Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté spustili kampaň proti japonským velrybářům

Věda

  15:21
SYDNEY - Tradiční kampaň proti japonským velrybářům oficiálně spustila nevládní radikální ekologická organizace Sea Shepherd Conservation Society. Její aktivisté se pravidelně v zimních měsících snaží zabránit lovu kytovců v antarktických vodách.
Velryba - ilustrační foto.

Velryba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Letošní kampaň, která je devátou a zároveň největší v historii organizace, nese přízvisko Nulová tolerance. Informovala o tom agentura AFP. Zúčastnit se jí mají čtyři plavidla, tři bezpilotní letouny, vrtulník a asi stovka aktivistů. Z přístavu v Melbourne již vyplula vlajková loď aktivistů Steve Irwin, která má velrybářská plavidla pronásledovat.

Ekologičtí aktivisté letos do boje proti lovu velryb vyrazili dříve než minulých letech. Nechtějí prý totiž vyčkávat ve vodách Antarktidy, ale spíše velrybáře překvapit v severním Tichomoří u japonského pobřeží.

ČTĚTE TAKÉ:

"Letošním úkolem je zadržet je co nejdříve..., aby nemohli zabít ani jednu velrybu," řekl AFP ředitel australské pobočky organizace Jeff Hansen.

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Tokiu ale byla udělena výjimka, která Japoncům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely. Lov probíhá v japonských pobřežních vodách a ve vodách Antarktidy. Japonské úřady tvrdí, že lovení kytovců je nedílnou součástí japonské kultury.

Velryba - ilustrační foto.

Kritikové ale poukazují na to, že maso usmrcených zvířat se v Japonsku prodává na jídlo. Lov velryb zpravidla trvá od listopadu či prosince do přelomu února a března. V roce 2011 aktivisté námořními útoky dosáhli toho, že japonská vláda antarktickou velrybářskou sezonu ukončila předčasně. Japonci tehdy chytili 172 velryb, pětkrát méně, než měli v úmyslu.

Autoři: ,