Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Esemeskový syndrom, bolesti palce. Jak nám chytré telefony ničí zdraví?

Zdraví

  7:00
Nedávná lékařská studie přinesla zajímavé informace pro všechny uživatelé chytrých telefonů. Na vzestupu je nová zdravotní epidemie tzv. esemeskový syndrom, nebo též syndrom esemeskového krku. Toto tvrzení vychází nejen ze studií amerického lékaře, který zkoumal negativní vlivy práce se smartphony na náš pohybový aparát, ale také z přibývajícího počtu uživatelů chytrých telefonů.
Telefonování (ilustrační foto)

Telefonování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V nepřirozené ohnuté poloze strávíme až čtyři hodiny denně. To sebou nutně přináší změny v držení těla, bolesti zad a krční páteře. Smartphony nabízí uživatelům širokou škálu funkcínež jen volání a posílání textových zpráv. V mobilech máme internet, hry a různé aplikace.

„Lidé pracují s těmito telefony nejen po dlouhou dobu bez přestávky, ale i s přestávkami opakovaně během dne vsedě, ve stoje někdy už i při chůzi. Postupně se tak načítá doba strávena ve špatném, nefyziologickém postavení těla a tím se zvětšuje jeho nerovnováha a přetížení“ varuje primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaela Tomanová.

Nová civilizační choroba? Smartphony mohou poškodit klouby i šlachy

Syndrom esemeskového krku je nebezpečný prakticky pro všechny uživatele smartphonů, kteří používáním tráví denně i několik hodin. Nejčastěji jsou to mladí lidé. Ze statistik vyplývá, že jde především o studenty středních škol. „Když navíc spojíme dobu strávenou prací na telefonu s dalšími činnostmi, jako je například práce na počítači, studium vsedě s přetěžováním především krční páteře, nebo jiná práce ve strnulé pozici, může dojít k výrazným zdravotním problémům.

Pozor i na naše palce

Nejen při psaní esemesek, ale také při hraní her, surfování na internetu nebo psaní emailů používáme při práci s chytrými telefony hlavně naše palce. Pokud dlouhodobě tímto způsobem palce rukou přetěžujeme, může docházet k bolestem těchto kloubů. „Nejde jen o přetěžování kloubů palců, ale také o nepřirozenou polohu, do které palce při práci na telefonu stavíme. Může docházet k bolestem především v oblasti základního kloubu palce a následně mohou vznikat i bolesti svalů a vazivových tkání, které se šíří z rukou, až do zapěstí a předloktí,“ říká Tomanová.

Syndrom esemeskového krku

„Důležité je při práci ve strnulé pozici využívat dynamické změny této pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon dolů, ale co nejvíce před sebe“ radí primářka. Pro vyvážení přetížení pohybového aparátu, především u mladých lidí, je důležitá přiměřená a pravidelná pohybová aktivita, nejlépe pár desítek minut každý den. Zvolit byste přitom měli takové cvičení nebo terapii, která umožní posílit, protáhnout a stabilizovat pohybový aparát. Svalové struktury je třeba vhodnou aktivitou zatížit, ale zároveň nepřetížit, aby se problémy ještě více nezhoršovaly.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...