Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Epidemie cukrovky vzrůstá. Může za to nezdravý životní styl

Zdraví

  6:29
Cukrovkou v Česku onemocní každý desátý člověk, z toho dva až tři o své chorobě nevědí. Pokud nezměníme životní styl, potká tato nemoc v budoucnu každého třetího z nás, varují odborníci.

Dejte pozor na sladidla, varuje expert na éčka foto: Shutterstock

Dobrou zprávou je, že přicházejí nové léky pro diabetiky, po kterých se netloustne. První zprávy o cukrovce pocházejí již ze starého Egypta. Choroba je to tedy stará jako civilizace sama. V posledních letech jsme ale svědky něčeho, co by se dalo nazvat diabetickou epidemií či dokonce pandemií.

Nová léčba cukrovky míří na ledviny, nyní je dostupná i v Česku

Odhaduje se, že v globálním měřítku nemocí trpí 387 milionů lidí, což je více než pět procent veškeré světové populace. V posledních letech navíc počet nemocných strmě vzrostl. „O diabetu se před deseti lety skoro nehovořilo, v průběhu minulé dekády však o sobě dal velmi vědět,“ říká Claude Colas, endokrinolog a diabetolog v pařížské nemocnici Hôtel Dieu.

Asi nepřekvapí, že ani Česká republika není v tomto ohledu výjimkou. „V ČR žije v současnosti osm procent diabetiků. Další dvě až tři procenta o své diagnóze zatím neví,“ konstatuje profesor Štěpán Svačina, přednosta III. Interní kliniky na 1. LF UK. Pokud se však zásadně nezlepší životní styl obyvatel České republiky, tak si podle Svačiny diabetes časem počíhá na každého třetího Čecha.

Může za to i obezita

Diabetes 2. typu přímo souvisí s obezitou. Lidé s nadváhou mají zvýšenou hladinu sacharidů a přirozený inzulín ji pak již nestačí zpracovávat. Obézní lidé trpí diabetem až šestkrát častěji, při léčbě je proto velmi důležité docílení správné hmotnosti pacienta.

Pro srovnání – zatímco mezi lidmi s optimální váhou jsou pouhá tři procenta diabetiků, mezi obézními toto číslo dosahuje 18 procent. Dobrou zprávou je, že od roku 2008 se počet obézních lidí v naší zemi alespoň ustálil. Je zajímavé, že svou váhu si drží především ženy, zatímco u mužů obvod pasu mírně vzrůstá. Co je vlastně nemoc, které se lidově říká cukrovka? 

Cukrovka

Diabetický syndrom zpravidla doprovází nadměrná žízeň, únava a zhoršování zraku. Mezi další příznaky patří brnění či svědění kůže.

Cukrovka 2. typu neboli diabetes mellitus je metabolické onemocnění, při němž naše tělo nedokáže správně zpracovat glukózu kvůli nedostatku hormonu inzulinu.

Nemoc úzce souvisí s obezitou. Zatímco mezi lidmi s optimální váhou jsou pouhá tři procenta diabetiků, mezi obézními jich najdeme 18 procent.

Diabetes mellitus je vleklé metabolické onemocnění, při kterém organismus není schopen správně zpracovávat glukózu kvůli nedostatku inzulínu. Tento hormon, který produkuje specifický druh buněk zvaný B-buňky, má za úkol snižovat hladinu cukru v krvi. V důsledku této poruchy se poté glukóza hromadí v mezibuněčném prostoru a projevuje se jako hyperglykémie. Zároveň se přitom závažně mění metabolismus nejen sacharidů, ale i lipidů a proteinů.

Diabetický syndrom zpravidla doprovází nadměrná žízeň, únava a slabost nebo zhoršování zraku. Mezi další příznaky patří pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže, někdy zvracení a také bolesti břicha. Stav pacienta se přitom podle druhu cukrovky může zhoršovat velmi pozvolna a nenápadně, nebo naopak závratnou rychlostí. Ačkoliv se obecně diabetes považuje za chorobu především starších osob, běžně se vyskytuje i u mladých lidí a dokonce i u dětí.

Pozor na varovné příznaky

Aby byla nemoc včas zachycena, není od věci při jakýchkoliv nezvyklých zdravotních obtížích navštívit svého praktického lékaře. Jakmile člověk začne rychle přibírat na váze či naopak hubnout, má potřebu často močit, špatně se mu hojí rány nebo se občas cítí psychicky zmatený, někde v jeho těle se rozsvítilo červené výstražné světlo. Praktický lékař poté posoudí příznaky a určí další postup léčby, respektive doporučí návštěvu u specialisty.

Lékaři: Porucha erekce je příznakem cukrovky či vysokého tlaku

Ignorování příznaků cukrovky je velmi nebezpečné, vždyť může vést až ke kómatu. Léčba choroby má zamezit především tzv. pozdním komplikacím. „Tři čtvrtiny diabetiků umírají na nemoci srdce a cév. Sedm z deseti pacientů s prokázaným kornatěním tepen má vyšší hladinu cukru v krvi,“ uvádí prezident Diabetické asociace České republiky profesor Milan Kvapil.

Na cévní systém útočí diabetes především. „Zvýšená hladina krevního cukru vede po několika letech k nevratnému poškození cév, očí, ledvin nebo nervů,“ konstatuje lékařka Barbora Doležalová z Fakulty zdravotnických studií Pardubické univerzity. Tzv. diabetická neuropatie pak způsobuje poruchy vnímání bolesti nohou. I drobný úraz, který není brzy rozpoznán a léčen, může vést k rozvoji gangrény, ba dokonce v nejhorším případě i k amputaci dolní končetiny.

Po lécích se již netloustne

Jak s diabetem 2. typu bojovat? Léčba stojí předevšímna třech pilířích, a to na lécích, dietě a fyzické aktivitě. „V současné době již existuje řada léků, které výrazně zlepšují glykémii, a zároveň pomáhají snižovat hmotnost. To jsou nové výhody v možnostech léčby. Dříve se po antidiabetikách hmotnost vždy zvyšovala,“ říká profesor Svačina.

Nově vyvinuté léky také na organismus působí trochu jiným způsobem. Starší medikamenty spíše nahrazovaly inzulín, ty novější umožňují, aby se nadbytečný cukr z těla přirozeně vyloučil močí. Moderní antidiabetika by podle Milana Kvapila měli pacienti mít k dispozici již od počátku léčby. I když jsou dražší, ve výsledku se to vyplatí, protože celý systém ušetří za léčbu komplikací a nižší jsou i sociální výdaje.

Nejhorší jsou levné sladkosti, varuje lékař před nebezpečím cukrovky

Přitom rozpočet zdravotnického resortu cukrovka nešetří. V současnosti činí celkové náklady na léčbu diabetu 2. typu v České republice 38 miliard korun. Léků na diabetes mají lékaři a hlavně pacienti k dispozici celou řadu. „Přesto jsou diabetici, kteří cílových hodnot nedosahují,“ podotýká Barbora Doležalová. 

Cílem léčby diabetu však podle ní není léčit pacienta konkrétním lékem, ale dosáhnout co nejlepší hladiny krevního cukru. „Léčba diabetu se však týká i životního stylu a způsobu stravování.“Diabetes 2. typu není v současnosti vyléčitelná nemoc, ale při správném životním stylu se s ní člověk může srovnat. Nelze však spoléhat jen na léky, byť jsou sebemodernější. Bez určitých změn v životním stylu se i tato choroba může proměnit v cestu do pekel.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...