Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Do evropských moří míří obávané medúzy, varují vědci

Věda

  7:00
ŘÍM - Žraloci. Mořští hadi. Odpady. Existuje spousta věcí, které člověku brání užívat si moří či oceánů, a které mu dokážou zkazit jinak velmi příjemnou dovolenou na pláži. Ovšem snad žádný jiný z mořských tvorů neprobouzí u plavců tolik paranoie jako medúzy - želatinózní makro-zooplankton - jestli se jich tedy doopravdy chcete začít štítit.
Medúza (ilustrační foto)

Medúza (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Evropští vědci varují, že nárůst počtu medúz může ohrozit nejen rozmanitost živočichů v mořích, ale také zdraví turistů na plážích ve střediscích od Středozemního až po Černé moře.

PSALI JSME TAKÉ:

Podle zprávy nazvané "Posouzení rozkvětu medúz ve Středozemním a Černém moři", kterou sepsal Fernando Borea z Všeobecné rybářské komise pro Středozemí a OSN, si vědci začínají všímat toho, co cestovatelé ve Středomoří zaznamenávají už celé roky.

Počet medúz stoupá

"V posledním desetiletí sdělovací prostředky hlásí čím dál tím vyšší výskyt volně plovoucí formy žahavců se zvonem a žahavými rameny," uvádí zpráva, z níž cituje server CNN. "Tisíce turistů byly požahány a rybolovný průmysl zaznamenává škody a ztráty."

Jakkoli výskyt a periodický nárůst počtu medúz je podle studie "známý od dávných dob a je součástí normálního fungování oceánu", další příčinou doslova explodující medúzí populace v posledních letech je globální oteplování a nadměrný lov ryb. Tím z moří mizí přirození predátoři medúz, takže jejich počet může nerušeně stoupat.

Jedovatá čtyřhranka Fleckerova

"Na italském ostrově Lampedusa, kam jezdí 300 tisíc turistů ročně, jsou nyní pláže, kde mohou lidé plavat v moři jen jediný týden," řekl profesor italské Salentské univerzity Stefano Piraino. A barcelonský Ústav mořských věd "letos na jaře zaznamenal nárůst jednoho z nejjedovatějších druhů medúz, talířovky svítivé (Pelagia noctiluca) podél pobřeží Katalánie a Valencie".

K celkově nejzamořenějším pobřežím medúzami patří Malta, Sardinie, Sicílie a části Izraele a Libanonu. V roce 2010 byl na Sardinii zaznamenán první smrtelný případ požahání medúzou.

"Turistika spojená s pobytem u moře je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro celou oblast Středomoří," uvedla studie. "Pokud tu budou nadále žahavé medúzy, požahaní turisté mohou začít rušit rezervace nebo zkracovat pobyt, což sníží příjmy z turistického ruchu."

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...