Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dva případy podezření na ebolu mimo Afriku se nepotvrdily

Zdraví

  17:15
TORONTO/RIJÁD - Dva nemocní lidé, které kvůli podezření na ebolu testovali lékaři v Kanadě a Saúdské Arábii, tento smrtelný virus v těle neměli. Z trojice západoafrických zemí, v nichž na ebolu zemřelo již téměř tisíc lidí, je situace nejvážnější v Libérii, jejíž zdravotní systém podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) boj s virem vůbec nezvládá. Sousední Guinea dementovala zprávy, že by zcela uzavřela hranice, aby předešla šíření nemoci, uvedla stanice BBC.

Děti se učí, jak si dávat na nebezpečný vir pozor foto: Reuters

Laboratoř v kanadském Winnipegu, která testovala vzorky pacienta s příznaky podobnými ebole, který přicestoval z Nigérie, nenašla v jeho těle stopy viru. Stejně tak dopadl test saúdského muže, který před několika dny zemřel s vysokými horečkami, když předtím přiletěl ze Sierry Leone. Vzorky, které z Rijádu poslali do americké laboratoře, byly vyhodnoceny jako negativní, uvedlo saúdské ministerstvo zdravotnictví.

Země z preventivních důvodů přestala vydávat víza muslimským poutníkům z Libérie, Sierry Leone a Guiney, kteří by mohli během pouti do Mekky šířit nákazu. Podle agentury AP se toto omezení dotkne asi 7400 lidí.

Jedna z postižených zemí Guinea naproti tomu dementovala sobotní zprávu svého ministerstva zdravotnictví o uzavření hranic s Libérii a Sierrou Leone, které mělo zabránit šíření nových případů. V Guinei v poslední době na rozdíl od sousedních zemí nakažených příliš nepřibývá. Státní televize však podle BBC uvedla později tvrzení na pravou míru s tím, že místo úplné uzavírky hranic "jsme spíše podnikli zdravotnická opatření na hraničních přechodech". Bližší podrobnosti televize neoznámila.

Podle liberijské koordinátorky nevládní zdravotnické organizace MSF Lindis Hurumové místní zdravotnický systém pod náporem případů eboly zcela kolabuje. "Vidíme, jak se celý systém zdravotní péče rozpadá," řekla BBC Hurumová, podle níž v minulém týdnu bylo uzavřeno pět největších nemocnic v metropoli Monrovii.Nespokojeni s reakcí vlády na šíření nemoci jsou i místní obyvatelé, kteří v sobotu zablokovali nejrušnější dálnici v zemi, protože úřady podle nich nesbírají těla lidí, kteří zemřeli na ebolu. Liberijská policie v sobotu navečer protest rozehnala a silnici uvolnila.

Smrtelnému virovému onemocnění podlehlo v západní Africe od února 961 lidí, nakazilo se jich téměř 1800. První případ už léčí také zdravotníci v Evropě - ve Španělsku pečují o duchovního, který se v Africe virem nakazil.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...