Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vzpomínková terapie na Facebooku může zlepšit duševní zdraví

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Prohlížení starších příspěvků na vlastním profilu na komunitní síti Facebook může zlepšit náladu zhruba stejně, jako procházka v parku. Tvrdí to nová studie, kterou vypracovali vědci z univerzity v britském Portsmouthu.

Díky aromaterapii je možno si ulevit od mnoha běžných potíží, jako je rýma, bolest hlavy, nespavost, únava, stres, bolesti kloubů či bodnutí hmyzem. foto: Shutterstock

Vzpomínková terapie podle nich pomáhá při depresivních a úzkostných stavech a zabírá také u pacientů s poruchami paměti, řekli vědci deníku Daily Mail.

Výzkumný tým došel k závěru, že lidé nejčastěji na Facebook píší pozitivní věci a také tam umisťují pozitivní fotografie. Prohlížení vlastního profilu tudíž znamená vzpomínání na čas, kdy bylo lépe, díky čemuž se lidem údajně zlepší nálada.

PSALI JSME:

Podle Alice Goodové, která se na výzkumu podílela, jsou výsledky studie velmi překvapivé. Závěry totiž vyvracejí dřívější poznatky, podle nichž Facebook naopak duševní zdraví ohrožuje.

Čím více jsou lidé náchylnější ke skleslé náladě, tím větší účinek na ně má brouzdání vlastní facebookovou historii, říká Goodová. Badatelka zkoumala 144 lidí s průměrným věkem 34 let. Ve skupině bylo o trochu více mužů než žen a 39 procent respondentů mělo v minulosti psychické problémy. Většina z nich se na Facebook přihlásí víc než jednou denně. "Toto byla jen malá studie. Uvidíme, jestli stejné výsledky přinese také pozorování většího počtu lidí," řekla.

Komunikační nástroj

O Facebooku se mluví spíš jako o nástroji komunikace. Nový výzkum ale podle vědců dokazuje, že lidé Facebook využívají spíš jako spojení s naší vlastní minulostí. A to hlavně tehdy, když lidé potřebují uklidnit. "Když jsme skleslí, je velice jednoduché zapomenout, jak dobře se často cítíme. To nám mohou připomenout právě pozitivní příspěvky, které jsme v minulosti přidali na síť," říká psycholožka Clare Wilsonová.

Studie prokázala, že vzpomínková terapie může být účinnou pomocí při léčbě duševního zdraví, jako jsou deprese či úzkost. Jiné výzkumy už prokázaly, že tato metoda funguje u starších lidí, kteří ztrácejí paměť.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!