Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Evropa se chystá na boj s epidemiemi. EU schválila nová pravidla

Zdraví

  7:00
ŠTRASBURK - Europoslanci schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku nová pravidla, díky kterým chce Evropská unie lépe čelit nejrůznějším přeshraničním zdravotním hrozbám, jakými byly koronavirus, epidemie E. coli v roce 2011 či chřipka H1N1 v roce 2009. Předpis zřizuje systém včasného varování, usnadňuje členským státům společný nákup léků a vakcín a umožní vyhlášení mimořádných situací na úrovni EU.

Testy zeleniny v českých laboratořích pro výskyt bakterie E.coli foto: Reuters

Jak uvedl český europoslanec Milan Cabrnoch, i při loňských problémech s nebezpečným metanolem v České republice se ukázalo, že dosavadní systém včasného varování není zcela funkční. Podobné to bylo i u jiných hrozeb.

Proto se začala Evropská komise zamýšlet nad tím, jak v těchto případech zvýšit koordinaci mezi jednotlivými státy. S prvním návrhem dokumentu přišla před více než rokem a tehdy chtěla celý dosavadní systém zrušit a postavit novou strukturu.

Z každého státu to nejlepší

S tím ale europoslanci nesouhlasili. "Není možné zrušit to, co fungovalo. Spíš bylo potřeba zlepšit komunikaci a koordinaci, vystavět to na tom, co každý členský stát považuje za dobře fungující. U nás je to třeba hygienická služba," uvedl český europoslanec Jiří Maštálka.

Vylepšený systém by tak měl umožňovat na úrovni EU rychlejší a lépe koordinovanou akci. "To znamená, že členské země si budou s Evropskou komisí vyměňovat informace, jaký má která země plán pro případ vážných hrozeb jako třeba epidemií, a budou se snažit ty plány koordinovat. Uvedu příklad: aby se například nestalo, že se v Česku objeví smrtelně nebezpečný metanol, Češi ho sice doma zakážou, ale bude se i nadále vyvážet do Polska a na Slovensko. Tady musí být nějaká koordinace," popsal Milan Cabrnoch, který je původním povoláním lékař stejně jako Jiří Maštálka.

Pracovník německé laboratoře testuje přítomnost bakterie Escherichia coli.

Systém schválený europoslanci rovněž umožňuje členským státům EU společný, a tedy lacinější, nákup léků a vakcín. "Když byla ptačí chřipka, měli jsme problémy s nákupem vakcín. Tento dokument dává státům možnost léky i vakcíny nakupovat společně. Není to ale povinnost, kterou by diktoval Brusel, ale jen rozšíření možnosti pro členské země," doplnil europoslanec Maštálka.

Mimořádná situace v celé Evropě

Rozhodnutí také zavádí možnost vyhlášení evropské mimořádné situace, která by urychlila povolování léků potřebných pro zvládnutí krizí. Vznikne rovněž podpůrný výbor pro zdravotní bezpečnost, který dosud fungoval jen dobrovolně. Budou v něm zastoupeny všechny členské země a bude projednávat právě otázky zdravotní bezpečnosti.

Autoři: ,