Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Einstein měl pravdu. Vědci podrobili zkoušce teorii relativity

Věda

  22:35
WASHINGTON - Mezinárodní tým vědců objevil nejhmotnější neutronovou hvězdu, pomocí níž podrobil zkoušce Einsteinovu teorii relativity v doposud nejextrémnějších podmínkách. Výsledek potvrdil, že Einstein měl pravdu.

Albert Einstein foto: Shutterstock

Teorie relativity je souborem dvou fyzikálních teorií, jejichž autorem byl slavný americký fyzik německého původu Albert Einstein. Nejdříve Einstein publikoval takzvanou speciální teorii relativity (1905), poté k ní přibyla takzvaná obecná teorie relativity (1916).

Cílem obou teorií bylo vysvětlit fakt, že se elektromagnetické vlnění nechová v souladu s Newtonovými zákony o pohybu. Později vznikla relativistická fyzika, která studuje jevy odehrávající se při vysokých rychlostech.

Dosavadní představy o prostoru a času mezi hmotou a energií

Německý odborný časopis Annalen der Physik uveřejnil v září 1905 článek K elektrodynamice pohybujících se těles, ve kterém Einstein předložil takzvanou speciální teorii relativity. Tato teorie se základním východiskem konstantní rychlosti světla zcela rozmetala dosavadní představy o vztazích mezi prostorem a časem a mezi hmotou a energií a zahájila relativistickou epochu fyziky trvající dodnes. Einstein například formuloval jednotný čtyřrozměrný časoprostor a zavedl do fyziky pojmy jako dilatace času, kontrakce délek či relativnost současnosti.

Einstein měl pravdu. Vědci podrobili zkoušce teorii relativity

Obecnou teorii relativity zveřejnil slavný fyzik poprvé v prosinci roku 1915 při přednáškách na Pruské akademii věd, ale publikoval ji až v roce 1916. Tato teorie vychází z toho, že považuje za ekvivalentní všechny pozorovatele a pro všechny platí stejné zákony obecné relativity, i když je jejich pohyb se zrychlením. Gravitace tady nepůsobí jako síla, ale jako důsledek zakřivení časoprostoru. Je to geometrická teorie předpokládající, že přítomnost hmoty zakřivuje časoprostor.

Některé rovnice obecné teorie relativity zveřejnil již před Einsteinem německý matematik David Hilbert. Je pravděpodobné, že se na definování obecné relativity podíleli oba vědci.

Při vykládání nesnadné Einsteinovy teorie relativity si učitelé vypomáhají různými příklady. Mezi nejznámější patří takzvaný paradox dvojčat. Jedno z dvojčat zůstane na Zemi a druhé odletí raketou ke hvězdám. Vesmírná loď se přiblíží rychlosti světla, po čase se vrátí na zeměkouli. Zatímco astronaut mezitím zestárl jen o málo, z jeho dvojčete, které zůstalo na Zemi, je stařec.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...