Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Facebook pomáhá vědě

Věda

  6:00
Společnost Intel vyvinula aplikaci na platformě Facebook, která umožňuje každému uživateli této celosvětově nejrozšířenější sociální sítě podpořit důležité vědecké projekty.

Progress thru processors foto: Jiří Pešek, Lidovky.cz

V boji proti rakovině a jiným závažným nemocem jsou vědci často spíše než hranicemi vlastní vynalézavosti limitováni dostupnými výpočetními zdroji. Výkon procesoru, který je potřebný pro komplexní výpočty, je mnohdy nedostatečný. Proto vznikla myšlenka poskytnutí nadbytečného výkonu procesoru počítačových uživatelů k vědeckým účelům. Tato myšlenka není zcela nová, neboť systémů na ní založených po světě existuje již několik. Označují se pojmem grid computing a koncem 90. let byly vytvořeny coby alternativa k superpočítačům pro zvládnutí velice náročných úloh.



Společným znakem této infrastruktury je možnost jejího využívání ve větším počtu organizací, ale také na počítačích jednotlivců, kteří se mohou do libovolného projektu zapojit. Mezi charakteristické znaky dále patří hardwarová a softwarová různorodost, což znamená, že takzvaný grid může ve své podstatě zahrnovat nejrůznější typy systémů. Stačí pouze instalace jednoduchého programu, který si stahuje data z internetu, ty pak zpracuje a následně je odešle zpět do centra projektu.

Protože má tento program automaticky nastavenou nejnižší prioritu, neomezuje vás při práci na počítači. Pokud tedy spustíte nějakou aplikaci, která využívá veškerý výkon procesoru, výpočty se samy zastaví a pokračují až tehdy, je-li k dispozici alespoň nějaké procento výkonu.

Na podobném principu funguje i nová aplikace od společnosti Intel s názvem "Pokrok díky procesorům" (Progress Thru Processors), vyvinutá na platformě Facebook. Ta využívá síly nejrozšířenější sociální sítě pro podporu mezinárodních vědeckých projektů. Pomocí Facebooku a aplikace vyvinuté společností Intel bude moci každý uživatel počítače nabídnout nevyužitý výpočetní výkon svého PC vědeckým projektům. Pouze tím, že uživatel nechá na svém počítači spuštěnou aplikaci, která využívá malé množství výpočetních zdrojů, lze usnadnit práci vědcům, kteří pracují na zlepšení našich životních podmínek. Boj proti chorobám Mezi podporovanými projekty je například Rosetta@home, který se zabývá hledáním léku proti rakovině a dalším nemocem, ať už viru HIV nebo Alzheimerově chorobě.

Projekt Climateprediction.net se snaží porozumět globálním klimatickým změnám tím, že předvídá pozemské klima a testuje přesnosti klimatických modelů. Projekt Africa@home se zaměřuje na boj s malárií – studuje simulované modely přenosu choroby a potenciální dopad nových antimalarik a vakcín. Aplikace "Pokrok díky procesorům" byla vyvinuta ve spolupráci s projektem BOINC, dotovaným National Science Foundation na University of California v Berkeley. Dostupná je všem uživatelům Facebooku na adrese www.facebook. com/progressthruprocessors. Její velikost činí necelých 10 MB a pro její činnost není nutné mít spuštěný Facebook.

Lze ji používat ve dvou režimech, a to v jednoduchém nebo pokročilém zobrazení. Při tom jednoduchém uživatel pouze vidí, kolik času zbývá k dokončení jednotlivých procesů, v pokročilém režimu jsou mu k dispozici podrobné informace o jednotlivých prováděných výpočtech včetně statistik.

Aplikace se na počítači spouští automaticky ve formě procesu běžícího na pozadí. Neovlivňuje výkon počítače ani zpracovávání jiných spuštěných úloh. Nevyžaduje, aby uživatelé své počítače nechávali stále zapnuté. Tím, že je ponechají zapnuté v obvyklých časech, budou přesto přispívat k výzkumu.

Autor: