Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Domácí porod ženám rozhodně nedoporučuji, říká lékařka

Zdraví

  6:20
Neexistují žádné seriózní studie, které by potvrzovaly, že císařský řez ohrožuje psychiku matky či dítěte, říká docentka Laura Janáčková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Těhotenství (ilustrační foto). foto: Reprofoto

LN Říká se, že během těhotenství se u ženy vyplavují hormony dobré nálady – endorfiny. Platí to vždycky?
Těhotenství představuje pro každou ženu nejen období radosti, ale i zátěže a stresu. V prvních třech měsících se míra stresu odvíjí hlavně od toho, zda je miminko chtěné. Hodně záleží také na sociální a ekonomické situaci rodiny. Kromě toho dnes existuje poměrně početná skupina žen, které delší dobu nemohou přijít do jiného stavu. Mají za sebou potraty, úmrtí plodu nebo umělé oplodnění – to vše přináší velkou psychickou zátěž. O to větší bývají pak jejich obavy z toho, zda těhotenství dobře dopadne. Ale i ženy, které své miminko pečlivě plánovaly a jsou dobře zabezpečené, prožívají leckdy úzkost, jestli všechno zvládnou. Vprvních týdnech gravidity bývají navíc tyto obavy umocněné těhotenskými nevolnostmi, které souvisejí s hormonálními změnami.

LN Jaká psychická úskalí přináší pozdější období?
Do 7. měsíce těhotenství si většinou maminky vytvářejí úzký vztah k miminku. Zároveň však podstupují celou řadu vyšetření a čekání na výsledky testů bývá mnohdy velmi stresující. Zásadně se v tomto období mění i tvar jejich těla, ženy mívají nejednou obavy z toho, zda jsou pro partnera dostatečně atraktivní a sexuálně přitažlivé. Někdy zase sex úplně odmítají z obavy, aby neublížily svému miminku. Těhotenství je zkrátka velká hormonální změna, na kterou ženy odlišně reagují. Některé bývají víc podrážděné a úzkostné, zatímco u jiných tento stav vyvolává spíše příjemné pocity a větší sexuální náruživost.

LN Co udělá s psychikou ženy blížící se porod?Před porodem většinou převažuje strach, ženy se bojí nejen o miminko, ale i o sebe. Nezřídka se setkáváme s tím, že je napadají i otázky konečnosti. Uvažují ale také o tom, jakou formu porodu zvolit, a bohužel se nechávají často ovlivňovat také internetem nebo zkušenostmi kamarádek. Za velmi nebezpečné považuji v současné době zejména názory, které propagují návrat k domácím porodům. Jejich zastánci mají sice pravdu v tom, že ženy rodily po staletí doma, na druhé straně se už nezmiňují o tom, jak velká byla tehdy ve srovnání s dneškem kojenecká úmrtnost.

LN Příznivci domácích porodů se ale většinou odvolávají na to, že takový porod probíhá ve větší pohodě. Co o tom soudíte?
Pravdou je, že ne v každé porodnici mají všichni lékaři a sestry k rodičkám ten správný přístup. Ženám leckdy vadí i neosobní nemocniční prostředí. Myslí si, že doma, kde to znají, bude pro ně i pro rodinu porod snazší a lepší. Ve skutečnosti tomu tak ale není, už proto, že při domácím porodu musí žena nést odpovědnost za všechna rizika, která během něj mohou nastat. Rodit doma bych proto žádné nastávající mamince určitě neradila. V každém případě bych jí však doporučila, aby si předem velmi pečlivě vybrala porodnici a porodníka, kterému může důvěřovat.

LN V poslední době se objevily názory, že císařský řez může nepříznivě ovlivnit psychický stav matky i vývoj dítěte. Myslíte, že je na tom něco pravdy?
Skutečně jsem četla různé spekulace o tom, že tento způsob porodu může mít negativní vliv na poporodní adaptaci novorozence, a dokonce i na jeho povahu či společenskou úspěšnost. Takto narozené děti bývají prý více plačtivé, brání se dotekům a trpí nižším sebevědomím. Ve skutečnosti ale neexistují žádné seriózní studie, které by tyto domněnky potvrzovaly. Sama mám tři děti, z nichž dvě se narodily císařským řezem, a z vlastní zkušenosti vím, že se u nich žádné z těchto problémů neprojevily. Osobně tedy zastávám názor, že volba porodu nemá vliv na psychiku matky ani na vývoj dítěte, pokud ovšem porod proběhne řádně a bez komplikací.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

LN Do jaké míry mohou psychické problémy v těhotenství souviset s věkem?
Vyšší riziko poruch prožívání a přizpůsobování se stresu samozřejmě mají příliš mladé dívky, které těhotenství neplánovaly. V současnosti však spíše přibývá žen, které zakládají rodinu až okolo pětatřiceti let, což ovšem bývá také rizikové. Ve chvíli, kdy jim začnou tikat biologické hodiny, nemohou totiž mnohdy najít vhodného partnera, navíc mívají problémy s otěhotněním, což může nepříjemně poznamenat i jejich sebevědomí. Bojí se ztráty ženskosti, hledají viníka, žijí ve strachu, že od nich partner odejde, a touze otěhotnět podřizují partnerský i sexuální život. Starší prvorodičky pak bývají navíc často úzkostnější a až příliš se snaží být ve všem dokonalé.

LN Jak poznamená psychiku ženy narození miminka?
Hned po porodu se dítě pro matku stává středobodem všeho. Muži s tím často mívají problém, protože do té doby se v onom středobodu nacházeli oni. Najednou je matka unavená, vyčerpaná a věčně zaneprázdněná. Tato situace většinou od základu prověří každý partnerský vztah, ovlivnit může i sexuální život. Některé ženy mají pocit, že svoji roli nezvládají, jiné se naopak domnívají, že pouze ony samy nejlépe vědí, jak pečovat o dítě. Všechno je o to horší, když mají za sebou nějakou negativní zkušenost – ať už to je rizikové těhotenství, nebo předčasný porod, či potrat. Na rozdíl od muže si navíc žena vztah k dítěti utváří už v průběhu těhotenství. Pokud však muži nedovolí, aby se po porodu na péči o ně podílel, pak se mu jen těžko podaří utvořit si k dítěti odpovídající otcovský vztah.

LN Kolik žen postihují takzvané poporodní deprese?
Existují tři typy poporodních depresí. K těm nejméně závažným patří poporodní blues, s nímž se může setkat až 80 procent žen. Vyskytuje se zhruba 2. až 4. den po porodu, trvá asi dva týdny a většinou spontánně odezní. Projevuje se podrážděností, úzkostmi, přecitlivělostí, psychickou labilitou, sníženou schopností cítit lásku k novorozenci s následným sebeobviňováním. Asi 10 procent žen trpí závažnější poporodní depresí, která se projevuje únavou, podrážděností, úzkostí, pesimismem, sebevýčitkami, nespavostí, ztrátou potěšení a někdy i obavou, že dítěti cíleně ublíží. Pokud tento stav přetrvává dlouhodobě, je nutné vyhledat odborníka. Stejně tak jako u vzácné formy poporodní deprese, takzvané laktační psychózy, která se projevuje neklidem, poruchami spánku, podrážděností, bludy a halucinacemi. V těchto případech bývá někdy nezbytná i hospitalizace.

LN Je možné těmto problémům předem zabránit?
Některým problémům je možné preventivně předejít správným výběrem partnera, plánovaným těhotenstvím, dobrým výběrem gynekologa i porodníka. A také správnou psychickou přípravou. Jindy pomůže konzultace u odborníka, například psychologa či sexuologa.

Autor: