Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dokážeme zachránit lidské životy před infekcí, říká odborník

Zdraví

  7:00
Kdyby se podařilo očkovat více seniorů proti pneumokokovým infekcím, znamenalo by to záchranu životů, upozorňuje Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti a profesor Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.
Vědec (ilustrační foto)

Vědec (ilustrační foto) foto: Reuters

LN Koho pneumokoky ohrožují nejvíce?
V současné době jsou z hlediska věku nejvíce ohroženou skupinou osoby starší 65 let. Téměř polovina všech závažných forem pneumokokových onemocnění v celé populaci proběhla v loňském roce právě u seniorů a 94 procent všech úmrtí na toto onemocnění v roce 2014 se vyskytlo u dospělých osob. Většině se dalo předejít očkováním. Další ohroženou skupinou osob jsou kuřáci a chronicky nemocní lidé bez ohledu na věk. Příčinou je hlavně snížená výkonnost imunitního systému, nedostatečná funkce buněčné imunity, a tím nedostatečná obranyschopnost organismu proti pneumokokovým bakteriím.

LN V čem jsou pneumokokové infekce nebezpečné?
Vpřípadě pneumokokových infekcí nejde ani tak o komplikace, jako o závažnost průběhu, způsobeného bakterií. Pneumokok má na svém povrchu enzymy, které mu umožňují proniknout do krevního řečiště, napadnout mozkové obaly, osrdečník, klouby, pobřišnici. Tyto závažné průběhy jsou nejčastější u novorozenců a kojenců, u dlouhodobě oslabených osob a seniorů. Zároveň má pneumokok takové složení svého pouzdra, že imunitní systém, který je nezralý u malých dětí nebo je oslabený jinou nemocí, případně je „vyhaslý“ věkem, se neumí bránit a s tímto mikrobem bojovat.

Infekce útočí na seniory i děti. Mají nárok na bezplatné očkování

LN Liší se průběh onemocnění s ohledem na věk?
Liší. U dospělých je převažující formou pneumokokový zápal plic, kdežto u dětí je to zánět středouší, septické stavy nebo zánět mozkových blan. U seniorů až 75 procent pneumokokových onemocnění tvoří zápaly plic. V celé Evropě je výskyt zápalů plic 14krát vyšší u seniorů než u ostatní populace.

LN Mnoho seniorů, ale i lidí mladšího věku má chronické zdravotní problémy, třeba diabetes. Má i toto vliv na průběh onemocnění?
Chronické onemocnění vede k oslabení té složky imunitního systému, která má bojovat s pneumokokem. Proto jsou ve vyšším ohrožení a riziku zejména osoby s poruchou či ztrátou sleziny, s chronickým onemocněním plic, srdce, jater a ledvin, také diabetici nebo například osoby po transplantaci. Pneumokokové onemocnění může také daleko závažněji, s rizikem úmrtí, probíhat u osob se zhoubným nádorovým onemocněním, zvláště pak při onemocnění krve. Ne vždy si například kuřáci uvědomují, že dlouhodobé dráždění sliznice dýchacích cest kouřem vede ke snížení takzvané slizniční imunity a tím ke zvýšenému riziku napadení dýchacích cest pneumokokem.

LN Proč na pneumokokové infekce lidé umírají?
Jedním z důvodů může být, že se nemoc včas nezačne léčit vhodnými antibiotiky. Na druhou stranu u oslabených osob nemusí ani antibiotika pomoci. Invazivita bakterie je natolik silná, že prolomí ochrannou imunitu a i přes léčbu může člověk zemřít. Hlavní důvod závažného průběhu spojeného s úmrtím je síla bakterie a nedostatečný výkon imunitního systému. Proto je řešením posílení imunity u seniorů nebo oslabených osob účelně voleným očkováním. Očkovací látka zvýší potřebnou složku imunity tak, že je schopna boj s bakterií vyhrát.

LN Jaký je zájem o očkování proti pneumokokům v Česku?
Bohužel stále minimální. Zájem o očkování proti pneumokokům můžeme přirovnat k chřipce, kde se nechává očkovat pouze 5–7 procent populace. Lepší je situace v dětské populaci, kde rodiče nechávají očkovat proti pneumokokům 77 procent dětí, ale sami rodiče a prarodiče již očkování pro sebe nepovažují za důležité. Například v USA je proočkovanost v kategorii 19–64 let 21,2 procenta, a u seniorů starších 65 let dokonce téměř 60 procent. O těchto číslech si můžeme nechat jenom zdát.

LN Proč myslíte, že je ten zájem tak malý?
Lidé asi nevědí, jaké je riziko a komu hrozí závažný průběh onemocnění či úmrtí. Je zapotřebí, aby nejenom praktičtí lékaři, ale také stát a zdravotní pojišťovny kladli větší důraz na prevenci než na léčbu. Naši pacienti také ještě nejsou tak zvyklí, na rozdíl od západní Evropy, se aktivně starat o své zdraví a více se zaměřit na předcházení nemocí.

LN Co by se stalo, kdyby u nás přibylo očkovaných seniorů?
Zcela nepochybně by došlo k úspoře nákladů na léčbu nemocných. V některých zemích, kde je vysoká proočkovanost dětí proti pneumokokům, pozorují pokles onemocnění nejenom u těchto dětí, ale také u dospělých a seniorů. Je to dáno tím, že děti jsou často zdrojem nákazy pro dospělé. Unás tento efekt bohužel nepozorujeme, možná to souvisí s ne ještě zcela dostatečnou proočkovaností dětí. O to více než v jiných zemích by rozsáhlejší očkování seniorů zcela jistě snížilo současný nejvyšší trend výskytu v této věkové kategorii, snížila by se jejich úmrtnost a náklady na hospitalizace a drahou léčbu.

Autor: