ve čtvrtém ročníku mají při stejných výsledcích v testech 1,3krát větší šanci získat jedničku z matematiky než chlapci. V případě českého jazyka je tato šance u dívek dokonce 1,9krát vyšší.

V češtině se jedna dívka vyrovná rovnou 2 chlapcům

Podle inspekce v tom může hrát roli, že známky na vysvědčení neodráží pouze měřitelné znalosti, ale také míru pečlivosti, intenzitu soustředění na výuku, kvalitu vypracování domácích úkolů a další faktory.

Znevýhodnění chlapců při známkování jim ztěžuje roli při průchodu vzdělávací soustavou. „Výzkumy poukazují na skutečnost, že dívky se častěji než chlapci dostávají do výběrových škol (víceletých gymnázií i výběrových základek), na čtyřletá gymnázia a obecněji i na středoškolské maturitní obory,“ uvádí se v analýze ČŠI. Od známek se pak odvíjí sebehodnocení žáků a jejich vlastní rozhodování o dalším studijním zaměření, doplnila.

Především v případě matematiky jsou však navzdory lepším známkám určitým způsobem znevýhodněny i dívky. Výzkumy ukazují, že od učitelů mnohdy dostávají zpětnou vazbu, že „jsou pečlivé, ale nemají buňky na matematiku“. Vedle školy se přitom na vytváření těchto stereotypů podílí také rodina.

Rozdíly ale nejsou v genech

Dívky si z toho podle inspekce odnášejí postoj, že dobrou známku dostávají vlastně nezaslouženě, a nevěří si. To následně ovlivňuje jejich ochotu se matematikou zabývat a studovat obory, kde se matematika vyžaduje. „Nerovnosti, které vidíme v podílu žen ve středoškolských a vysokoškolských oborech s matematikou, tak mají zárodky již v předškolním období a na 1. stupni základní školy,“ doplnila analýza. Učitelé by podle inspekce měli mít vysoká očekávání také od dívek a měli by je povzbuzovat, aby si věřily.

Rozdíly ve výsledcích v samotných testech byly v Česku výraznější v matematice, kde jedenáctibodový rozdíl ve prospěch chlapců patří k nejvyšším v rámci 50 zúčastněných zemí. Statisticky významné rozdíly mezi pohlavími byly v této oblasti zjištěny ve 24 zemích, přičemž v Thajsku, Kataru, Ománu a Kuvajtu byly úspěšnější dívky. Ve 26 zemích včetně Maďarska, Anglie nebo Švédska žádný výrazný rozdíl nebyl. Podle autorů analýzy to popírá argumenty, že genderové rozdíly jsou přirozené a geneticky podmíněné.

Ve čtenářské gramotnosti byly české dívky díky průměrnému skóre 549 bodů o sedm bodů lepší než chlapci. Něžné pohlaví dosáhlo lepších výsledků ve 40 z 45 zúčastněných zemí, tuzemský rozdíl mezi nimi patří k těm nejmenším. Postupem času se rozdíly ve výsledcích mezi chlapci a dívkami v Česku i ostatních zemích snižují.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.